CIZINCI V BRNĚ: Přeceňujete tituly a chybí vám sebevědomí, přemítá Švéd

  0:10aktualizováno  0:10
Z domu odešel před osmnáctinami, přesto ho život v rodném Švédsku unavoval. Čtyřiadvacetiletý dovozce na volné noze Johan Nilsson obdivuje českou osobitost, má však problém s vykáním. „Málo věříte ostatním,“ vypozoroval ani ne za dva roky v Brně.

Johan Nilsson ze Švédska v Brně žije necelé dva roky. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jeho čtyřicetitisícové rodné město Östersund zná svět především díky pořádání závodů v rychlobruslení a biatlonu. Severní švédský region, kde leží, je zhruba stejně velký jako celé Česko, avšak žije tam pouhých 120 tisíc lidí.

Johan Nilsson zamířil do Brna za dědou, který je dvacet let ženatý s Češkou a je pro něj velkým vzorem. Zprvu mu pomáhal ve firmě, nyní už pracuje pro vícero podniků. „Pomáhám jim ze zahraničí dovážet věci potřebné pro podnikání,“ přibližuje sebejistý mladý muž, který přijel především s odhodláním splnit si své sny.

Fotogalerie

Školu neměl rád, přesto nosil dobré známky, aniž by se kdy učil na písemky. A aby se mohl co nejdřív odstěhovat z domu, začal už při studiu gymnázia pracovat. Na univerzitu nepokračoval. Místo toho vyhledával kurzy ekonomiky, finančnictví a marketingu.

„Vždy jsem byl individualista, co chce věci dělat po svém. Nikdy bych neplýtval tři roky časem na studium věcí, které se učit nechci. Věděl jsem, co bych rád dělal a co k tomu potřebuji znát, tak jsem se na to zaměřil. Studuji každý den,“ připouští nositel snad nejběžnější kombinace mužského jména a příjmení ve Švédsku.

V jeho vlasti podle něj na vysokoškolském vzdělání tolik nesejde. Naopak v Česku se trochu přeceňuje, jak vypozoroval z reakcí okolí. „Tady se to čeká, takže se cítím trochu divně. U nás si všechny společnosti daleko víc cení pracovních zkušeností v oboru než titulu.“

Typický Švéd, jak ho popisuje Nilsson, své dítě podporuje, aby si našlo vlastní životní cestu. „Nechává mu volnost. Nevyvíjí tlak, aby získalo vzdělání, což je podle mě naprosto úžasné. Otec nesmutní, že jsem nešel na univerzitu. Nikdy mě za to nikdo neobviňoval,“ přibližuje a zamyšleně se škrábe na čele.

Kdy vyknout? Hranici nepoznám

Jedna z prvních věcí, které si po přistěhování všiml, bylo to, že se na sebe cizí lidé v českých ulicích neusmívají.

„Švédové se smějí o hodně víc, jsou na sebe příjemnější a myslí to upřímně. Obsluha v restauraci musí být milá a usměvavá. Zdejší zákaznický servis je mezi přistěhovalci velké téma, ale lepší se to. Nové podniky otevírají lidé, kteří vědí, jak to funguje v zahraničí, a tím pomalu tlačí ke změně i ostatní. Miluju život v Brně, je tak explozivní.“

Johan Nilsson

Čtyřiadvacetiletý Švéd pochází z města Östersund. Z domu odešel ještě před osmnáctými narozeninami. Má dva mladší sourozence - sestru a bratra. Na vysokou školu z gymnázia nepokračoval. Rok pracoval v Austrálii, nyní už skoro dva roky žije v Brně, kde se živí jako dovozce na volné noze a k tomu založil komunitu pro rozjíždění nových podnikatelských projektů. Má asi sto členů, kteří se scházejí jednou či dvakrát za měsíc, sdílejí nápady, debatují o problémech.

