ČKD Blansko Holding podniká v hydroenergetice a strojírenském odvětví, dodává mimo jiné komponenty pro vodní elektrárny.
Podle České televize Trifonov společnost přímo nevlastní, jejím jediným akcionářem je ruská firma Ťažmaš. Krok Finančního analytického úřadu však ruského poslance s podnikem propojil.
Trifonov dříve seděl v jeho dozorčí radě. Web Seznam Zprávy v březnu uvedl, že se sice z vedení stáhl, ale podnik zůstal prostřednictvím Ťažmaše pod kontrolou jeho příbuzných.
Zmrazování ruského majetku je součástí sankcí vůči Rusku za to, že na konci února zahájilo invazi na Ukrajinu. Se zmrazeným majetkem jeho majitelé nemohou nakládat.
Trifonov se dostal na evropský sankční seznam poté, co se coby ruský poslanec připojil k výzvě, aby ruský prezident Vladimir Putin uznal nezávislost separatistických území na východě Ukrajiny.
Blanenský podnik ovšem měl problémy už předtím, než ruská vojska vtrhla na Ukrajinu. Už v poslední zveřejněné výroční zprávě za rok 2019 se píše, že firma nenaplnila svůj plán.
„Celkový pokles tržeb proti plánu a s tím související dopady do provozního výsledku hospodaření a výsledku hospodaření před zdaněním byl způsoben zejména opětovnými zpožděními zakázek El Chaparral v Salvádoru, která však nebyla způsobena na straně ČKD Blansko Holding,“ stojí v dokumentu.
Příchod pandemie pak podnik začal dál potápět, klesal mu počet zakázek a musel propouštět. Ještě v roce 2019 pracovalo v ČKD 357 lidí, nyní je to zhruba polovina.