Zvyšuje se tím pravděpodobnost, že se chřipka zachytí hned v zárodku a udělají se potřebná opatření proti jejímu šíření.
"Jsme domluveni s praktickými lékaři, aby nám dali echo, pokud se objeví marodi s charakteristickými příznaky, jako je horečka či bolest kloubů. My pak u těchto pacientů uděláme odběry formou výtěrů z krku a z nosu a materiál se předá k analýze," popsala epidemioložka krajské hygienické stanice Renata Vaverková.
Podle ní se tímto postupem operativně zjistí nejen příchod chřipky, ale i to, který z virů ji způsobuje.
Nejvíc stonají mladí lidé
Nemoci dýchacích cest vypukly v kraji už před necelým měsícem v souvislosti s prudkým ochlazením. Vlna zvýšeného výskytu těchto viróz však s oteplením ustoupila. Mezi nemocnými převládali středoškoláci, jichž stonalo ještě minulý týden kolem dvou tisíc na sto tisíc obyvatel kraje.
Mladí lidé převažovali o víkendu také v ordinaci služby první pomoci v Úrazové nemocnici. "Chodí ponejvíce s virózami a angínami," poznamenala sloužící lékařka.
Renata Vaverková to vysvětluje menší opatrností mladých lidí na své zdraví. "Jednoduše prochladli. Navzdory počasí stále chodili s holými bříšky nebo zády. Chlapci nosili dokonce kraťasy," pozastavila se epidemioložka.
Nastala doba očkování
Speciální vakcína proti chřipce je v kraji k dispozici dříve než jindy. A podle lékařů právě nastala ta nejvhodnější doba k očkování. Než se totiž lidé znovu nachladí.
Zatímco v uplynulých třech čtyřech letech se vakcína prakticky neměnila, ta letošní má jiné složení. "Vakcína se vždycky dělá aktuálně na základě jakési předpovědi vycházející ze zkušeností v předchozích letech. Letos se očekává, že by se viry mohly pozměnit," varuje Renata Vaverková.
Zájemci o očkování mohou zamířit do ordinace svého praktického lékaře anebo využít pracoviště Zdravotního ústavu v Gorkého ulici v Brně.
"Už začínají chodit, ale mohlo by jich být víc. Čekáme totiž vážně pořádnou epidemii," varuje tamní lékařka Anna Přívorová.