Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. ledna 2022 Doubravka

Za 50 let bude žít na jižní Moravě o 140 tisíc cizinců víc, tvrdí statistici

  6:09
V roce 2070 bude žít na jižní Moravě mnohem více lidí přistěhovaných ze zahraničí než dnes, říkají statistici. Podle odhadů přibude v kraji až 140 tisíc cizinců. Naopak původních obyvatel o zhruba stejný počet ubude.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martina Smutná, iDNES.cz

Jižní Morava má mít na konci roku 2070 milion dvě stě tisíc obyvatel. „Proti současnosti se jejich počet zvýší asi o dvě procenta, zhruba o osmnáct tisíc lidí,“ cituje Karel Adam z krajské správy Českého statistického úřadu z projekce obyvatelstva krajů.

Pokud se prognózy naplní, stane se Jihomoravský kraj třetím nejlidnatějším krajem republiky, hned po Praze a přilehlém Středočeském kraji. A nebude to trvat dlouho. Už na začátku roku 2022 by měl předstihnout dosud třetí Moravskoslezský kraj.

Kraj ovšem „nabobtná“ pouze díky stěhování, kterému navíc budou vévodit cizinci. Ze zahraničí se sem má přestěhovat 139 tisíc obyvatel, z jiných krajů pouze přibližně 2 000 lidí.

Při přirozeném úbytku obyvatelstva se tak výpočtem dostaneme na zmiňovaný dvouprocentní nárůst počtu obyvatel.

Přitom již dnes žije v kraji velký počet cizinců. Hned po Praze je jich v rámci republiky nejvíce v okrese Brno-město – téměř 32 tisíc. Míří sem za prací i vzděláním. Vůbec největší poměr zahraničních studentů měla v minulých letech Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, kde tvoří čtvrtinu studujících. Jen o málo méně jich je na brněnské Masarykově univerzitě. Pomáhá tomu především program Erasmus.

Budoucímu přílivu pracovníků z ciziny by pak mohly pomoci pobídky z brněnského Silicon Valley, království počítačového průmyslu a inovativních technologií, ale i snaha přilákat nové pracovníky nejen do zemědělství, například z Ukrajiny.

Podle Andrey Tkačukové, spoluzakladatelky společnosti Foreigners.cz, která pomáhá s integrací zaměstnanců, jsou kraj a hlavně Brno na cizince velmi dobře připravené a firmy je velmi vítají. „Otázka, která se nyní řeší a bude řešit i v následujících letech, je bydlení,“ míní.

Na cizince se musí chystat školy

Cizinci, kteří představují žádanou pracovní sílu, mohou být na druhé straně vnímáni jako příčina nedorozumění a nežádoucích společenských jevů.

Aby zajistil bezpečné a nekonfliktní soužití, najal brněnský magistrát už loni takzvané interkulturní pracovníky. Listopadové vyhodnocení projektu poukázalo na jejich přínos. Magistrát tvrdí, že díky nim umí najít konkrétní sociální problémy a řešit je.

Jak statistici počítali

Projekce obyvatel ukazuje na hypotetický vývoj počtu a věkového složení obyvatel kraje, který by byl výsledkem naplnění scénáře vývoje jednotlivých složek populačního vývoje. Hlavním předpokladem projekce obyvatel do roku 2070 byl další mírný nárůst průměrného věku matek při narození dítěte spojený se slabým růstem či stagnací plodnosti, pokles intenzity úmrtnosti a zachování kladného migračního salda.

„Osvědčila se zprostředkující role mezi magistrátem a dalšími veřejnými institucemi a cizinci,“ podotýká mluvčí Filip Poňuchálek s tím, že v první polovině příštího roku bude dokončena Strategie integrace cizinců v Brně a následně se jí bude zabývat vedení města. Dokument má popisovat priority města v této oblasti na dalších šest let.

Podle personalistů Brno táhne cizince i díky tomu, že v něm mají větší pocit bezpečí v porovnání s jinými členskými státy v EU, jsou tu nižší náklady na život a k tomu sociální jistoty v době nemoci, nezaměstnanosti nebo penze.

„Brno je pro mě perfektní město. Je rušné, ale zároveň postrádá typickou nabubřelost, má aktivní kulturní scénu, je plné mladých lidí, nových nápadů, příležitostí k učení. Líbí se mi, že během třiceti minut můžu být v centru anebo na cestě na víkendový výlet,“ ocenila už dříve Sabina Kaslová z Rumunska pracující v brněnské společnosti Webnode.

Podle brněnského sociologa Martina Kreidla budou potřeba programy integrace zejména tam, kam migrují celé rodiny. A příprava škol a učitelů na výuku češtiny jako cizího jazyka a na interkulturní vyučování. To je zodpovědnost zřizovatelů škol i státu. „Zatím je to řešeno spíše nahodile, podle místních zkušeností a zdrojů,“ varuje.

