Stavbaři vybudují dvě nové dosazovací nádrže kruhového půdorysu o průměru 50 metrů. Vzniknou v místě připraveném na územní a technologické rezervy a doplní už šest fungujících.
„Po ukončení prací bude v provozu osm dosazovacích nádrží. Do budoucna se tak zvýší kvalita vypouštěných odpadních vod, což bude korespondovat s obecně závaznými požadavky směrnice Evropského parlamentu a rady,“ uvedla mluvčí Brněnských vodáren a kanalizací (BVK) Renata Hermanová.
Cílem je trvalé dodržování nejvyšších standardů čištění odpadních vod. Právě tato městská firma je vlastníkem modřické čistírny fungující už od roku 1961.
Dvojici nových nádrží začali dělníci budovat minulý měsíc. Práce v souhrnu za 308 milionů korun potrvají až do prosince příštího roku. Obejdou se bez nutnosti omezení provozu technologie čištění odpadních vod.
Do zařízení poblíž nákupního centra Olympia putují nečistoty nejen z Brna, ale i z rozsáhlého území v jeho okolí, které zahrnuje Kuřim, Modřice, Želešice a Českou. V nich brněnské vodárny provozují kanalizaci. Na brněnskou síť a čistírnu jsou ale napojeny i kanalizace z dalších šestnácti měst a obcí. Namátkou jde třeba o Lipůvku, Rozdrojovice, Troubsko, Šlapanice nebo Pozořice.
„Jsou to odpadní vody od více než 420 tisíc obyvatel,“ vyčíslila Hermanová. Kapacita modřické čistírny je přitom naprojektovaná dokonce na 640 tisíc ekvivalentních obyvatel (EO). Tato jednotka vyjadřuje průměrného člověka, který denně vyprodukuje 150 litrů odpadních vod.
Kvůli stavebnímu boomu nestíhají čističky, rozšíření stojí desítky milionů |
Oproti tomu pouze naprostý zlomek kapacity má trojice malých čistíren v Moutnicích na Brněnsku, Štěpánově nad Svratkou a Švařci na Žďársku. I tato zařízení provozují BVK. A ani v nich neplánují navýšení kapacit, protože dostačují. Stejně jako v Modřicích.
To ale není případ řady jiných čistíren na jihu Moravy, které už se kvůli množství odpadních vod blíží k hranici únosnosti. Pokud nejsou zařízení přetížená už nyní, očekává se tento scénář v příštích letech, a to primárně kvůli místnímu rozvoji včetně stavebního rozmachu. Jak MF DNES nedávno informovala, s navýšením kapacit se počítá například v Bučovicích, Rousínově, Pohořelicích nebo Hustopečích.