Čouda si před hraním nedávám, řekl v on-line rozhovoru Karel Heřman

  9:00aktualizováno  11:59
Karel Heřman vystupoval v řadě výrazných brněnských kapel. Krátce působil i v legendární brněnské kapele Dunaj, kde nahradil Ivu Bittovou. Pak působil v Praze a zpíval postavu Paula v muzikálu Hair. Po návratu do Brna postavil Čankišou. Na dotazy o ní i o sobě odpovídal čtenářům iDNES.cz.

Karel Heřman jako host iDNES | foto: Monika TomáškováMF DNES

Podle čtenářů iDNES dělá kapela Čankišou, která nyní vydává už v pořadí čtvrté album, nazvané Lé La, skvělé songy. "Vaše CD jsem si stáhl z netu, koncerty v Brně ale nevynechávám. To nový si už ale koupím," slíbil na on-linu fanoušek Petr.

. ODPOVědi čtěte - zde

Toho napadlo, zda si kapela kvůli "kvantu pozitivní energie" nedává před hraním "čouda". "Už pár roků ne. Ale nikdy neříkej nikdy," odpověděl mu Heřman.

Nové CD kapela pokřtí 24. dubna v brněnské Flédě a 30. dubna v pražském Paláci Akropolis. Album odráží bohaté zkušenosti Čankišou, kteří již vystupovali na mnoha místech světa - mimo jiné například na ostrově Réunion v Indickém oceánu a opakovaně i v Pákistánu.

. Hraní mě baví, říká Heřman

Heřman hraje na foukací harmoniku v revivalové brněnské kapele Blue Smoke Band. "Ve Vlasech jsem nabral zkušenosti, protože to byl jeden z posledních muzikálů, v němž ještě hrála živá kapela a vynikající muzikanti," prozradil Heřman pro MF DNES.

I na cestovatelské zážitky padla při on-linu řeč. "Já cestuji hrozně rád a všude na světě jsou věci, které vás nadchnou, nebo se vám vůbec nelíbí. Kdybych měl vyzvednout nějakou zemi, kterou jsem navštívil, asi bych vybral Mongolsko. Hlavně proto, že to byla moje první daleká cesta," přiznal zpěvák.

Z ponorky se dá vynořit
Kapelu Čankišou založili původem bigbítoví muzikanti na vánočním mejdanu v roce 1999. "Samozřejmě že ponorka byla, a to mnohokrát. Zatím jsme se vždycky vynořili a možná je to tím, že jsme vlastně od začátku ve stejné sestavě. Razíme názor, že když se členové kapely začnou vyhazovat, znamená to brzký konec," myslí si Heřman.

Čankišou se stali na tuzemské scéně jedinečným projektem. Česká televize o kapele natočila hodinový dokument. Skupina také nahrála hudbu Jana Budaře k filmu Nuda v Brně režiséra Vladimíra Morávka. Skladby Lebada Roti a A Sta Libera z desky Gamagaj zní i v českém snímku Blízko nebe režiséra Dana Svátka (2005).

Kapela také spolupracovala se světovou hvězdou world music Sainem Zahoorem, který získal prestižní ocenění BBC Worldmusic 2006.

Autor:

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Koncert Stinga ve Slavkově se ruší, zpěvák nepřijede kvůli nemoci

Sting (Metronome Festival, Praha, 23. června 2017)

Na páteční vystoupení Stinga ve Slavkově u Brna se fanoušci těšili marně. Koncert populárního britského zpěváka se ruší...

Další z rubriky

Zbytečný lup. Zloděj vzal z dodávky stírací losy, které nemohou vyhrát

Ilustrační snímek

Zbytečnou naději na pohádkovou výhru si dělal neznámý pachatel, který z kurýrní dodávky na jižní Moravě sebral štos...

V Brně se socha Masaryka ztratila, slévači v Horní Kalné odlijí novou

Sochař Ladislav Jezbera s voskovým pozitivem T. G. Masaryka (18. 7. 2019)

Podkrkonošská slévárna v Horní Kalné vyrábí bronzový odlitek T. G. Masaryka pro brněnské výstaviště. Bude věrnou kopií...

Brněnský klub válčí s městem, vyhláška omezila hudbu pouze v jedné ulici

Brněnský klub Bajkazyl musí omezit hudbu kvůli městské vyhlášce, která se...

Brněnský klub Bajkazyl se pouští do boje s městem. Kvůli vyhlášce, která omezila pouštění hudby o tři hodiny, se obrátí...

Najdete na iDNES.cz