Legionáři v Rusku udržovali kázeň i divadlem a kabarety, zjistil student

  17:27aktualizováno  17:27
Osm mladých studentů získalo v Brně titul Česká hlavička, který oceňuje vědecké práce středoškoláků. Vítěze vybrala porota složená z vědců, kteří se rozhodovali mezi desítkami uchazečů.

Legionáři účastnící se bitvy u Zborova. | foto: Regionální muzeum Vysoké Mýto

Jedním z oceněných byl Tomáš Drábek z Gymnázia nad štolou v Praze, který zkoumal náplň volného času československých legionářů, když byli během první světové války v Rusku.

Svými znalostmi by předčil i zkušeného průvodce v muzeu. „Všichni probírají pouze jejich vojenské úspěchy, ale nikoho už nezajímal fakt, že se museli i nějak bavit a měli volný čas. Vojska na Rusi se starala o kulturní vyžití, čímž udržovala vojenskou disciplínu v chodu,“ sdělil mladý vědec.

Drábek pomocí historických knih například zjistil, že v legionářském divadle hráli kabarety nebo Jiráskovu Lucernu. Mezi vojáky bylo také hodně hudebníků. „Když jim to situace umožnila, složili velký orchestr, se kterým zahráli i skladbu Má vlast od Bedřicha Smetany,“ prozradil.

Drábek získal ocenění v kategorii Merkur, která vyzdvihuje práce ze společenských a humanitních věd. Svůj výzkum také doplnil o fotografie významných legionářů jako umělců, kterým pomohl vystoupit z jejich vojenského stínu.

Vedle nadšeného humanisty, který si pod lavicí četl historické knihy, získal ocenění také Jakub Vácha ze soběslavského gymnázia. Cenu Veolia, kterou letos poprvé udělili v kategorii ochrany životního prostředí, dostal za studii obojživelníků v oblasti těžby štěrkopísku v Dráchově v jižních Čechách.

Těžařská společnost jeho práci dokonce začlenila do své dokumentace, aby tak posléze mohla obnovit tamní životní prostředí.

Vítězové jako odměnu dostali kontakty

Vědci v odborné porotě, kterými byli například český astrofyzik Jiří Grygar nebo genetik Václav Hořejší, ocenili i další počiny. 

Natan Sidej z Prahy získal cenu Sanitas z oblasti přírodních věd, Sylva Neradová z Pardubic vyhrála cenu Genus za přírodní vědy. Pro technologie se rozhodli plzeňští rodáci Ondřej Brichta, Přemysl Čechura a Jan Luftner, kteří sestrojili magnetronové napravovací zařízení.

Cena Ingenium z matematiky a informatiky připadla Tomáši Perutkovi z Brna, který nyní studuje na Masarykově univerzitě.

Každý ročník si kromě představení nové generace vědců stanovuje také cíl jim jejich cestu k úspěchu usnadnit. „Letos jsme se snažili jim poskytnout kontakty v univerzitním výzkumu. V příštím roce se naopak zaměříme na pomoc s patentováním jejich vynálezů,“ oznámil předseda společnosti Česká hlava Václav Marek.

Autor:

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hoteliér si patentoval soutěž v natažení koštýře vína, konkurenti se diví

Mendelova univerzita ke svému stoletému výročí připravuje víno z vlastní dílny....

„Natažení koštýře vína na čas“ už by si do pozvánky na vinařské akce neměl dát jen tak leckdo. Hoteliér z Mikulova si...

Další z rubriky

Profíkům jsme vyfoukli objev století, vzpomíná průzkumník Amatérské jeskyně

Mezi dvanáctkou amatérských speleologů, kteří v roce 1969 objevili Amatérskou...

Uplynulo přesně 50 let od okamžiku, kdy se skupina dvanácti amatérských speleologů prokopala v Moravském krasu do...

Výstaviště chceme otevřít. Piráti navzdory koalici hájí Vokřálův plán

Předseda představenstva veletrhů Jiří Oliva říká, že Bauerův zámeček by mohl...

Po změně vedení Brna to vypadalo, že plán většího otevření výstaviště lidem, jak prosazoval bývalý primátor Petr...

O Brně bude ještě hodně slyšet, myslí si městský architekt Sedláček

Hlavní městský architekt Michal Sedláček.

Brno má před sebou řadu velkých projektů, pro něž bude tento rok klíčový. Nová čtvrť v Jižním centru za miliardy korun,...

Najdete na iDNES.cz