ČSSD týden před volbami řeší, zda vyškrtnout kontroverzního Bortela

  11:36aktualizováno  11:36
Sociální demokracie řeší týden před volbami vnitřní problém. Jmenuje se Michal Bortel - advokát a devátý nasazený na jihomoravské kandidátce strany. Bortelova minulost se mnohým jeho spolustraníkům nelíbí natolik, že ho chtějí na poslední chvíli z kandidátky dostat pryč.

Michal Bortel (ČSSD) opouští post starosty největší městské části Brno-střed | foto: MF DNES

Michal Bortel naposledy vládl radnici Brno-střed po volbách v roce 2006, v pouhých pětadvaceti letech. Už po měsíci úřadování ho funkce zmohla a zhroutil se. Později proslul aférami, ve kterých nechyběl alkohol. Jeho starostování vydrželo přesně rok a 44 dní.

Teď se pár dnů před volbami objevila i nová kauza. Bortel se údajně jako advokát dostal do střetu zájmů. V pátek přitom jedná ústřední výkonný výbor strany. Toho chtějí Bortelovi odpůrci využít a plánují navrhnout vyškrtnutí jeho jména z kandidátky.

Kauza souvisí s obdobím, které nastalo po jeho odchodu z radnice. Uchytil se jako asistent europoslankyně za ČSSD Zuzany Brzobohaté. Ta ho po ani ne půlce volebního období propustila. Co jí k tomu vedlo, ale přiblížit nechce. "Je to pro mě uzavřené," konstatovala Brzobohatá.

Bortel kromě asistování v Bruselu zároveň v Brně provozoval svou advokátní praxi.

"Zákon o advokacii advokátům zapovídá, aby souběžně vykonávali profesi, která nesouvisí s povoláním advokáta krom přesně vyjmenovaných výjimek. Pokud by se potvrdilo, že to je pravda, čekal by takového advokáta trest," vysvětlila mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková.

Nemá na kandidátce co pohledávat, říkají někteří

Bortel ve svém podvojném povolání potíž nevidí. "Zákon o advokacii jsem rozhodně svým angažmá v Bruselu neporušil. Považuji to za neopodstatněný předvolební útok, který mě má poškodit. Pokud bych zákon porušil, pak by nepochybně již konala Česká advokátní komora, která o mém působení věděla téměř od počátku," uvedl Bortel.

Podobně bezstarostní ale nejsou někteří jeho spolustraníci. Předseda ČSSD a jednička na jižní Moravě se nechce k Bortelovi příliš vyjadřovat.

"Je týden před volbami, a proto nebudu kontroverzní kandidaturu Michala Bortela komentovat," uvedl pouze Bohuslav Sobotka.

Jiní mluví otevřeněji. "Pokud je to pravda, zásadně porušil zákon. Jak může být poslancem, který vytváří zákony, někdo, kdo je nedodržuje? I pokud přičteme jeho předchozí historii, nemá takový člověk na kandidátce ČSSD co pohledávat. A na výkonném výboru se o tom můžeme bavit. Pokud by tam nebyl odvolán, je pořád čas do voleb. Vyškrtnout ho může nechat předsednictvo strany volebním manažerem," uvedl místopředseda krajského výkonného výboru ČSSD Ivan Ohlídal.

Ze tří funkcí naráz se zhroutil po měsíci

Měřeno na skandály žije Bortel už několikátý politický život. Kariéru mnohého politika by totiž zahubila jen jediný z nich.

Bortel se v roce 2006 stal starostou Brna-střed. Stihl přitom dělat i poradce poslanci Michalu Pohankovi z ČSSD a svého vlastního mluvčího. Po měsíci se ale zhroutil a museli si ho odvézt rodiče.

Nakonec své křeslo starosty Bortel s ostudou opustil po roce. A jeho šéf Pohanka krátce poté podpořil vládu Mirka Topolánka a stal se v sociální demokracii nenáviděným přeběhlíkem.

Sbírka Bortelových průšvihů ale zahrnuje i divoké alkoholové večírky nebo diplomovou práci, v níž podle kritiků opisoval sám od sebe.

Přesto se ho třeba loni krajské špičky pokusily dosadit do čela společnosti Kordis. Dirigoval by tak hromadnou dopravu v celém kraji. Až po masivním odporu couvly.

Hašek a Tejc Bortela podporují

Jak je možné, že se jméno Bortel stále vynořuje v různých funkcích? Straníci mimo záznam ukazují na vlivného politika ČSSD Jeronýma Tejce. Označují ho za jakéhosi patrona Bortela. Oba politici to popírají, ač Bortel Tejcovi v minulosti například dělal koncipienta.

"To, že někdo něco takového říká, neznamená, že je to pravda. Jsme pouze členy jedné místní organizace," uvedl Tejc. Jinak ale jako by mluvil o jiném člověku než někteří jeho spolustraníci.

"Je inteligentní, má znalosti teoretické i praktické. Pokud by se stal členem Poslanecké sněmovny, byl by platný v ústavněprávním výboru," dodal Tejc.

Bortela brání i Michal Hašek. "Slyšel jsem o údajně připravované diskreditační kampani vůči některým kandidátům včetně Michala Bortela," uvedl Hašek.

I pokud se Bortel poslancem nestane, strádat alespoň zatím nebude. Od poslankyně Brzobohaté přes propuštění pořád bere peníze. "Jeho právní kancelář mi poskytuje právní služby. Je to nutné, protože ač sama právník nejsem, sedím v ústavně-právním výboru," dodala Brzobohatá.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Hromadné nehody aut u Brna ucpaly oba směry D1, zranili se dva lidé

Hromadná nehoda pěti aut na západním okraji Brna zastavila v úterý ráno provoz...

Dvě hromadné nehody dopoledne omezily provoz v obou směrech na dálnici D1 poblíž Brna. Nejprve se na západním okraji...

Rakousko ocenilo exprimátora Vokřála za historické smíření vyhnání Němců

Čtyřiapadesátiletý brněnský primátor Petr Vokřál a lídr místní kandidátky hnutí...

Velké zlaté čestné vyznamenání za zásluhy o Rakouskou republiku dnes dostal bývalý brněnský primátor Petr Vokřál (ANO)....

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz