„Je u nás hospitalizované dítě s tetanem,“ potvrdil mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára. „Jeho stav je stabilizovaný, nicméně mohou nastat ještě komplikace. Pevně však doufáme, že bude vše dobré,“ doplnil odpoledne.
Případ tetanu ilustruje nebezpečí odmítání očkování, říká hlavní hygienička |
Bez lékařské pomoci nemoc končí zpravidla smrtí v důsledku zástavy srdce nebo kolapsu dýchacího systému - křeč mezižeberních a dalších svalů znemožní dýchání. Proti nemoci se v České republice aplikuje celoplošné očkování, a to povinně.
S informací jako první přišel starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný, který na svém facebookovém profilu zveřejnil epidemiologickou zprávu Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje (KHS JmK). „Zdroj: nalezeno pod kamenem,“ poznamenal Novotný.
„Onemocnění u dítěte se šetří, ale nemohu k tomu říct žádné další podrobnosti,“ uvedla Hana Pokorná, ředitelka Sekce ochrany a podpory veřejného zdraví KHS JmK. „Onemocnění tetanem je u nás naprosto výjimečné, žádný takový případ nepamatuju,“ doplnila Pokorná.
Co se děje s tělem při tetanu čtěte zde |
Za nenaočkování dítěte hrozí pokuta. Hlavní hygienička Eva Gottvaldová však v rozhovoru pro iDNES.cz uvedla, že tento případ je již promlčený.
Nemoc není přenosná z člověka na člověka, takže její další šíření nehrozí. Hygienici také zjišťují, jak se na internet dostala jejich dokumentace.
Podle zveřejněné zprávy byl chlapec z Blanenska narozený v roce 2016 ošetřen 18. srpna v ambulanci Kliniky dětské ORL Fakultní nemocnice Brno, kde mu lékaři vytáhli z nosu zrezavělou knoflíkovou baterii.
Očkovací podvod: doktor falšoval data a tajně připravoval vlastní vakcínu |
Lékaři dítěti nepodali léky proti tetanu, protože je nenapadlo, že není očkované. Chlapci nasadili antibiotika, která však matka údajně nepodávala.
Druhého září přivedla matka chlapce k dětskému lékaři kvůli křečím žvýkacích svalů, ke kterým se později přidala únava, nechutenství a odmítání polykání. Pátého září praktický lékař poslal chlapce zpět do brněnské fakultní nemocnice s informací, že nebyl očkován proti tetanu.
Chlapec byl hospitalizován na JIP, kde mu byl podán globulin a provedeno očkování. V nemocnici přes noc prodělal několik záchvatů křečí a následující den byl přeložen na Kliniku dětské anesteziologie a resuscitace k léčbě těchto křečí a k zajištění dýchání.
Asi po deseti dnech mu byla provedena tracheostomie (zajištění dýchání řezem do krku). Následně se jeho stav mírně zlepšil, v nemocnici zůstává i nadále.
Chlapec podle zprávy nebyl očkován kvůli přesvědčení matky, že u ní bylo očkování spouštěčem roztroušené sklerózy.