Brno jako přestupní stanice na západ. Řada cizinců v Česku zůstat nechce

  6:12aktualizováno  6:12
Brno se v poslední době stalo magnetem pro cizince, kteří chtějí v České republice pracovat. Řada z nich však zpočátku neplánuje trvale se v Česku usadit. Někteří berou zdejší pobyt jako vzdělávací zastávku při cestě na západ. Lepší podmínky však za hranicemi nehledají jen studovaní, ale třeba i dělníci.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Evropská komise

Podle Jana Schrotha z české Mezinárodní organizace pro migraci globálně existuje jakýsi boj o mozky, ve kterém s USA, Kanadou a dalšími vyspělými zeměmi Česká republika zkrátka nemůže soupeřit.

„V České republice si někdy myslíme, že jsme skvělá destinace, ale v boji o nejlepší migranty nemůžeme soupeřit s anglicky nebo německy mluvícími zeměmi. Studium těchto jazyků je perspektivnější, lze se s nimi mnohem lépe uplatnit,“ zdůvodňuje odborník na pracovní migraci, proč se mnozí přistěhovalci místo češtiny učí raději univerzálnějším jazykům.

Lidi, kteří jsou ochotni se stěhovat napříč zeměmi za lepšími pracovními a platovými podmínkami, odborníci označují jako transnacionály. Stav, kdy se přistěhovalci ze své nové vlasti přesunují ještě dál, nazývají sekundární migrací.

Většinou jde právě o mladé vzdělanější migranty, kteří mají ambice zlepšovat se ve světových jazycích, aby byly perspektivnějším „zbožím“ na západním pracovním trhu.

„Musím potvrdit, že máme v kurzech stále víc cizinců, kteří se chtějí naučit německy a ideálně co nejrychleji, protože uvažují o práci v Německu anebo Rakousku,“ potvrzuje ředitel Österreich Institutu Brno Norbert Conti.

Brno je tak podle něj mnohdy jen jakousi „přestupní stanicí“ na cestě za další kariérou.

„Dokážu si představit, že takhle smýšlí studenti ze třetích zemí, třeba Ukrajiny či Vietnamu. Zamíří do Česka, získají pracovní zkušenosti a vydělají si, po čase ale zjistí, že jsou tady limity. Že jinde by si mohli vydělat víc a jejich děti by mohly žít v Bruselu či Německu lepší život,“ přemítá Schroth. Podle něj je česká společnost pořád ještě poměrně uzavřená a lidem jiné víry či vzhledu dává nelibost najevo.

Zůstat natrvalo? Až podle podmínek a možností

Cizinců, kteří se v Česku zabydlí a pak se zase přesouvají dál, je v Brně podle socioložky a odbornice na migraci Radky Klvaňové hodně, žádný výzkum ani statistiky to ale přesněji nezachycují.

„Člověk přicházející do nového místa si většinou není na sto procent jistý, že tady zůstane. Záleží na tom, jak se mu tady bude líbit, jaké jsou tady možnosti, nechává si otevřené dveře pro případ, že to nebude fungovat,“ líčí socioložka.

„Vnímám to jako obecný trend. Že lidé v určité životní fázi jdou jinam za prací, za vzděláním, tam se často dostanou do nějaké mezinárodní skupiny, zkušenost s přestěhováním a vyčerpání příležitostí na daném místě zase generuje touhu zkusit to jinde,“ dodává Klvaňová.

Na jihu Moravy žije podle nejnovějších údajů z Cizineckého informačního systému bezmála 40 tisíc cizinců, z toho více než polovina trvale. Ze zbylých 17,5 tisíc lidí s přechodným pobytem je 7,5 tisíce lidí ze zemí takzvaného třetího světa.

„Na území Brna pobývá za účelem zaměstnání aktuálně 18,6 tisíc zahraničních pracovníků, z toho 705 s pracovním povolením, 185 na zaměstnaneckou nebo modrou kartu, 17,6 tisíc občanů EU či z Evropského hospodářského prostoru a cizinců, kteří nepotřebují pracovní povolení,“ informovala mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

Přibývá dělníků z Rumunska a Bulharska

Vzdělanější cizinci v Česku pracují jako informatici, výzkumníci, obchodníci, ve vzdělávání či administrativě. Uplatit se mohou i jako telefonická zákaznická podpora prodeje v podnicích, které vyvážejí či spolupracují s partnery v jejich rodných zemích.

„Cizojazyční pracovníci v našem callcentru většinou berou svou práci jako stabilní. Ti z Rumunska jsou tady spokojení a zůstávají, z Ukrajiny jsou to často studenti, kteří nastoupí brigádně a pak mnohdy zůstanou na hlavní pracovní poměr. Kolegové ze Slovenska, když odchází, tak na jiné místo v Brně, nebo se vrátí zpátky domů,“ líčí Kateřina Knechtová z personálního oddělení firmy Parfums.

Češtinu má podle ní částečně zvládnutou zhruba třetina cizinců ve firmě.

Nicméně ani pro manuální či dělnické profese už Česko podle všeho není tak lukrativní jako dřív. Přesto je u nás víc cizinců ze zemí bývalého Sovětského svazu či Moldávie než v Polsku, Slovensku či Maďarsku. Přibývá také Bulharů a Rumunů.

„Třeba právě Ukrajinci mohou se schengenským vízem pracovat po celé EU. Jsou kritičtí, že mzdy v oborech jako zedník či svářeč u nás nestoupají. I čeští řemeslníci odcházejí za prací do Rakouska či Anglie,“ dodává Schroth.

Podle statistik úřadu práce v Česku cizinci manuálně pracují nejčastěji ve zpracovatelském průmyslu a ve stavebnictví. „Nejvíce cizinců s pracovním povolením na území kraje i Brna přichází z Ukrajiny, dále z Ruska či Indie. Ze zemí EU v Brně pracuje nejvíce Slováků, dále Rumunů a Bulharů,“ vyjmenovala mluvčí pracovního úřadu.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Podivín na Hodonínsku zastřelil místostarostu, ten jen doprovázel policii

Policisté zasahují v Dražůvkách na Hodonínsku. V domě se zabarikádoval střelec.

V Dražůvkách na Hodonínsku postřelil místní muž místostarostu a zabarikádoval se v domě. Postřelený místostarosta...

Stavbař komplikuje život sousedům, koupenou chatu předělává bez povolení

Stavbař Petr Kratochvíl se bez povolení pustil do přeměny chaty v osadě...

Mezi sousedy v jindy poklidné osadě Jitřenka se zhruba dvacítkou chat v katastru obce Nevojice na Vyškovsku to už pár...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Další z rubriky

Dva mladíci v Brně oklamali opilce, při podpírání mu vzali peněženku

Strážníci zadrželi dvojici, která okradla opilce

Pozorný pracovník ostrahy přispěl k odhalení krádeže v Brně. Na záběrech z kamer si všiml, jak dvojice mladíků na ulici...

Zoufalí cestující v ucpaném Brně prchají z MHD, v létě má být ještě hůř

V brněnských zácpách nabírají vozy hromadné dopravy zpoždění v řádu desítek...

Dopravní situace v Brně už delší dobu přivádí mnohé řidiče i cestující k šílenství, navíc se stále zhoršuje. Podepsal...

Kdo má psa, je zdravý, potvrdili vědci. Klesá riziko nemocí srdce a cév

Ilustrační snímek

Pes, nejlepší přítel člověka. Brněnští vědci teď navíc potvrdili, že i nejlepší způsob, jak prospět svému zdraví....

Najdete na iDNES.cz