Akupunktura se používá k léčbě bolestí v Asii od nepaměti. Nyní to vypadá, že ji brzo začnou běžně používat i lékaři v českých nemocnicích. Začátkem týdne otevřeli novou kliniku tradiční čínské medicíny v Hradci Králové, kde si za aplikaci jehliček do těla zaplatí lidé desetitisíce korun. Pravděpodobně od příštího roku dostanou tuto možnost i pacienti Fakultní nemocnice u svaté Anny.
Čínské peníze
Zdejší vědecké centrum ICRC chce totiž začít s výzkumem této alternativní léčby a část nákladů zaplatí Číňané, kteří v republice v poslední době hýří investicemi. Brněnští vědci mají jasný cíl - zjistit nové možnosti diagnostiky a léčby kardiovaskulárních a neurologických onemocnění.
„Naše země má méně obyvatel než třeba New York nebo Londýn, jsme tak mnohdy limitovaní nedostatkem peněz. Musíme sahat za hranice, spolupráce s Čínou by pro nás byla proto velmi významná,“ vysvětlil přínos Martin Jan Stránský, neurolog, místopředseda dozorčí rady ICRC a jeden z autorů nápadu.
Zařadit do výzkumu chtějí vědci právě pacienty brněnské nemocnice. Ale jen ty, kteří budou souhlasit. „Určitě to nebude tak, že bychom všechny pacienty najednou začali napíchávat jehličkami,“ uvedl PR manažer centra Pavel Gejdoš. Do budoucna by se centrum nebránilo ani spolupráci s novou královéhradeckou klinikou.
Kolik lidí by lékaři chtěli zapojit do projektu, zatím ještě není jasné. Stejně jako to, kolik to bude stát. Jisté však je, že hospodaření zadlužené nemocnice u svaté Anny se to nijak negativně nedotkne. Vědci dostanou část peněz jako obvykle z evropského nebo mezinárodního grantu. Další část pak zaplatí čínská strana.
Méně léků
Pokud by se vědcům podařilo objevit, jak metoda vpichování miniaturních jehliček přesně funguje, mohli by její pomocí zlepšit stav neurologických pacientů.
„Když se to v Brně povede, mohla by se čínská medicína více používat v léčbě, čímž by se omezila spotřeba léků,“ zhodnotil nápad Luboš Olejár, prezident Svazu pacientů České republiky. K samotné existenci brněnského ICRC bývá obvykle kritický, tento výzkum by však centru podle jeho názoru mohl prospět.
Jiní odborníci ale zkoumání účinků čínské medicíny tak pozitivně nevidí. „Nevěřím, že by se dala více prozkoumat našimi západními metodami. Můžeme jimi poměřit její výsledky, ale těžko zjistíme toky energií v těle, na kterých je čínská medicína postavená,“ myslí si kardiolog Petr Kala, působící ve Fakultní nemocnici Brno.
Spolupráce s Čínou není jediná, kterou ICRC rozvíjí. Nově buduje vztahy s korejským národním centrem pro výzkum mozku a dalšími špičkovými centry ve Švédsku, Německu, Velké Británii či Španělsku. Nadále také udržuje spolupráci s americkou Mayo Clinic, které je od vzniku jejím klíčovým partnerem.