Bydlí s českou přítelkyní, která učí jazyky na univerzitě. Přestože spolu mluví švédsky, češtinu mladý podnikavec nezavrhl a dře, aby se ji naučil. „Ne, prosím ne,“ vyhrkne česky v reakci na dotaz, zda tedy můžeme přejít z angličtiny do češtiny.

Nejvíc se potýká s vykáním, od něhož se ve Švédsku upustilo v 50. letech minulého století.

„Pro Švédy je důležité nemyslet si, že jsou lepší než kdokoli jiný. Každý dělá maximum, aby byl v tomhle ohledu co nejpokornější. Proto je pro mě velmi obtížné tohle uchopit. Nevím, kde je hranice. A taky nechci mít s nikým formální vztah, chci se přátelit,“ vysvětluje.

Ze začátku pochyboval, že si zvykne pít tolik piva, kolik za večer zvládnou jeho čeští přátelé, aniž by se opili. „Ale hrozně mi chutná, takže to není opravdový problém,“ směje se.

„Švédové nepijí tak často, ale když na to jednou za čas přijde, nalijí toho do sebe až příliš a pak se v barech perou. To jsem tady ještě neviděl, protože Češi jsou na alkohol mnohem víc zvyklí, v malém pijí skoro pořád, takže se pod vlivem lépe kontrolují,“ srovnává.

Mimo svou práci se věnuje projektu, který pomáhá lidem rozjet podnikání. Sám také připravuje založení firmy zaměřené na zavádění inovací a nápadů v oboru klimatu, výroby a uchování energie.

„Češi se hodně podceňují, mají nízké sebevědomí a pochybují o sobě. Myslí si, že nejsou dost dobří, aby něčeho dosáhli, a že si to vlastně nezaslouží. Úspěch ostatních si zdůvodňují štěstím nebo tím, že se narodili v dobré rodině. To je blbost,“ hodnotí českou povahu.

A dodává, že právě tohle je třeba přehodnotit. „Mluvil jsem s holkou, co vyrostla na vesnici se třemi sty obyvateli a teď vede úspěšnou kavárnu. To je cíl mého projektu, inspirovat lidi, aby opustili bublinu a následovali své sny. Spousta lidí fantazíruje o tom rozjet něco svého, ale mají z toho strach. Měli by si uvědomit, že mohou cokoli, stačí chtít,“ popisuje svůj postoj.

Cizinci v Brně

iDNES.cz přináší sérii příběhů cizinců, kteří se rozhodli usadit a trvale žít v Brně. Přibližuje názory, zkušenosti a pohled zpovídaného na život v jihomoravské metropoli a obecně v Česku. Popisuje počáteční těžkosti každého z nich i to, jak přivykali odlišné kultuře a zvykům.

 1. Zimě už lékař z Nigérie přivykl, s nedůvěrou se potýká
 2. Češi pracují bez hrdosti a chladně, míní učitel z Tokia
 3. Máte nejlepší MHD, chválí Srbka. Děsí ji ale zkoušky sirén
 4. Češi jsou drbny, hodnotí Mexičan. Chtěl sem už od Nagana
 5. Lísají se, pak seknou, hodnotí Čechy portugalský filmař
 6. Zdejší Vánoce mě stresují, přiznává učitelka z Tanzánie
 7. Mám rád český sarkasmus a přímočarost, říká Angličan
 8. Na Zélandu děti čůrat na kanál nedáváme, diví se chůva
 9. Češi jezdí agresivně, jako by řídili formuli, míní Američan
 10. Jste veselí a rádi pomůžete, oceňuje Rus. Štvou ho úřady
 11. Chrlíte negativní energii, zjistila Číňanka. Tibet řeší nerada
 12. Stěžujete si, aby vám ostatní nezáviděli, tuší Filipínec
 13. Ostraha obchodů zírá. Už se tomu směju, říká Brazilka

Švédsko je podle jeho slov v mnoha ohledech socialistická země, kde panuje silný pocit komunity a všichni se navzájem usměrňují, aby nevybočovali z řady.

