Chladné a zamračené léto nahrávalo muzeím a zoologické zahradě

  8:57aktualizováno  8:57
Zatažená obloha a teplota třiadvacet stupňů. Kvůli chladnějšímu počasí lidé o letošních prázdninách méně chodili na koupaliště a častěji vyráželi někam "pod střechu". Jindy prázdná muzea tak zažila nebývalý příliv návštěvníků. Nadprůměrné tržby má i brněnská zoo.

V brněnské zoologické zahradě se ve středu narodilo prasátko pekari bělobradého. | foto: Petra Mášová, MF DNES

Jen za červenec se návštěvnost tamní zoologické zahrady zvýšila o šestadvacet procent. "Jednoznačně se tak projevilo chladnější počasí. Srpen tak nadprůměrný nebude, protože v polovině měsíce přišly tropy a v horku se lidem ten náš kopec moc šlapat nechce," uvedl ředitel zahrady Martin Hovorka.

Turisté se hrnuli i do nově otevřeného podzemí pod Zelným trhem. Za oba prázdninové měsíce ho navštívilo skoro deset tisíc lidí. "Na první rok je to velmi slušné, musíme vymyslet nějaká lákadla na příští sezonu, abychom lidem nezevšedněli," plánuje již Radka Sedláčková z brněnského Turistického informačního centra.

Novinkou bylo i otevření Jurkovičovy vily, kde je však omezená kapacita a turisté se musí kvůli velkému zájmu o prohlídku objednávat dopředu.

Místo k vodě mířili lidé na výstavu o Beatles či Káhiře

Počasí sice vysedávání na zahrádkách restaurací příliš nepřálo, ale obchodníci si na menší tržby nestěžují. "Pokud nebyla přímo průtrž mračen, zahrádku jsme otevřeli každý den. Spíš jsme někdy měli problém hosty pak odtud dostat," uvedla číšnice Vladimíra Matoušková z brněnského Panoptika.

Oproti loňsku turisté hromadně zamířili do muzeí. Ta sice ještě nemají všechny návštěvníky za srpen spočítané, ale i tak tvrdí, že toto léto bylo mimořádné. O prázdninách nejezdí školní výpravy, takže hlavní budovou Technického muzea v Purkyňově ulici jich v tomto období prochází méně.

Kvůli chladnému létu i skladbě výstav však byla letos návštěvnost slušná. "Ve srovnání s loňskem navštívilo více lidí i naše venkovní památky," říká Ivo Hubr z Technického muzea.

Stejnou zkušenost mají i v Moravském zemském muzeu. "Zájem turistů byl tentokrát o několik procent vyšší," sdělila mluvčí muzea Eva Pávková.

Muzeum navíc změnilo otevírací dobu a návštěvníci si některé výstavy prohlíželi i v neděli. Třeba Beatlemanii, výstavu věnovanou legendární liverpoolské skupině, či výstavu o Káhiře. "Osvědčilo se to a muzea zůstanou v neděli otevřená i během roku," dodala mluvčí.

Více návštěvníků přijelo i na hrad Pernštejn. "Komnatami prošlo o několik procent více návštěvníků," uvedla zástupkyně kastelána Eva Škrabalová. Podle ní to způsobilo škaredé počasí a změna vstupného.

"V minulosti se prodávala vstupenka zvlášť do areálu hradu a do vnitřních prostor. Letos bylo jen jedno vstupné, a i proto se do hradu dostalo více lidí," sdělila Škrabalová.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Koncert Stinga ve Slavkově se ruší, zpěvák nepřijede kvůli nemoci

Sting (Metronome Festival, Praha, 23. června 2017)

Na páteční vystoupení Stinga ve Slavkově u Brna se fanoušci těšili marně. Koncert populárního britského zpěváka se ruší...

Další z rubriky

Z Hodonína za slovenskou hranici se lidé po patnácti letech svezou vlakem

Na přejezdu v obci Čenkov na Příbramsku se ráno srazil vlak se sanitkou,...

Nasednout kvůli výluce na železnici místo vlaku do autobusu je pro cestující vcelku běžná věc. Od příštího pondělí si...

V Brně se socha Masaryka ztratila, slévači v Horní Kalné odlijí novou

Sochař Ladislav Jezbera s voskovým pozitivem T. G. Masaryka (18. 7. 2019)

Podkrkonošská slévárna v Horní Kalné vyrábí bronzový odlitek T. G. Masaryka pro brněnské výstaviště. Bude věrnou kopií...

Volné náměstí Blansku dlouho nevydrželo, vyrostou na něm bytové domy

Část parkoviště na náměstí Republiky v Blansku nahradí bytový dům. Další...

Okresní město a ani nemá pořádné centrum, kde by se lidé mohli scházet. Tak se občas lidé posmívají Blansku. Po...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROÚDRŽBÁŘ STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 32 000 - 37 000 Kč

Najdete na iDNES.cz