Černý kašel opět straší. V Jihomoravském kraji ho má zhruba 200 lidí

  11:04aktualizováno  11:04
Černý kašel není minulostí, za poslední dva roky počty nemocných raketově stouply. V Jihomoravském kraji se proto čím dál více lidí nechává očkovat. Momentálně je podle dat hygieniků nakažených černým kašlem zhruba 180 lidí, ke konci roku se počty zřejmě vyšplhají nad 200.
Před černým kašlem se lze preventivně nechat očkovat. Ilustrační snímek

Před černým kašlem se lze preventivně nechat očkovat. Ilustrační snímek | foto: Pavel WellnerMAFRA

Tak vysoká čísla ale hygienici ještě v nedávné minulosti nepamatují. V letech 2010 až 2012 evidovali jen kolem čtyřiceti nakažených.

„Dusila jsem se dlouhými záchvaty kašle, které nešlo zastavit. Praktický lékař mi dal antibiotika a mohla jsem dál chodit do školy,“ popsala studentka Klára Galová, která černým kašlem onemocněla až ve svých sedmnácti letech.

Počty přeočkovaných

2010 - 18

2011-  20

2012 - 34

2013 - 91

2014 - 120

A právě těžko rozpoznatelné příznaky černého kašle od klasického nachlazení a pohyb nakažených na veřejnosti způsobují rychlejší šíření nemoci. Nejohroženější skupinou jsou novorozenci, kteří nejsou chráněni očkováním, tam mohou být důsledky až fatální. A pak by určitě s vyšetřením neměli otálet starší lidé, kteří jsou kvůli vyprchanému očkování velmi rizikovou skupinou a zdatnými přenašeči.

Pozor na ty nejmenší děti Jihomoravané se černého kašle bojí, a tak se za poslední roky zvedly počty zájemců o vakcíny. „Je tu lepší prevence, praktičtí lékaři a hygienická stanice na to víc myslí. Zájem o očkování se zvýšil,“ potvrdil brněnský praktický lékař František Rolinek.

Některé okresy nulové hlášení

Číslo nemocných ale zůstává stejné. Statistika se podle hygieniků odvíjí od toho, do jaké míry jsou lékaři na onemocnění připravení a nechají jej laboratorně diagnostikovat. „Máme okresy s nulovými hlášeními a okresy s desítkami případů. Neznamená to však, že by někde černý kašel byl a jinde ne,“ poznamenala vedoucí epidemiologického odboru jihomoravské hygieny Renata Ciupek.

Černý kašel považuje za nepříjemné onemocnění, které by však nemělo v lidech vzbuzovat přemrštěné obavy.

„U dospělých nebo u starších dětí není nebezpečný, ale na velkou opatrnost je potřeba dbát u novorozenců, kteří ještě nebyli očkováni proti černému kašli. Očkování je zahajováno až v devátém dokončeném týdnu života. Do té doby nejsou malinké děti dostatečně chráněné,“ upozornila Ciupek.

Jak se projevuje Černý kašel (pertuse)

Představuje vysoce infekční bakteriální onemocnění dýchací soustavy. Nejčastěji se projevuje typickými záchvaty kokrhavého kašle, které mohou trvat řadu týdnů až sto dnů. Mnohdy je nemoc spojena se zvracením, úbytkem váhy nebo celkovým vyčerpáním.

V 70. letech používali lékaři celobuněčnou vakcínu, která působila dlouhodobě, ale měla příliš mnoho nežádoucích účinků. Aby jim lékaři předešli, začali používat nebuněčnou, která ale po pár letech ztrácí svůj účinek. „Přibližně po deseti letech vyvane. Přeočkování je proto důležité hlavně kvůli dětem,“ vysvětlila epidemioložka z krajské hygienické stanice Radka Boháčová.

Slabší účinky lékaři připisují i častému cestování. „V jiných zemích přeočkování proti černému kašli vyžadují, proto se musí očkovat třeba čeští prarodiče, kteří mají vnuky v zahraničí,“ uvedl odborný garant center očkování a cestovní medicíny Avenier Rastislav Maďar.

