Zchátralý nájemní dům v centru Brna se po rekonstrukci promění v moderní areál s obchody, kancelářemi, byty i podzemními garážemi. | foto: Magnum s.r.o.

Českou ulici, tepnu hlavní pěší zóny v Brně, ucpalo staveniště

  • 1
Kvůli rekonstrukci chátrající památky na rohu brněnských ulic Česká a Jakubská blokuje cestu po pěší zóně staveniště. Stavební materiál bude jeřáb přepravovat nad hlavami lidí. Chodce ochrání tunel.

O tom, že si památkově chráněný pavlačový dům na adrese Česká 6 zaslouží rekonstrukci, mají odborníci jasno řadu let. Takzvaný palác Chlumeckých z konce 19. století, kde v dobách jeho největší slávy měla sídlo například redakce Lidových novin, však dosud chátral.

Ve spodních patrech sice sídlilo pár obchodů a restaurace Středověká krčma. Stavební úřad i památkáři ale původní majitele bezvýsledně upozorňovali, že honosně zdobený nájemní dům je v havarijním stavu.

Fotogalerie

"Bylo jen otázkou času, kdy bude zralý tak akorát na demolici. Už dlouhá léta chátral a jeho sklepení se postupně proměnilo ve skladiště odpadků, mezi kterými se proháněli krysy a švábi," zhodnotil šéf památkového odboru brněnského magistrátu Martin Zedníček.

Před dvěma lety koupila dům developerská firma Magnum a začala chystat opravu. A právě kvůli ní se nyní rušná pěší zóna v centru města proměnila ve staveniště, kde lidem zbývá jen úzký průchod a nad hlavami jim ční jeřáb.

Těsně před uplynulým víkendem totiž investor sehnal poslední potřebné povolení a pustil se do stavby. Ta bude chodcům pár měsíců komplikovat cestu městem.

"Investor si vyřídil zábor na pracoviště s tím, že průchod ulicí Českou se kvůli staveništi zúží jen na tři a půl metru," sdělil Roman Burián z radnice městské části Brno-střed, jejíž stavební úřad o rekonstrukci domu rozhodoval.

Podzemní garáže, dvě patra obchodů a byty

A jak bude dům, kde se v roce 1928 zastřelil spisovatel a novinář Rudolf Těsnohlídek, vypadat po rekonstrukci? Podle majitele investorské firmy Miroslava Vymazala bude areál podobný tomu, jaký jeho firma před několika lety vybudovala na protějším rohu České a Jakubské. Tam se usídlil například obchod s oblečením Zara.

V přízemí a prvním patře budou obchody, nad nimi kanceláře a ve čtvrtém a pátém patře domu vzniknou byty. "K nim bude patřit i podzemní parkoviště s vjezdem z Jakubské ulice," upřesnil Vymazal.

Jeho společnost má za sebou řadu podobných projektů: vlastní například dům na adrese Česká 1, kde býval Sputnik, Anenské terasy či novostavbu na rohu ulic Orlí, Divadelní a Benešova.

A do paměti Brňanů se firma zapsala i kvůli kontroverzním garážím na Zelném trhu, které chtěla stavět. Zatímco proti garážím se ale památkáři postavili, s plány na rekonstrukci paláce Chlumeckých jsou zatím spokojeni.

První obchody se do nově opravených prostor vrátí podle předpokládaného harmonogramu přibližně za rok.

Komplikaci nebude způsobovat jen staveniště, které zabírá polovinu šířky České ulice. Krkolomná je i cesta, po které se k domu bude dovážet materiál. Auta ho totiž povezou kolem Besedního domu ulicemi Veselou a Skrytou. I ve Skryté ulici bude proto zúžený průchod, pro chodce zbude jen metr a půl.

"Druhá navrhovaná dopravní trasa přes Jakubskou ulici a Moravské náměstí byla zamítnuta s tím, že její část je po rekonstrukci v dlouhodobé záruční době. Doprava stavebního materiálu těmito místy by také mohla poškodit tramvajové koleje," upřesnil Burián.

Z dokumentů, které stavební úřad shromáždil, je přitom patrné, že si úředníci uvědomují, jaké riziko může staveniště na tak rušném místě znamenat. Jeřáb, který už na České stojí, totiž bude stavební materiál přenášet ze Skryté ulice nad davy lidí.

Jednou z podmínek, které musí investor dodržet, je proto zastřešení průchodu pod staveništěm. Na hlavní pěší zóně tak vznikne jakýsi tunel, který tam zůstane zhruba půl roku.

Takzvaný Palác Chlumeckých stojí na rohu ulic Jakubská a Česká od konce 19. století

Takzvaný Palác Chlumeckých stojí na rohu ulic Jakubská a Česká od konce 19. století