Podle statistiků do roku 2070 také výrazně stoupne průměrný věk – během příštích padesáti let asi o čtyři roky. Logicky tak přibude i seniorů v populaci.

Jižní Morava na tom přitom bude ještě poměrně dobře. Opět po hlavním městě má mít vůbec nejmladší obyvatelstvo. „Naděje dožití se přitom zvýší na 89 let u žen a 85 let u mužů,“ vyjmenovává statistik Adam.

Na jedno dítě skoro dva senioři

Na sto dětí má připadat 187 seniorů, v současnosti je to 124. A to přesto, že ještě v dubnu mluvili statistici o tom, že jsou počty narozených miminek na jižní Moravě nejvyšší v novodobé historii, v Brně zároveň také největší v celém Česku. Už tehdy ale vedoucí Ústavu populačních studií Masarykovy univerzity Ladislav Rabušic poukazoval, že může jít o jen nahodilý výkyv.

„Navíc nevíme, jestli vyšší počet narozených dětí není způsoben tím, že se do Jihomoravského kraje prostě přistěhovalo více nových mladých lidí, kteří pak loni měli děti,“ upozornil.

Kvůli stárnutí populace musí Jihomoravané počítat s tím, že budou vydělávat nejen na sebe, ale také na děti a seniory. „Z pohledu indexu ekonomického zatížení by na sto lidí v produktivním věku mělo připadat 90 dětí nebo seniorů. V současnosti je index na hodnotě 66,“ tlumočí Karel Adam odhady statistiků.

Vyplývají z toho i další nezbytnosti. Na městech bude, aby se o vyšší počet seniorů kvalitně postarala. Například v Břeclavi nyní prochází rozsáhlou rekonstrukcí za bezmála sto milionů korun domov seniorů.

V plánu je také výstavba domova s pečovatelskou službou za dalších čtyřicet milionů. „Stavební povolení už máme, doufáme, že se nám na projekt podaří získat dotaci,“ uvedl již dříve starosta města Svatopluk Pěček (ANO).

V tomto ohledu by se měli připravovat kromě samospráv i poskytovatelé služeb, míní sociolog Kreidl. „Jde o několik výzev spojených zejména s dostupností zdravotních a pečovatelských služeb, ideálně rozmístěných blízko místům, kde ti lidé žijí,“ uzavírá.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Rath uznal chyby. Bude léčit lidi, a shánět peníze na peněžitý trest

Bývalý středočeský hejtman David Rath v úterý opustil věznici v Brně, kde si odpykal polovinu ze sedmiletého trestu za...

Hra o nové nádraží v Brně. Trumfy drží Křetínský, který koupil Zvonařku

Třetí nejbohatší Čech získal klíčové pozemky u chystaného vlakového nádraží. Brno, které se o jejich zisk snažilo roky,...

Brněnský tramvajový tunel ve skále je dostavěn, za rok bude v provozu

Dělníci už mají za sebou hrubou stavbu tramvajového tunelu na Žabovřeské ulici v Brně. V příštích měsících je čekají...

Fialův kabinet slíbil jižní Moravě více peněz, teď ze slov couvá

Už roky představitelé jižní Moravy upozorňují, že právě jejich region dostává v přepočtu na obyvatele nejmenší podíl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Klenot v rukavicích. Chtěla do armády, je neporažená v MMA: Nepiju a miluju řád

Premium V patnácti chtěla do armády mezi výsadkáře. V posilovnách se předháněla s chlapy, kdo na bench zvedne víc. Klidně přes...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Ženě z Brna se zaběhl jorkšír, druhý den byl na internetu na prodej

Nešťastná pejskařka se o víkendu obrátila na městskou policii v Brně. Žena uvedla, že se jí v pátek při venčení ztratil...

Jednotné kontejnery usnadňují třídění skla, sklárnám ale prodražují výrobu

Bílé i barevné sklo stále častěji končí ve stejném kontejneru. Zvlášť, když je ukrytý pod zemí. Lidé mají třídění...

Kárný senát odmítl žalobu na soudkyni, která nechala Janouška na svobodě

Soudkyně Krajského soudu v Brně Jaroslava Bartošová, která ponechala na svobodě podnikatele Romana Janouška, se...

Viděl hořící dům a neváhal. Řidič tramvaje vyvedl z kouře dva seniory

V pondělí brzy ráno projížděl David Hrůza s tramvají trať do brněnské městské části Bystrc, aby zhodnotil námrazu na...

Advantage Consulting, s.r.o.
FRONT-END DEVELOPER (50-80.000 Kč) - BRNO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 80 000 Kč

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...