„Mám rád českou osobitost, kdy si děláte věci po svém, aniž by ostatní měli potřebu se do toho vměšovat. Švédsko je skvělé a pro ostatní je to perfektní místo k životu, ale není to ideální prostředí, když chcete budovat něco nového. Cením si toho kontrastu mezi Švédskem a Českem. Na obou stranách to funguje jinak, přitom velmi dobře.“

Důvěra v ostatní pokulhává

Česko považuje za jednu z nejliberálnějších evropských zemí v kontextu toho, že dokud nikomu neubližujete, můžete si dělat téměř cokoli. Češi si však podle něj vzájemně málo věří a jsou k ostatním podezřívaví. Taky je často slýchá mluvit o strachu z krádeží.

„Ve Švédsku si lidé mnohem víc věří. Neznamená to, že můžete nechat telefon na stole a odejít, ale Švédi raději budou věřit a spálí se, než aby nevěřili nikomu. To myslím říká o rozdílnosti povah hodně, i když je Švédsko v tomto svým způsobem unikátní,“ popisuje.

Odcházet do práce i z práce za tmy, jak je tomu ve Švédsku polovinu roku, jej ubíjelo. „Když slunce vychází jen při obědě, je to na houby. Bylo to depresivní, ale spoustě lidí to vyhovuje. Takové ty řeči o vyšší sebevražednosti s tmou spojené nejsou tak docela pravda. Lidé akorát potřebují jíst víc vitamínu D, protože ho mají nedostatek,“ uvádí na pravou míru.

Za humorné považuje, že si Češi tahají do země arabskou kulturu v podobě čajoven a vodních dýmek a přitom jsou většinově proti multikulturalismu.

„Spousta lidí ví o tomhle fenoménu vše a stejně je xenofobní k imigrantům. Já s dětmi imigrantů vyrůstal, v některých částech Švédska je podíl dětí cizinců ve škole i 50 až 70 procent. Je to jednoduché, když se budete k lidem chovat přátelsky, budou se chovat přátelsky k vám,“ je přesvědčen.

Co v České republice nedokáže pochopit, je nízká účast ve volbách. „Když budete ve Švédsku sedět s partou přátel a řeknete, že nejdete volit, bude to skutečně ta nejdivnější věc na světe,“ uzavírá.

 • Nejčtenější

Nález, který otřásl. V autě našli zavražděného kojence, matka stála vedle

Jihomoravští kriminalisté vyšetřují smrt tříměsíčního dítěte, které v neděli našli mrtvé v autě u benzinové stanice na...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

VIDEO: Vulgární řidič kamionu blokoval dva pruhy, šéf se za něj omluvil

Další případ nevybíravého chování na českých silnicích natočil v pondělí na výjezdu z Brna jeden z našich čtenářů....

Zbrojovka, nic není víc. Pacanda o životě i magii Lužánek

O minulosti fotbalisty Milana Pacandy se ví skoro všechno. Talent, hračička, střelec, později průšvihář... O jeho...

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

 • Další z rubriky
Premium

Jak může matka zabít své dítě? Brňané zastavují na místě vraždy

Parkoviště za benzinkou na Hněvkovského ulici v Brně se stalo místem jednoho nejhrůznějších činů, jaké si dokážeme...

Strážníci v Brně pronásledovali hbitého emua, prchal jim celý týden

Strážníci v Brně v tomto týdnu několikrát naháněli hbitého ptáka emua, který prchl chovateli, na svobodě si užíval asi...

Karel mého syna požádal o věnování, vzpomíná fanoušek na setkání s Gottem

V zástupu lidí, kteří se dnes na pražském Žofíně naposledy rozloučí s Karlem Gottem a položí květiny, bude stát i...

Jen soukromí investoři nás nezaplatí, říká šéf vědeckého centra Ceitec

Pět let už fungují dva moderní pavilony v univerzitním kampusu v brněnských Bohunicích, které jsou jádrem...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.

Najdete na iDNES.cz