Co bude s areálem středoevropského nábytkářského gigantu Jitony, se neví

  10:06aktualizováno  10:06
Když se v roce 1972 na okraji Rousínova slavnostně otvíral nový nábytkářský závod, sotva někdo předpovídal, že za třicet šest let v něm výroba skončí. Vždyť v té době byl největší ve střední Evropě.

Jitona | foto: Radek Miča, MAFRA

Poslední čalouněný nábytek se v areálu vyrobil právě před rokem. Koncem července z něj pak odešlo posledních 247 zaměstnanců. Závod v té době již vlastnila Jitona Soběslav. A rousínovský areál jí patří doteď.

"Uvažovali jsme o prodeji, ale žádný kupec se zatím nenašel. Není k tomu asi vhodná doba, i ceny pronájmů logistických center podél dálnic šly dolů. Nabídka je vyšší než poptávka," uvedl generální ředitel Jitony Soběslav Martin Kovář.

Z kanceláří je nyní posilovna

Společnost se snaží objekty v areálu alespoň pronajmout, ale ani to se moc nedaří. Využívá se tak jen zhruba pětina, ostatní prostory jsou prázdné. "Uvažujeme o jejich využití, a pokud se najdou zájemci, tak bychom začali areál rozprodávat po částech," řekl Kovář.

Rousínovský závod se začal stavět již v padesátých letech minulého století. Jeho součástí je několik výrobních hal, z nichž největší má 17 tisíc metrů čtverečních. Jsou v něm i skladové prostory a hned u vchodu do areálu stojí sedmipatrová administrativní budova. I ta je z velké části prázdná, jen v přízemí je nyní poměrně hojně navštěvované sportovní centrum.

Areál Jitony v Rousínově

V rousínovském závodě UP se kdysi vyráběl hlavně sektorový nábytek Universál, který byl svého času v českých domácnostech velmi rozšířený a vyvážel se i do zahraničí. Značka UP je však ještě starší, už za první republiky se pod ní vyráběl velice kvalitní nábytek. A pod značkou UP se nábytek vyrábí i nyní.

"Využívá ji jedna firma, která je napojena na naši společnost. Pod touto značkou distribuuje designový solitérní nábytek, který vychází z tradice UP," vysvětlil Kovář. Společnost Jitona vlastní i značku Tusculum, ale v současné době ji nevyužívá. V roce 1992 byly UP závody zprivatizovány a přejmenovány na Tusculum, což byla rousínovská nábytkářská firma s ještě starší tradicí než UP.

Návrat do Rousínova neplánují

Aby však mohla přejít do soukromých rukou, museli si její noví majitelé vzít úvěr ve výši tři sta milionů korun, který chtěli splácet ze zisku. Ten se ale kvůli sílící konkurenci nábytku ze zahraničí nedařilo splácet, dluh naopak narůstal a firma byla nakonec převedena do Konsolidační agentury.

Areál Jitony v Rousínově

V roce 2003 se pak Tusculum spojilo s dalším nábytkářským gigantem Jitonou a o čtyři roky později pod Jitonu přešlo úplně. Krátce nato se v Rousínově zrušila výroba dřevěného nábytku a v poslední fázi i výroba čalouněného nábytku.

"Čalouněný nábytek jsme úplně přestali vyrábět kvůli konkurenci, zejména z východu," uvedl Martin Kovář.

O návratu do Rousínova společnost nyní neuvažuje. "Máme totiž dostatečnou kapacitu ve zbývajících třech závodech," dodal.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Havlát: Když se mi něco povede, mám nutkání to zase chytit

Martin Havlát v dresu Komety při svém loučení s kariérou.

Letní počasí se zrovna na jižní Moravě skrylo za mraky a občasné přeháňky. Martina Havláta to nevykolejilo. Přestože se...

Další z rubriky

Brněnský exprimátor Vokřál cílí na post hejtmana, pro ANO má vyhrát volby

Jihomoravský volební štáb ANO při krajských volbách. Vlevo brněnský primátor...

Nevýrazného jihomoravského hejtmana Bohumila Šimka vytlačí silný brněnský exprimátor Petr Vokřál. Tak alespoň vypadá...

U Pasohlávek se srazily tři polské kamiony. K nehodě vzlétl vrtulník

Při nehodě tří kamionů u obce Pasohlávky se zranili dva lidé (20. července...

K vážné nehodě tří polských kamionů u obce Pasohlávky vzlétl vrtulník letecké záchranné služby. Při nehodě se zranili...

Podvodník slíbil psa z Ukrajiny, peníze putovaly do banky v Kamerunu

Shih-tzu

Obětí podvodu se stala šestatřicetiletá žena z Hodonínska, která si na internetu vyhlédla štěně rasy Ši-tzu. Nechala se...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK REALIZACE ROZVADĚČŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz