Dnes vaří Císařské pivo. „Nejsme pokračovatelé původního slavkovského pivovaru, ale usilujeme o obnovení jeho tradice,“ upozorňuje ředitel dnešního Slavkovského pivovaru.
Podnik dnes nabízí ve stálé nabídce pět druhů piv. Mezi nimi je i jedno výjimečné, které nikdo jiný nemá. Pivo zlatohnědé barvy lidé kupují pod názvem Císařské.
„Uvařili jsme speciální pivo, které se podobá těm z dávné historie. Snažili jsme se zachovat co nejvíce jejich chuť. Proto je svrchně kvašené. Dříve totiž piva spodně kvašená tolik nebývala, jelikož jejich výroba byla technologicky náročná. Má jemnou chmelovou vůni s plným sladovým tělem. Vaříme ho ze čtyř druhů ječného sladu,“ popisuje Hořava.
Pivo na Napoleonských hrách
Rozdíl mezi svrchně a spodně kvašeným pivem popisuje pro laiky jako rozdíl mezi bílým a červeným vínem. Ke spodně kvašenému pivu je potřeba nízká teplota asi čtyři až šest stupňů. Právě to podle něj v minulosti výrobcům vaření tohoto piva komplikovalo.
Nyní turisté přijíždějící do Slavkova ochutnají Císařské pivo například na Napoleonských hrách. Najdou ho ale i v pivovaru, mohou si je odvézt i jako suvenýr. „Vymysleli jsme i dárkové balení, v ručně dělané přenosce ze dřeva. Lidé v něm najdou tři lahve Císařského piva, které je zadělané korunkovým uzávěrem,“ dodává Hořava.
Ač jeho pivovar vaří pivo teprve tři roky, asi 80 procent putuje do okolních vesnic i Brna. Za loňský rok ho vyrobili zhruba 2,5 tisíce hektolitrů. „Nyní se nám podařilo dodávat naše pivo i do irského Dublinu,“ podotýká nadšeně Hořava. Důraz klade na celkovou kvalitu. Piva jsou bez filtrace a pasterizace. A na co pozor? „Tím, že je pivo nefiltrované, tak lidem v lednici vydrží maximálně tak tři týdny,“ upozorňuje Hořava.