Legionáři v Rusku udržovali kázeň i divadlem a kabarety, zjistil student

  17:27aktualizováno  17:27
Osm mladých studentů získalo v Brně titul Česká hlavička, který oceňuje vědecké práce středoškoláků. Vítěze vybrala porota složená z vědců, kteří se rozhodovali mezi desítkami uchazečů.

Legionáři účastnící se bitvy u Zborova. | foto: Regionální muzeum Vysoké Mýto

Jedním z oceněných byl Tomáš Drábek z Gymnázia nad štolou v Praze, který zkoumal náplň volného času československých legionářů, když byli během první světové války v Rusku.

Svými znalostmi by předčil i zkušeného průvodce v muzeu. „Všichni probírají pouze jejich vojenské úspěchy, ale nikoho už nezajímal fakt, že se museli i nějak bavit a měli volný čas. Vojska na Rusi se starala o kulturní vyžití, čímž udržovala vojenskou disciplínu v chodu,“ sdělil mladý vědec.

Drábek pomocí historických knih například zjistil, že v legionářském divadle hráli kabarety nebo Jiráskovu Lucernu. Mezi vojáky bylo také hodně hudebníků. „Když jim to situace umožnila, složili velký orchestr, se kterým zahráli i skladbu Má vlast od Bedřicha Smetany,“ prozradil.

Drábek získal ocenění v kategorii Merkur, která vyzdvihuje práce ze společenských a humanitních věd. Svůj výzkum také doplnil o fotografie významných legionářů jako umělců, kterým pomohl vystoupit z jejich vojenského stínu.

Vedle nadšeného humanisty, který si pod lavicí četl historické knihy, získal ocenění také Jakub Vácha ze soběslavského gymnázia. Cenu Veolia, kterou letos poprvé udělili v kategorii ochrany životního prostředí, dostal za studii obojživelníků v oblasti těžby štěrkopísku v Dráchově v jižních Čechách.

Těžařská společnost jeho práci dokonce začlenila do své dokumentace, aby tak posléze mohla obnovit tamní životní prostředí.

Vítězové jako odměnu dostali kontakty

Vědci v odborné porotě, kterými byli například český astrofyzik Jiří Grygar nebo genetik Václav Hořejší, ocenili i další počiny. 

Natan Sidej z Prahy získal cenu Sanitas z oblasti přírodních věd, Sylva Neradová z Pardubic vyhrála cenu Genus za přírodní vědy. Pro technologie se rozhodli plzeňští rodáci Ondřej Brichta, Přemysl Čechura a Jan Luftner, kteří sestrojili magnetronové napravovací zařízení.

Cena Ingenium z matematiky a informatiky připadla Tomáši Perutkovi z Brna, který nyní studuje na Masarykově univerzitě.

Každý ročník si kromě představení nové generace vědců stanovuje také cíl jim jejich cestu k úspěchu usnadnit. „Letos jsme se snažili jim poskytnout kontakty v univerzitním výzkumu. V příštím roce se naopak zaměříme na pomoc s patentováním jejich vynálezů,“ oznámil předseda společnosti Česká hlava Václav Marek.

Autor:

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

Další z rubriky

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Volné náměstí Blansku dlouho nevydrželo, vyrostou na něm bytové domy

Část parkoviště na náměstí Republiky v Blansku nahradí bytový dům. Další...

Okresní město a ani nemá pořádné centrum, kde by se lidé mohli scházet. Tak se občas lidé posmívají Blansku. Po...

Z Hodonína za slovenskou hranici se lidé po patnácti letech svezou vlakem

Na přejezdu v obci Čenkov na Příbramsku se ráno srazil vlak se sanitkou,...

Nasednout kvůli výluce na železnici místo vlaku do autobusu je pro cestující vcelku běžná věc. Od příštího pondělí si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz