Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 13. srpna 2022 Alena

Postcovidová centra zažívají nápor, někde už musejí pacienty odmítat

  6:17
Dušnost, bolesti na hrudníku i nespavost. S takovými potížemi přicházejí do Fakultní nemocnice Brno pacienti po prodělaném covidu-19. Podobně jsou na tom i další zdravotnická zařízení v kraji, v nichž sice pomalu ruší lůžka pro pacienty s těžkým průběhem covidu, ale do nemocnic se vracejí lidé, kteří mají vážné potíže i delší dobu po prodělání nemoci.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ve FN Brno vzniklo postcovidové centrum při Klinice nemocí plicních a tuberkulózy. Jenže jeho kapacita už nestačí a některé příchozí proto musí odmítat. „Ambulancí nám už prošlo kolem tisícovky lidí a tento počet určitě není konečný,“ sděluje zástupce přednosty kliniky Vladimír Herout.

S kolegy se zaměřuje na pacienty, kteří mají změny na plicích. Pokud se objeví jiné potíže, pošlou dotyčného na vyšetření k dalšímu specialistovi.

„V našem centru evidujeme několik skupin pacientů. Někteří například mají potíže, aniž bychom u nich objevili objektivní pokles plicních funkcí. Každého pacienta posíláme na rentgen, dále provádíme kompletní funkční vyšetření plic a následuje vyšetření pneumologem,“ přibližuje Herout.

O pacienty s problémy po covidu se starají také ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně (FNUSA). Centralizovanou poradnu tu nemají, příchozí posílají na jednotlivé kliniky podle toho, jaké mají potíže.

Řízený trénink dvakrát týdně

Nově s lidmi po covidu také cvičí, speciální program připravila tamní Klinika tělovýchovného lékařství a rehabilitace. Je určený především pro ty, kteří mají přetrvávající dechové potíže, ale i problémy, jako je únava při běžných denních činnostech, bolesti svalstva, malých i velkých kloubů a podobně.

„Program začíná komplexním vyšetřením rehabilitačním lékařem v naší ambulanci a poté pokračuje řízeným tréninkem dvakrát týdně 60 minut pod vedením fyzioterapeuta. Je zaměřen na zvýšení svalové síly končetinového i trupového svalstva, dynamiku hrudního koše a páteře, nácvik správného držení těla a optimalizaci pohybových návyků. Celý cyklus trvá celkem měsíc, pak následuje výstupní kontrolní vyšetření u lékaře a zhodnocení efektu terapie,“ popisuje primářka Kliniky tělovýchovného lékařství a rehabilitace Michaela Sosíková.

Pacienti po nákaze nyní leží také v největší krajské nemocnici ve Znojmě. „Mají plicní projevy postcovidového syndromu. Jedná se převážně o kašel, zvýšenou dráždivost dýchacích cest, dušnost nebo časté zadýchávání,“ přibližuje mluvčí znojemské nemocnice Petra Veselá.

Týdně přichází k vyšetření do zdejší plicní ambulance zhruba 35 pacientů, kteří prodělali covid. „Případy sledujeme od března letošního roku. Museli jsme omezit ošetření méně závažných alergologických diagnóz. Rozšířili jsme počet ambulantních hodin, včetně vyčlenění hodin určených pro tato onemocnění,“ říká Veselá.

Zdejší lékaři se nyní starají také o ženu, která leží na plicním oddělení s podezřením na covidovou pneumonii. V podstatě jde o zápal plic, na nějž může pacient i zemřít. Když je totiž plicní tkáň zanícená, je omezena výměna plynů, čímž se do krve dostává méně kyslíku.

Dluh vůči pacientům

Více však postcovidovými syndromy trpí muži, protože je u nich i větší riziko závažnějšího onemocnění. Sledují to právě ve FN Brno, kam dochází pacienti se změnami na plicích.

„Mezi rizikové faktory závažného průběhu patří i věk a některé diagnózy jako cukrovka, arteriální hypertenze, obezita, chronická obstrukční plicní nemoc a podobně. V rámci postcovidového centra je mezi vyšetřovanými většina pacientů, kteří mají některý z běžně uváděných rizikových faktorů závažného průběhu onemocnění,“ odhaluje Herout. Ten věří, že u většiny pacientů nakonec potíže spontánně nebo po léčbě vymizí. 

„Většina vyšetřovaných má naštěstí v době vyšetření jen lehkou nebo žádnou poruchu plicních funkcí. To vypadá nadějně, ale více budeme vědět po delším sledování pacientů.“

Dlouhodobé potíže nejsou podle zahraničních studií ničím výjimečným. Začalo se jim říkat „long covid“ neboli dlouhý covid. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je svět podcenil.

„Naše prvotní snahy se nevyhnutelně zaměřily na záchranu životů desítek tisíc lidí, kteří měli závažný průběh nemoci, a nějakou dobu tak trvalo, než jsme naši pozornost přesunuli na ty, kteří trpí dlouhodobými následky. Vůči těmto pacientům máme dluh,“ konstatovala WHO.

V Česku i zahraničí vzniká již řada iniciativ na pomoc těmto pacientům. V tuzemsku dopady covidu sledují třeba lékaři z České pneumologické a ftizeologické společnosti.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Jihomoravském kraji se volí v obvodech Blansko, Brno - město obv. 55, Brno - město obv. 58, Hodonín.

Anna Hubáčková, Jiří Dušek, Jan Žaloudík, Jaromíra VítkováMarkéta Vaňková, Jiří Crha, Tomáš Töpfer, Petr Vokřál

  • Nejčtenější

Fotbalové impérium s vrcholem ve Vyškově. Do dvou let prvoligoví, velí africký majitel

Dlouho platil za paní Columbovou. Vyškovský fotbal roste od roku 2017 Kingsleymu Pungongovi pod rukama, majitel skupiny...

Muž dostal pět let za znásilnění třináctileté dcery. Tvrdí, že ho sváděla

Pětiletý trest vězení dostal obžalovaný Luděk T. u Krajského soudu v Brně. Podle obžaloby loni v září v opilosti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělci bojují proti rozšíření parku na Kraví hoře, bojí se o své ateliéry

Je jednou z mála posledních lokalit v Brně, kde na jednom místě přebývá početná komunita hudebníků, výtvarníků,...

Část sklepů po pivovaru chtějí zalít betonem, místní je brání peticí

Léta sloužily primárně ke zrání a skladování piva, ke konci druhé světové války je jako kryt protiletecké ochrany...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve Veverské Bítýšce se děsí zápachu z výrobní linky, prosadili referendum

Obavy ze zápachu se staly předvolebním tématem ve Veverské Bítýšce. Pro třítisícové městečko na Brněnsku je závod...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Jihomoravské hejtmanství otáčí, zničený domov pro seniory v Hodoníně opraví

Řadu měsíců trvali představitelé Jihomoravského kraje na tom, že se tornádem poničený domov pro seniory v Hodoníně,...

Tříletá Tonička už běhá, nohu jí zachránila nová metoda brněnských ortopedů

Když se Tonička a Mikuláš narodili, vypadali jako naprosto zdravá miminka. Během prvních měsíců života však lékaři...

Na D2 u Brna se srazila dodávka s autobusem, tvořily se kolony

Dálnici D2 u Brna na hodinu zablokovala na 10. kilometru ve směru z Břeclavi srážka autobusu a dodávky. V místě vznikla...

Sedm kruhových objezdů Blansku nestačí, ve městě už se staví další

Už dnes se dá o Blansku mluvit jako o městě kruhových objezdů. Řidiči jich tu najdou sedm včetně jednoho dalšího...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...