Čtvrtek 15. dubna 2021, svátek má Anastázie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 15. dubna 2021 Anastázie

Čmeláci jsou hitem, české ale ohrožují geneticky upravení „cizinci“

  6:40
V době ubývání včel v přírodě si lidé oblíbili zahradní úlky se čmeláky, kteří jsou výborní opylovači. Mimořádný zájem však přináší i negativní dopady. Třeba v podobě amatérského množení nesprávných druhů.

Možná je to další ukázka, že s návraty k přírodě může být docela problém. Nedávná vlna zájmu o medvědí česnek způsobila ničivé nájezdy jeho sběračů, teď zažívá boom chov čmeláků v zahradních úlech.

Někteří na nich staví byznys, uškodit ale mohou i ti, kteří chtějí „včelí medvídky“ v dobré víře zachraňovat.

Fotogalerie

Odborníky současná obrovská poptávka po čmelácích, kteří jsou výborní opylovači a zvyšují tak úrodu na zahradách a v sadech, zaskočila.

Laboratoř v Troubsku na Brněnsku, jediná v republice chovající české čmeláky, měla letos vyprodáno do dvou minut.

Z toho, jak se nyní o domácím chovu čmeláků hodně mluví a píše, mají obavy.

„Vede to lidi ke shánění hnízd z nevhodných velkochovů. Také houfně chytají královny, aniž by byli dostatečně na chov připraveni,“ vysvětluje entomoložka Alena Votavová z troubského Výzkumného ústavu pícninářského.

Myší díra může být čmeláčím hnízdem

Občas váháme, jestli čmeláky ještě víc popularizovat, přitakává i Petr Dobrý z Hnutí Duha, který stojí za webem Cmelaci.cz. „Někdy je laická pomoc i nepomoc,“ vysvětluje.

Ideální přístup totiž nemá začít postavením čmelína, ale třeba tím, že člověk nepoužívá chemické postřiky nebo část zahrady přebuduje, aby v ní pro opylovače pořád něco kvetlo. Ideální je vrba jíva nebo časně kvetoucí rostliny.

Dobré také je zakazovat psům hrabat v myších dírách, které totiž ve skutečnosti mohou být hnízdem čmeláků.

Proč byste měli chtít na zahradě čmeláky a jak je tam dostat

„Někdy stačí na jaře zachránit matku uvázlou za oknem a ta založí a odchová své hnízdo. Osít zahradu různými medonosnými rostlinami, co kvetou od jara do léta, to je pomoc pro všechen hmyz,“ přidává se Ondřej Hercog, zakladatel facebookové skupiny Čmeláci Plus, která jako výjimka není napojená na žádné prodejce.

Nabízí také službu Čmeláčí rychlá rota, která pomáhá s evakuací čmeláků z míst, kde je lidé nechtějí.

Královny lze odchytit

Když už se někdo na chov dá, musí počítat s tím, že je do něj nutné investovat péči, starost, nervy a připravit se na možné zklamání z neúspěchu. Čmelín není ptačí budka, zdůrazňuje Dobrý.

„Musí tepelně izolovat, být bez škvír a s dost silným dřevem a výstelkou. Stát musí ve stínu a stálé teplotě. Komplikací je noční můra zavíječ čmeláčí, jehož larvy dokážou čmeláčí kokony úplně rozežrat a zničit. Proto musí mít čmelín u vletu ochrannou klapku,“ líčí.

Kdo už má čmelín, chce ho i obydlit. Odchyt královny v přírodě odborníci nekritizují ani nezakazují, naopak. Ale člověk musí vědět, co dělá. Čmelák je chráněný a neopatrnost ho může zabít.

Že královna hledá bydlení, se dá poznat z jejího chování – nelétá po květinách, ale zkoumá různé škvíry a díry v zemi. Všichni čmeláci, kteří na jaře vylezou ze země, jsou královny, ale ne všechny hledají hnízdo ve stejnou dobu.

„Odchyt královny, která nehledá právě hnízdo, ji akorát rozruší a nemá to žádný efekt. Po zimě nejprve pár dní hledá potravu, protože se potřebuje posilnit. Teprve poté hnízdo. Nebudí se najednou, a proto hledající královnu můžeme pozorovat od března do května, dle počasí, druhu a lokality,“ zdůrazňuje Dobrý.

Vyšlechtěné druhy z ciziny mohou ty domácí potlačit

Odborníci se shodují, že když nákup čmeláků, tak jedině z laboratoře v Troubsku, kde je záruka českého čmeláka. Tohoto byznysu se totiž chopili i lidé, kteří nejenže prodávají i nekvalitní úlky, ale i čmeláky chované proto, aby žili a zemřeli ve skleníku, kde opylovávají papriky nebo rajčata.

