Čtenáři i osobnosti do půlnoci tipovali nejkrásnější stavbu jižní Moravy

  10:30aktualizováno  14. listopadu 13:34
Lednicko-valtický areál a vila Tugendhat. To jsou podle hlasujících čtenářů i jihomoravských osobností jasní favorité ankety o nejkrásnější stavbu kraje. Těch deset nej budou čtenáři znát už v úterý. Redakce je zveřejní na stránkách brno.idnes.cz a MF DNES.

Vila Tugendhat | foto: Radek Miča

Anketa navazuje na soutěž MF DNES a brno.idnes.cz. Volbu nejkrásnější stavby jižní Moravy mají v rukou sami čtenáři. "To je ale těžké," napsala čtenářka Eva Sadová. "Na jižní Moravě je krásných staveb spousta. Je problém vybrat jen tři z nich, natožpak tu jedinou, nejkrásnější," dodala.

Nejkrásnější stavba jihomoravského kraje

MF DNES a brno.idnes.cz vyhlašují soutěž o nejkrásnější stavbu jižní Moravy. Kandidáty na titul mohou být všechny stavby kraje bez omezení datem vzniku.

V úterý 18. listopadu představí brno.idnes.cz a MF DNES deset nejčastěji uváděných staveb. Svého favorita lidé poté vyberou v anketě na brno.idnes.cz.

Hlasování potrvá do soboty 22. listopadu. Výsledky zveřejní brno.idnes.cz a MF DNES.

Čtenář Zdeněk Sedlák zase nominoval areál premonstrátského kláštera v Louce ve Znojmě, který navíc i vyfotil.

"Vím, že je v silně poškozeném stavu, ale vím také, jak těžkými údobími si prošel. Není to tak dlouho, co se dokonce uvažovalo o jeho zbourání. Naštěstí k tomu nedošlo, přesto však tato stavba dále chátrá. Možná, že vítězství nebo alespoň účast ve vaší soutěži by jí mohlo přinést více pozornosti, kterou si bezpochyby zaslouží," vysvětlil.

Památky jižní Moravy lákají

Jihomoravský kraj má řadu krásných staveb. Ty se sice nehonosí titulem světové kulturní památky zapsané v UNESCO, avšak působí jako lákadlo pro turisty i doklad toho, jak silné autorské osobnosti zde působily.

Špilberk, 2004

"Například brněnské krematorium od Arnošta Wiesnera je monumentální stavbou. Svým puristickým provedením cituje dějiny lidské civilizace od starověku až po současnost. Je tím kreativnějším procentem architektury svého období, předbíhá pozdější vývoj o půl století," upozornil architekt Petr Parolek.

Ovšem nejen brněnské a nejen novodobé stavby by si mohly titul "nejkrásnější" nárokovat. Znojmo se zapsalo do učebnic dějepisu rotundou svaté Kateřiny. A podle sběratele historických pohlednic Vladimíra Filipa dobu středověku naprosto přesně vystihuje hrad Pernštejn.

Osobnostem se líbí Omega, krematorium či Petrov

Významné jihomoravské osobnosti vybíraly kandidáty na titul nejkrásnější stavba jižní Moravy.

Primátora Brna Romana Onderku ihned napadly dvě stavby. Tou první byla vila Tugendhat. "Ta je brána jako umělecké dílo. A jako stavba je to přestavěné nákupní centrum Vaňkovka. Ta rychlost, s jakou byla postavena, je úžasná. Dále se mi líbí brněnské výstaviště, ale osobně mě nejvíce potěší pohled na Dům pánů z Lipé a Dům pánů z Kunštátu," svěřil se Roman Onderka.

Architekt Antonín Novák vyzdvihl význam pasáží pro město, jakým je Brno. "Vážím si paláce Omega v Brně a vlastně všech pasáží, jsou velmi důležité pro centrum města," řekl.

Jiří Dušek, ředitel brněnské hvězdárny, se označuje za zastánce jaderných elektráren, a proto se mu velmi líbí Dukovany. Ačkoli ty do Jihomoravského kraje nepatří. "Velmi se mi líbí také zámek ve Valticích. Je to hlavně díky celkovému dojmu, který doplňuje úžasný park. A rád jezdím na hrad Veveří, tam mě láká to, že se každé prázdniny něco opraví," uvádí Dušek.

Petra Hrůšu, spoluautora brněnské Vaňkovky, uchvacuje brněnské výstaviště, valtický zámek i Lichtenštejnská hrobka v Moravském Krumlově.

Hassan Muníb Alraví, předseda brněnské muslimské obce, ocenil Moravskou zemskou knihovnu v Brně. "Ta průhlednost je nádherná. Já mám rád moderní stavby. A nedávno jsem navštívil Znojmo, tam mě velmi zaujalo divadlo. Takové malé, útulné. A stavba, která se mi líbí pouze večer, protože přes den je to taková skleněná kostka, je Moravský zemský archiv," řekl Alraví.

Liběna Rochová měla originální tip. "Líbí se mi tři rodinné domy v Kohoutovicích, jsou celé skleněné, což je něco nového. Takové domy nejsou běžné a vyčnívají z toho standardu, na který jsme zvyklí. Ráda se jezdím podívat na vinařství Sonberk. Je to kousek od Mikulova a architekt Josef Pleskot udělal dobrou práci," pochválila módní návrhářka.

Architekt Ladislav Kuba kromě vily Tugendhat, která podle něj zásadním způsobem ovlivnila i současnou architekturu na celém světě, upozornil na výjimečný příklad symbolismu moderní architektury neboli brněnské krematorium Arnošta Wiesnera. "A ve střední Evropě samozřejmě nemá obdoby ani areál výstaviště," doplnil.

Vladimír Filip, sběratel historických pohlednic staveb, vnímá jako symbol Brna Petrov. Za celou jižní Moravu hlasuje pro Pernštejn.

Aleš Svoboda, odborník na brněnské podzemí, je kromě svého nadšení z funkcionalismu a vily Tugendhat potěšen i brněnským Špilberkem. "Jihozápadní bastion na Špilberku nechci opomenout, navíc současná expozice je srovnatelná s výstavbou v západní Evropě," uvedl.

Karel Kobosil označil jako perlu nejen kraje, ale celé republiky hotel Avion. Bývalý ředitel Design Centra říká: "To prostředí kolem a vybavení celého hotelu nemá chybu."

Jiří Morávek z agentury Snip & Co. by na pomyslné první místo postavil Špilberk. "Tam se udělala v devadesátých letech spousta práce. Taky se mi líbí mincovské sklepení pod radnicí," doplnil.

  • Nejčtenější

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

D1 na Brno uzavřela srážka kamionu s cisternou, odklízení trvalo 12 hodin

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 6 hodin ráno uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Z...

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Stavba mostu přes Nové Mlýny potrvá měsíce, ztíží tak letní cesty k moři

Most přes novomlýnské nádrže se začne opravovat v březnu příštího roku. Práce potrvají celých devět měsíců. Zasáhnou...

Vraťte nám domy hrůzy, opravíme je pro své lidi, vyzývá městská část Brno

Radnice Brna-sever chce zatraktivnit Husovice pro dlouhodobé nájemníky. Jenže magistrát má s řadou zchátralých domů...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Srážka vlaku a auta na pět hodin uzavřela železnici z Prahy do Brna

V noci na neděli byla na pět hodin uzavřena železniční trať spojující Prahu a Brno. V Blansku na přejezdu se kolem...

Odborné knihy pro samizdat překládali i naštvaní učitelé, líčí vědec

Jihomoravský, především tedy brněnský samizdat zvládl v době normalizace, ale už i před ní vydávat desítky periodik....

Hasiči potřebují projíždět křižovatky rychleji, testují přepínání semaforů

Hasiči sice mohou jezdit s modrými majáky i na červenou, přiznávají však, že ostatní řidiči kolikrát nevědí, jak se...

Premium

Noční křik a sirky ve vypínačích. Sociální byty bude hlídat agentura

Radnice Brna-sever chystá radikální bezpečnostní opatření kvůli sociálním projektům. Problematické domy ve Vranovské...

Advantage Consulting, s.r.o.
SUPPORT SPECIALIST 1ST LEVEL

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz