Aby takových expertů přibývalo, je potřeba pro přírodní vědy nadchnout už středoškoláky, s čímž má pomoct nové gymnázium v Brně. Kromě toho, že se zaměří na chemii, na něm budou učit vysokoškolští pedagogové a výuka bude svým zaměřením reagovat i na aktuální potřeby trhu.
„V Jihomoravském kraji je velký požadavek na chemiky. Chemie má uplatnění v potravinářství, zemědělství, ekologii, farmacii, lékařství, ale i stavební či bytové chemii,“ přibližuje Vilém Koutník, ředitel Střední průmyslové školy chemické v Brně.
„S odborníky jednáme dlouhé roky o tom, že je potřeba naši kapacitu zvýšit, aby bylo více chemicky vzdělaných mladých lidí,“ poukazuje Koutník. Právě rozšířením jeho školy nové gymnázium v Pionýrské ulici vznikne.
To teď spolu s odborníky z univerzit, výzkumných center i místních firem připravuje osnovy studia tak, aby obsahovaly aktuální témata a studenti měli přehled o tom, co se skutečně v přírodovědné praxi děje.
Budovu školy v následujících letech čeká velká rekonstrukce. První studenti na gymnázium nastoupí v září 2024, podle ředitele se výhledově počítá až s pěti třídami v ročníku. Vedle samotné kapacity je potřeba zajistit i vyučující, kterých se v případě přírodovědných oborů jako chemie, fyzika a biologie v celém Česku nedostává.
Nezájem o chemii způsobuje i styl výuky
Právě s tím pomohou vysokoškolští odborníci. Že bude gymnázium zaměřené především na chemii, je podle děkana Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Tomáše Kašparovského důležité.
„Slibujeme si od toho, že by se mohl zvýšit počet studentů, kteří budou mít o chemii zájem. Jsme přesvědčení, že nezájem o ni způsobuje i styl výuky na středních školách, která mnohdy nebývá orientovaná tak, aby chemie studenty bavila a zaujala je,“ podotýká Kašparovský s tím, že univerzita už s několika gymnázii v Brně spolupracuje.
Na základě nové dohody budou pedagogové, kteří na vysoké škole připravují budoucí kantory těchto předmětů, učit přímo na gymnáziu. To tak získá kvalitní vyučující a pedagogové zase kontakt se studenty středních škol.
„Důležité je zachovat kontinuitu. Jako střední škola systematicky spolupracujeme i se základními školami. A nyní spíše nahodilou spolupráci s vysokými školami chceme povýšit na systém, kde vysokoškolští učitelé budou mít určitý úvazek u nás a budou zařazeni do rozvrhu,“ nastiňuje ředitel Koutník, v čem bude nové brněnské gymnázium průkopníkem.
Do budoucna se počítá i s tím, že se do výuky v rámci praxí zapojí také vysokoškolští studenti, kteří studují učitelství daných předmětů.