Jak získat čmeláky

  • Nainstalovat čmelín a čekat, až si jej najde královna sama. Pravděpodobnost je jen 10 až 20 procent. Královna se totiž nedá na nic nalákat, čmelín musí potkat a musí se jí zalíbit. 
  • Odchytit čmeláčí královnu v přírodě. Ta, která si hledá hnízdo, se pozná tak, že nelétá na květiny, ale těsně nad zemí a snaží se vlézt do každé díry. Odchycenou královnu zavřete do čmelína a po maximálně 15 minutách pustíte. Pokud vyleze a hned uletí, čmelín si nevybrala. Královna, která má v úmyslu se vrátit, se otočí směrem ke vchodu a pak zvolna stoupá. Dělá malé kroužky a pak je stále zvětšuje ve větší výšce, aby si místo zapamatovala 
  • Z laboratorního chovu. Jistota na české čmeláky je jen v Troubsku. Ostatní čmeláci jsou z velkochovů z dovozu a není jisté, ze které země jsou a zda nejsou geneticky upravení. Takoví čmeláci pak mohou českého čmeláka z naší přírody vytlačit.

„Do přírody nepatří, můžou napáchat škody, protože jsou výrazně efektivnější ve sběru potravy než český čmelák, a mohou tedy potlačit a zeslabit místí populaci. Jde o vyšlechtěný druh, který má hodně dělnic a málo matek, je to zahrávání si s přírodou. Prodávají se jako čmeláci z polské přírody, ale máme zmapované, že jsou ze Španělska,“ poukazuje Hercog, který spolupracuje s troubskou laboratoří.

Laik přitom španělského čmeláka od českého nepozná. Prodávají je e-shopy, které dokážou povolení obejít, nebo je mají jen v jednom kraji, ale přesto je prodávají do celé republiky.

Zároveň není ideální, aby všichni chovatelé brali jen čmeláky z Troubska. Protože ve zdejších laboratořích množí jen čmeláka zemního.

„Když si všichni koupíme čmeláka zemního, ubude možnost i prostor pro další druhy. Takže ano, ať si je lidé jeden rok koupí, ale další si je zkusí odchytnout sami. Královny některých druhů čmeláků se rády příští rok vracejí do místa, kde se narodily,“ radí Dobrý.

Čmeláka si člověk oblíbil, protože létá za každého počasí a netrpí tak často nemocemi jako včely. I přes mnohé klady ale čmeláci včely nikdy zcela nenahradí. Především proto, že nedávají med, propolis ani vosk.

Čmeláčí hnízda jsou také výrazně slabší, třeba jen s maximálně pár stovkami dělnic, zatímco u včel jsou jich desetitisíce. Hnízdo se navíc musí každý rok zakládat znovu.

  • Nejčtenější

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Grepl: Kdo řekne covidu rýmička, toho zbiju. Hrachovina je blb

Když mluvil o koronaviru, se kterým svedl těžký zápas, oči se mu leskly a v povídání si musel dávat pauzy. Zasáhlo ho...

Žena v Brně zemřela po pádu ze sedmého patra, podle svědků umývala okna

Smrtelná zranění si přivodila žena, která v Brně vypadla ze svého bytu v sedmém patře paneláku. Snaha záchranářů o...

Makal tvrdě, dělal chyby. Šéfové nemocnic i politici se zastávají Blatného

Dělal chyby jako každý ministr. Některé výroky nebyly na místě. Resortu se ale ujal ve svízelné situaci, a když se boj...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přestavby vil ohrožují čtvrť, která je muzeem pod širým nebem, říkají Brňané

Starousedlíci z brněnské Masarykovy čtvrti se bojí, že vlna rekonstrukcí zničí jedinečnost této lokality. Ta totiž díky...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Školy narychlo vyráběly stojánky na testovací sady, děti první den zvládly

Děti jsou opět v lavicích, testy hravě zvládly. Ty, jež rodiče nepustili, čeká samovýuka. Některým školám na jižní...

Milovala staré krámy, teď z nich sběratelka vytváří muzeum o zašlé kráse

To, co jiní považovali za veteš, Anna Zelinger vždycky ráda schraňovala. Její sběratelská vášeň dala základ muzeu,...

Firma od Brna bude jako první v Česku vyrábět ze starých PET lahví nové

Chtějí-li dnes výrobci nápojů v Česku využít při balení PET lahve, které vznikly recyklací těch starých, musejí hledat...

Odkaz covidu. Zdraví hudebníků ochrání antibakteriální lak s nanočásticemi

Premium Na kytary z Velkých Němčic hrají legendární Scorpions, Suzanne Vega, David Koller nebo Čechomor. Až si budou chtít nový...

Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek
Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek

Jestli hledáte milou knížku plnou barevných obrázků pro své děti, pak je právě tahle ideální. Hodí se pro školkové děti, ale i pro mladší školáky,...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...