Černý kašel se na východě Evropy rozšířil záškrtem

Povinných šest dávek očkování proti černému kašli, které je plně hrazeno pojišťovnou, aplikují lékaři do 11 let dítěte. „Očkovat by se měli hlavně mladí rodiče před narozením potomka a ti, kteří mají v okolí těžce nemocné staré lidi, protože i oni spadají do rizikové skupiny,“ dodala Boháčová.

Zájemci o očkování se mohou objednat u svých praktických lékařů nebo v soukromých očkovacích centrech, kde za jednu dávku do ramene získají protilátky na dalších deset let. Cena se pohybuje kolem 850 až 1 280 korun, podle toho, jestli je součástí třeba i očkování proti dětské obrně. „Černý kašel je běžně součástí takzvané kombinované vakcíny, která je také proti tetanu a záškrtu, což se může v budoucnu hodit.

Na Ukrajině se zvýšil počet nakažených záškrtem a ti se budou v následujících letech přesouvat do jiných zemí,“ varoval Maďar.

Jak tedy poznat, že jde o černý kašel? Od obvyklého se liší až zajíkáním, kdy se nemocný nemůže skoro ani nadechnout, kašle v noci, ale přitom nemá teplotu.

„U menších dětí může být vodítkem to, že kašel trvá dlouho a nejsou vidět reakce na léčbu,“ dodala hygienička Ciupek. A ze Státního zdravotního ústavu vzkazují: „Při podezření na černý kašel je třeba co nejdříve pacienta vyšetřit a odebrat vzorky na laboratorní potvrzení.“

Nejčtenější

Piják lužní se z jihu Moravy šíří po Česku, pro psy může být smrtelný

Typickým znakem pijáka lužního je pestrý štítek. Nebezpečný je hlavně pro psy,...

Ještě před rokem o existenci tohoto vzácného druhu klíštěte věděli jen odborníci. Název piják lužní obyčejným lidem...

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Suverénní Kometa je v semifinále, Plzeň srovnala sérii s Olomoucí

Hráči Komety slaví postup do semifinále extraligového play off.

Brněnská Kometa je prvním semifinalistou hokejové Tipsport extraligy. Úřadující mistr zůstal v sérii s Hradcem Králové...

Olomouc slaví obrat v sérii s Plzní, Kometa je krok od semifinále

Olomoucký Petr Strapáč (vlevo) bojuje s Janem Kovářem z Plzně.

Hokejisté Olomouce otočili sérii s Plzní a vedou 2:1 na zápasy. Zvládli totiž třetí duel v domácím prostředí, kde...

V rodinném domě u Brna se střílelo, na místě jsou dva mrtví

Po střelbě v rodinném domě v Ostopovicích u Brna zůstali dva mrtví. Podle...

Dva mrtvé si vyžádala ranní střelba v rodinném domě v Ostopovicích na kraji Brna. Z rodinného domu stojícího na hlavní...

Další z rubriky

V rodinném domě u Brna se střílelo, na místě jsou dva mrtví

Po střelbě v rodinném domě v Ostopovicích u Brna zůstali dva mrtví. Podle...

Dva mrtvé si vyžádala ranní střelba v rodinném domě v Ostopovicích na kraji Brna. Z rodinného domu stojícího na hlavní...

VIDEO: V obchodě řádili tři kapsáři, za pár minut ukradli pět peněženek

Policisté pátrají po kapsářích, kteří kradli peněženky v hodonínském nákupním...

Škodu přes deset tisíc korun způsobila v hodonínském nákupním centru trojice sehraných kapsářů, která během pár minut...

Byla jsem rozhodnutá, že neuroním ani slzu, vzpomíná vězeňkyně gestapa

Zdena Zajoncová v rodné Ostravě se skupinou přátel vylepovala plakáty...

V Česku už zřejmě žijí pouze dvě pamětnice, které prošly ženským vězením gestapa v Brně. Minulý týden se v brněnské...

Najdete na iDNES.cz