Ostrovní kostel zachránili před zatopením, teď jej voda ohrožuje znovu

  6:38aktualizováno  6:38
Povodí Moravy plánuje zvýšení hladiny novomlýnských nádrží. To by mohlo znamenat narušení statiky sedm set let starého chrámu svatého Linharta. Obavy z jeho zkázy mají místní obyvatelé i památkáři.

Kostel svatého Linharta na ostrově uprostřed Věstonické nádrže sice není běžně přístupný, stal se však ikonickou součástí panoramatu „moravského moře". (11. ledna 2017) | foto: Marie Stránská, MAFRA

Pro Tomáše Kovaříka z Horních Věstonic je ostrovní chrám, který je smutným pozůstatkem zaplavené vesnice Mušov, jedním ze symbolů jižní Moravy. Teď s obavami sleduje plány Povodí Moravy na navýšení hladiny nádrží. Podle něj může zapříčinit fatální devastaci kostela.

„Hrozí ještě ve větší míře rozplavování kostelního ostrova a dalších uměle vybudovaných ostrůvků ve Věstonické nádrži. Nepředpokládám, že bychom se v kulturní civilizované společnosti – například v nedalekém Rakousku – setkali s takovým barbarstvím vůči vlastní krajině a historickému dědictví,“ zlobí se Kovařík, předseda Hornověstonického spolku, který se zabývá ochranou krajiny a přírody na území CHKO Pálava a Věstonické nádrže.

Podle něj se plány vodohospodářů s ochranou ostrovů zcela míjí. „V průběhu posledních let změnil chrám majitele z obce Ivaň na Pasohlávky, ale stav zůstává de facto stejně smutný a zoufalý. Zdá se, že jeho osud je zpečetěn. Zvýšením hladiny novomlýnských nádrží bude jakákoliv záchrana tohoto kulturního dědictví pravděpodobně zcela marná nebo přinejmenším velmi obtížná,“ míní  Kovařík.

Zvýšení hladiny má zlepšit zásobování Dyje i lužních lesů

Obavy s ním sdílejí i památkáři. Podle ředitele brněnského Národního památkového ústavu Zdeňka Váchy ještě o záměru zvýšit hladinu oficiálně zpraveni nebyli. A tak ani neuvažovali o případných opatřeních, třeba v podobě ochranných hrází.

Fotogalerie

„Kdyby ke zvýšení hladiny skutečně došlo, otázka nějakých hrází a podobných věcí by nebyla dostatečná. Je tam vysoká hladina spodní vody, to by mohlo vést k zániku kostela nebo k nějakému zásadnímu poškození,“ míní Vácha.

Povodí Moravy chce hladinu zvednout o 35 centimetrů, aby mohlo vodou dostatečně zásobit nejen řeku Dyji, ale také lužní lesy pod nádržemi a zemědělské plochy v jejich okolí.

Podle mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře už podnik zadal zpracování studie, která bude předcházet navýšení hladiny. Má řešit i to, jaká opatření bude nutné udělat, aby byla zajištěna ochrana přírodní rezervace Věstonická nádrž. Ta zahrnuje i ostrov s kostelem.

Na opravu památky se lidé skládají

Zvýšení hladiny podle Chmelaře není nijak mimořádnou změnou. Hladina střední a dolní novomlýnské nádrže je momentálně na kótě 170 metrů nad mořem.

„Povolena a zkolaudována přitom byla na maximální kótu zásobního prostoru 170,35 metru nad mořem. Na této kótě byly nádrže provozovány do doby, kdy došlo ke snížení hladiny pro výstavbu ostrovů (v polovině 90. let – pozn. red.). Nejedná se tedy o žádný nový stav,“ podotýká.

Proti vodě je kostel v podstatě bezbranný už nyní. V době výstavby novomlýnských nádrží se kolem něj pouze vybudoval ochranný val.

„Kostel je postavený níže než okolní terén ostrova. Když se obec Mušov bourala, kolem kostela byla postavena hráz, aby se voda ke kostelíku nedostala,“ popisuje starostka Pasohlávek Martina Dominová (Moravané).

V Pasohlávkách se každoročně snaží do oprav chrámu investovat tolik, co jim rozpočet dovolí. Kostel nechali zevnitř zpevnit železnou konstrukcí, aby se stavba nerozjížděla. A novou střechou pojistili, aby do něj nezatékalo.

„Více proti vodě těžko můžeme udělat. Kostel stojí uprostřed nádrže, je podmáčený už teď,“ podotýká starostka.

Jak moc stav kostelíka ovlivní zvýšení hladiny, nedokáže posoudit. A tak se nic nemění ani na snaze obce kostel opravit a zpřístupnit. Stále běží veřejná sbírka, do které lidé mohou na opravu kostelíka přispívat. Obec za ně chce zaplatit projektovou dokumentaci. Na jejím základě pak bude moci žádat o dotaci na opravu památky.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Koncert Stinga ve Slavkově se ruší, zpěvák nepřijede kvůli nemoci

Sting (Metronome Festival, Praha, 23. června 2017)

Na páteční vystoupení Stinga ve Slavkově u Brna se fanoušci těšili marně. Koncert populárního britského zpěváka se ruší...

Další z rubriky

Na jihu Moravy jako první na světě vyrobili „šampaňské“ z meruněk

Sklizeň meruněk v bio sadě likérky Rudolf Jelínek v jihomoravských Starovicích.

Když se oslavuje ve světě, připíjí si lidé šampaňským. A když se oslavuje ve Velkých Pavlovicích, v cinkajících...

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Do Brna se vrátilo první české zlato z olympiády, má i svou ochranku

Do Brna se vrátilo první československé olympijské zlato, které v roce 1924 v...

Historicky první zlatá olympijská medaile československého sportu, vybojovaná Bedřichem Šupčíkem ve šplhu v roce 1924 v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz