Z chátrajícího domu padají kusy fasády na chodce, úřady jsou bezmocné

  9:37aktualizováno  9:37
Stoletý dům v Kotlářské ulici by mohl být ozdobou Brna. Místo toho se rozpadá a ohrožuje lidi na hojně využívané zastávce. Jednoho muže už odpadávající fasáda zranila. Úřady se už téměř rok marně snaží majitele přimět, aby budovu aspoň zabezpečili.

Zatímco pravá část secesního dvojdomu v Kotlářské ulici je pečlivě opravená, ta levá se rozpadá. A majitel se nemá ani k tomu ji alespoň zabezpečit, aby neohrožovala chodce. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na jedné straně stojí zastávka, na které denně přestupují davy lidí z tramvají na Konečného náměstí na trolejbusy směřující například do bohunické nemocnice či kampusu. Opodál je zase obchodní akademie, kam denně chodí stovky studentů.

Mezi nimi je na chodníku v Kotlářské ulici číslo 3 nečekaná past. Tyčí se tam kdysi výstavní šestipatrový dům, který se však už delší dobu rozpadá. Nedávno z něj odpadl kus zdi a zranil muže čekajícího na zastávce. Přijet si pro něj musela záchranka.

Fotogalerie

„Stalo se to ve středu 4. května, na místě jsme ošetřili muže s povrchovým zraněním hlavy a převezli ho do Úrazové nemocnice,“ potvrdila mluvčí záchranky Barbora Zuchová.

A něco podobného se může kdykoliv opakovat. Nebezpečný prostor ohraničuje jen červenobílá páska, kterou ale někdo posunul ke stěně. Majitelé vybydleného domu problémy neřeší. Stavební úřad je sice nutí, aby ho zabezpečili, jeho snaha je však už téměř rok marná. Případem se zabývají i policisté, ani ti s ním ale nejspíš nehnou.

Majitel na kontrolní prohlídku nepřišel

V obchodní akademii proto raději udělali preventivní opatření sami. „Je to velmi nebezpečné. Už na začátku školního roku jsme vydali nařízení, že žáci nesmějí procházet po chodníku kolem domu, ale musí na přechod v Kounicově. Platí to i pro ty, kdo přijedou trolejbusem,“ konstatuje Jiří Haičman, ředitel obchodní akademie, která má jednu budovu právě v Kotlářské ulici.

Nejnověji stavební úřad nařídil 11. května majitelům, aby na dům instalovali ochrannou síť a vchod důkladně zabednili. Vlastníci by měli zjednat nápravu do tří dnů od doručení výzvy. Jinak jim hrozí pokuta do 200 tisíc korun.

Podle výpisu z katastru nemovitostí dům vlastní společně firmy Nemovitosti Kotlářka a Nienor Omega z Prahy, ale váznou na něm dluhy. Ani jeden z majitelů nemá na webu e-maily či mobily, jen korespondenční adresy v Praze a v Brně.

Výzva k nápravě přitom nebyla první. Ruinou se stavební úřad Brna-střed zabývá už od léta loňského roku, i když žádnou pokutu zatím neuložil.

„Tehdy se pracovníci úřadu vydali na kontrolní prohlídku. Přizvali k ní i majitele podle katastru nemovitostí, ale nikdo nepřišel,“ vysvětluje mluvčí Úřadu městské části Brno-střed Denisa Kapitančiková.

Dovnitř se tehdy úředníci nedostali, ale stačil pohled zvenčí. „Úřad vyzval majitele, aby zjednal nápravu a dům zabezpečil, a to tak, aby nemohlo dojít k ohrožení zdraví a životů osob nebo zvířat a aby byl zamezen vstup nepovolaným osobám do objektu,“ popisuje mluvčí. „Poté kontaktovala zástupkyně společnosti Nemovitosti Kotlářka stavební úřad s tím, že jedná se stavební firmou, která úpravy udělá.“

Lidé složili zálohy a čekali na opravu domu. Ta nepřišla

Dům číslo 3 má vedle sebe své dvojče a ve 20. letech minulého století patřil i proto k nejzajímavějším v ulici a v Brně vůbec. Zatímco dům číslo 5 je opravený, má novou střechu i fasádu barvy holubičí šedi, trojka je v žalostném stavu.

