Češi se přou se Slováky o plavební komoru na Baťově kanále

  13:13aktualizováno  13:13
Na Baťově kanále na řece Moravě bude v letošní sezoně plout zase o něco více módních a stále více oblíbených hausbótů a jsou tam i nová přístaviště. Jen rozšíření této vodní cesty nepokračuje tak rychle, jak by si provozovatelé půjčoven přáli. Brání tomu spor o plavební komory.

Galerie na vodě je dalším lákadlem na Baťově kanále ve Vnorovech | foto: Radek Miča, MAFRA

V současné době se po kanále dá plout necelých šedesát kilometrů od Otrokovic až do Rohatce u Hodonína. Tato vodní cesta by mohla být ještě o dvaadvacet kilometrů delší, ale dokud nebudou postavené plavební komory v Bělově ve Zlínském kraji a v Rohatci na jižní Moravě, není to možné.

baťův kanál

Vodní cesta, jejíž některé úseky vedou řekou Moravou, jinde uměle vyhloubenými kanálovými úseky. Rozdíl výšek na kanále je téměř 19 metrů a vyrovnává ho 13 plavebních komor.

Kanál je průměrně hluboký 1,5 metru, ponor lodí by proto neměl přesahovat 80 cm a lodě by neměly být širší než 5 metrů. Šířka plavebního kanálu je průměrně 12 metrů. Na vodní cestě je na 50 mostů, mnohé jsou technickou památkou.

Přístavy jsou ve Spytihněvi, Starém Městě, Uherském Hradišti, Veselí nad Moravou, Vnorovech, Strážnici, Petrově, Sudoměřicích, Skalici a v Hodoníně.
ZDROJ: www.batakanal.cz

"Obě dvě komory mají zpoždění, se zahájením jejich stavby se počítalo loni nebo v tomto roce," říká mluvčí Ředitelství vodních cest Václav Straka.

Komora v Bělově podle něho nabrala až dvouleté zpoždění kvůli tomu, že se proti ní ozvaly některé iniciativy, a projekt tak musí projít složitějším posuzováním vlivu stavby na životní prostředí.

Rohatecká plavební komora, která by lodím umožnila doplout až do Hodonína, se zase zadrhla na tom, že se nedaří uzavřít mezivládní dohodu se Slovenskem. Má se totiž stavět na hranici dvou států.

"Řeší se to již od loňského února a podle mých informací dohodě brání různý právní názor obou zemí," uvedl krajský radní Jaroslav Pospíšil.

Na rozšíření vodní cesty se těší i provozovatelé půjčoven lodí na Baťově kanále. "Hausbóty si pronajímá stále více lidí a umožnilo by jim to dostat se s nimi ještě dál," říká Lukáš Habarta, provozovatel půjčovny a přístaviště ve Veselí nad Moravou.

Hausbóty tady mají již tři a ten největší a nejluxusnější pro dvanáct osob je již na celou sezonu téměř zadaný. "Ještě více než rohatecká komora však vodní turistiku omezuje provoz stávajících plavebních komor. Mimo prázdniny jimi mohou lodě proplouvat jen od deseti do osmnácti hodin a o prázdninách jsou v pondělí zavřené, stejně jako zámky," říká Lukáš Habarta.

Galerie na vodě je dalším lákadlem na Baťově kanále ve Vnorovech

Módní hausbóty si jako novinku na letošní sezonu pořídil i provozovatel přístaviště Výklopník Zdeněk Fojtík. "Přivezli jsme je z Holandska a upravili," říká a potvrzuje, že přibývá lidí, kteří chtějí na vodě trávit alespoň dva nebo tři dny.

Oslava výročí vyklápění uhlí z lodí

Výklopník je technická památka, Baťa ho nechal postavit stejně jako kanál kvůli tomu, aby po něm mohl levně dopravovat lignit z dolů na Hodonínsku do Otrokovic. "Dvacátého června tomu bude sedmdesát let, co se tady začalo uhlí vyklápět do lodí, a tak součástí letošní sezony bude i oslava tohoto výročí," říká Zdeněk Fojtík.

Zatímco komora v Bělově umožní lodím dostat se až do Kroměříže, rohatecká je pustí do asi čtyři kilometry vzdáleného Hodonína. Milovníci plavby by se však odtud chtěli dostat ještě dál. Plout s hausbótem třeba ze Strážnice až do Paříže.

"Plánů je spousta, ale prioritou je pro nás Labe. Aby po něm nákladní lodě nepluly jen sto dvacet dní v roce, ale třeba i tři sta," říká mluvčí Ředitelství vodních cest Václav Straka. A připomněl, že Baťův kanál slouží jen k rekreaci, zatímco lodě na Labi mohou místo kamionů dopravovat náklad do Německa.

"Přesto počítáme i s investicemi na Baťově kanále, zhruba ve výši tři set milionů korun," říká mluvčí. Většina těchto peněz má v nejbližší budoucnosti podle něj jít na nové komory, například jen ta rohatecká přijde zhruba na devadesát milionů korun.

Staví se však i nová přístaviště. "Na letošní sezonu jsme je vybudovali v Napajedlech a Kostelanech nad Moravou a další se budou stavět v Uherském Hradišti a v Napajedlech - Pahrbku," řekl Straka.

Oficiální vodní cestou se Baťův kanál stal v roce 1995 a za posledních deset let na něm vzniklo devět přístavišť, mimo jiné v Hodoníně a v Rohatci.

Nejčtenější

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

VIDEO: Pořízek s tetováním v Brně surově zbil cizince, hledá ho policie

Kamera zachytila brutální útok na cizince v Brně

Surový útok na cizince vyšetřují brněnští policisté. Na jednatřicetiletého mladíka se v centru města nejprve vrhli...

Další z rubriky

Nůž jsem si vzal na obranu, tvrdil u soudu muž, který ubodal svého věřitele

Čtyřiatřicetiletý Lukáš Humbrich loni v březnu ve Vyškově ubodal muže, kterému...

Lukáš Humbrich splácel dluh dluhem, dokud se mu situace úplně nevymkla z rukou. Místo peněz si totiž podle obžaloby...

Na silnici smrti vyroste obchvat, na jižní Moravě opraví také zbytek D1

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Řidiči na jižní Moravě musejí i letos počítat s opravami na dálnicích D1 a D2 a také na desítkách dalších silnic. Po 80...

Brňané znovu propadají chalupářství, ceny víkendových sídel letí nahoru

Chatové osady poblíž Brna, jako je ta u Nebovid, jsou obsazené téměř výhradně...

V pátek konečně opustit kancelář, vypnout internet a vyrazit z města na venkov. Právě to je sen mnoha Brňanů, kteří se...

Najdete na iDNES.cz