Přitom se tam už v roce 2011 mělo bydlet. V roce 2010 vznikla společnost Nemovitosti Kotlářka, která deklarovala, že dům opraví. Záměr ale ztroskotal a lidé se dodnes soudí o svoje peníze, jež dali na rezervaci bytu.

„Dala jsem asi 150 tisíc korun. Měla jsem mít byt v posledním patře o rozloze zhruba sedmdesát metrů. Celkem tam mělo být asi 36 bytů a za domem podzemní garáže,“ říká jedna z obětí nepovedené rekonstrukce, která nechce zveřejnit jméno.

„Stavět měla společnost V. V. Stavby z Nové Vsi u Chrastavy na Liberecku. Zastupovali ji otec a syn Vondráčkovi a měli od vlastníků mandát získávat další budoucí obyvatele. Kvůli tomu si i založili realitku V. V. Real Byty. Něco jsem dostala, o další se soudíme. Podle policie měly jít peníze někam jinam, ne na Kotlářku,“ doplňuje žena.

Firma ale už v Nové Vsi nesídlí. „Měli nějaké finanční problémy, skončili a odstěhovali se,“ uvedl bývalý starosta Jaroslav Müller. Všechny mobily jsou zrušené. Otrhaná plachta s nabídkou realitky na domě ale stále visí i s „hluchým“ mobilním číslem.

O odškodné za zranění se mohou lidé akorát soudit

Nedávný případ padajícího zdiva stále vyšetřuje policie. „Není ještě uzavřený, ale s největší pravděpodobností se nebude jednat ani o přestupek, ani o trestný čin. Poškozený může věc řešit v rámci občanskoprávního řízení,“ upřesnila policejní mluvčí Andrea Straková.

Dnešní ruina patří přitom mezi brněnské architektonické unikáty. Je polovicí zrcadlově uspořádaného secesního dvojdomu. Ten postavil v roce 1909 tehdy devětatřicetiletý stavitel Josef Müller podle projektu architekta Vladimíra Fischera.

Osudy dvojčat se ale rozdělily krátce po jejich dokončení. Trojku totiž stavitel a současně investor Müller prodal, protože se stavbou zadlužil. Pětka zůstala ve vlastnictví rodiny.

Po roce 1948 ji ale vyvlastnil stát a teprve po pádu režimu se vrátila rodině zpět a dnešní majitelka, pravnučka stavitele, dům opravuje a udržuje. Pečlivě obnovené má i nejrůznější zdobné prvky na členité fasádě.

  • Nejčtenější

Nález, který otřásl. V autě našli zavražděného kojence, matka stála vedle

Jihomoravští kriminalisté vyšetřují smrt tříměsíčního dítěte, které v neděli našli mrtvé v autě u benzinové stanice na...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

VIDEO: Vulgární řidič kamionu blokoval dva pruhy, šéf se za něj omluvil

Další případ nevybíravého chování na českých silnicích natočil v pondělí na výjezdu z Brna jeden z našich čtenářů....

Zbrojovka, nic není víc. Pacanda o životě i magii Lužánek

O minulosti fotbalisty Milana Pacandy se ví skoro všechno. Talent, hračička, střelec, později průšvihář... O jeho...

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

Smírná rozvodová metoda funguje, přebírá ji čím dál víc soudů

Před rokem hodonínský soud zavedl novou metodu – snaží se rodiče po rozchodu přimět, aby se na výchově dětí dohodli a...

Lidé se v Sudetech často střídají a ani se neznají, zjistili vědci

Hranice někdejších Sudet je stále patrná, i když dávno není zakreslená na mapě. V obcích, jež leží v tomto území, lidé...

Z nemocnice propustili chlapce nakaženého tetanem, teď pojede do lázní

Zdravotního stav malého chlapce nakaženého tetanem se výrazně zlepšil. Ve středu ho propustili z brněnské fakultní...

Zlatý poklad Inků dorazí do Brna, lidé uvidí stovky vzácných exponátů

Originální zlaté exponáty pocházející z incké říše a dalších jihoamerických civilizací ukáže v Brně od 1. listopadu...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz