Pondělí 10. května 2021, svátek má Blažena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 10. května 2021 Blažena

Úřednice umožnila v Brně postavit černou stavbu. Rozhoduje o ní dál

  10:41
V brněnské čtvrti Lesná místní už tři roky bojují s dřevostavbou, která vyrostla načerno. Úřednice, která stavebníkovi dala čas na dostavění budovy, stojí před soudem. Přesto o kauze dál rozhoduje. Další případ je v Medlánkách. Zahrádku tam obklopila nelegálně postavená zeď.

Nová dřevostavba v Brně na Lesné vznikla příliš blízko rodinného domu (vlevo). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Rychle postupující práce při stavbě dřevostavby proti pomalé mašinerii úřadů. Tyto dvě okolnosti se sešly při stavbě novostavby v Soběšické ulici v Brně-sever, která v roce 2011 vyrostla v rozporu s řadou předpisů i s územním plánem města.

Podle stanoviska krajského úřadu to už není možné napravit. Paradoxně navíc o sporu stále na stavebním úřadu rozhoduje úřednice Hana Rézlová, která svojí chybou a liknavostí potíže odstartovala - a dokonce kvůli tomu stojí před soudem.

Černé stavby na Lesné a v Medlánkách

Spolu s bývalým šéfem stavebního odboru, který kvůli kauze přišel o post a stal se řadovým referentem, je souzená za nedbalé vykonávání práce.

"Městský soud v Brně rozhodl, že skutek popsaný v obžalobě se sice stal, ale není trestným činem. Obžalované proto viny zprostil. Verdikt však není pravomocný, na konci března bude o případu znovu rozhodovat odvolací soud," informovala mluvčí brněnského krajského soudu Markéta Sigmundová.

Podle úřadu městské části Brno-sever však navzdory probíhajícímu trestnímu řízení není důvod přidělit případ někomu jinému. Rézlová prý není podjatá.

"Vede řízení bez toho, že by měla osobní zájem na ovlivnění jeho výsledku. Nemá k účastníkům řízení žádný bližší vztah," rozhodl nový vedoucí stavebního odboru Vlastimil Šindler.

Podle sousedů kontroverzního domu, kteří proti domu bojují, je to však nesmysl. "Vždyť má zájem na tom, jak dopadne její případ u soudu. A to záleží i na výsledku správního řízení o dodatečném povolení stavby," vysvětluje Ladislav Absolín ze sousedního domu.

Stavební povolení pro neexistující parcelu

Úřednice spustila lavinu problémů ve chvíli, kdy si neověřila, zda opravdu existuje parcela, na které chtěl majitel pozemku stavět. Kvůli tomu pak vydala stavební povolení pro místo, které tehdy úředně neexistovalo.

Novostavbu poté začal investor stavět na místě, které bylo ve skutečnosti zahradou jeho původního domu. Jenže nový dům je tak blízko tomuto starému, že to předpisy zakazují.

Co radí ombudsman

Na Kancelář veřejného ochránce práv se lidé v případech černých staveb často obracejí pro radu.

Nyní proto úřad vydal brožuru, kde se podrobně zabývá tím, jak proti černým stavbám mají postupovat stavební úřady a jak se mohou bránit dotčení sousedé.

Publikaci dostanou všechny stavební úřady v zemi, stejně jako krajské úřady a další instituce. Ostatní zájemci ji najdou v elektronické podobě na www.ochrance.cz.

I proto pak uspěli sousedé, kteří si na stavbu stěžovali na magistrátu. Ten přikázal stavebnímu úřadu chybu napravit. Jenže místo aby úředníci zasáhli co nejrychleji, poslali investorovi příkaz o zastavení stavby poštou.

Než dopis doputoval, byla už stavba rozestavěná a úřad povolil její zakonzervování. "Stavebnímu úřadu jsem už na začátku dodal všechny podklady, které po mně chtěl. Kdybych teď měl stavbu odstranit, budu se s úřadem soudit," uvedl už v minulosti investor Evžen Kletzl.

Veřejný ochránce práv kvůli tomuto případu doporučoval všem stavebním úřadům v zemi, že v případě dřevostaveb je potřeba konat rychleji a nespoléhat například na poštu. V případě Lesné to ale už nepomohlo. Stavba je dokončená a stavební úřad opakovaně vydává výjimky, kterými se ji snaží legalizovat.

Navzdory tomu, že všechny nadřízené instituce s tím nesouhlasí. "Neřekl bych, že jednáme navzdory těmto stanoviskům. Podle informací, které mám k dispozici, postupujeme podle zákona," zhodnotil tajemník úřadu Brno-sever Bohumír Kvíčala.

Obří černá stavba mezi zahrádkami v Medlánkách

Odpočinek na zahrádce v Medlánkách pro Evu Schönekovou už nepřipadá v úvahu. Obklopily ji načerno postavené zdi. Se souhlasem stavebního úřadu.

Když majitelka zahrádky v brněnských Medlánkách Eva Schöneková podepisovala před dvěma lety souhlas s vybudováním malé chatky uprostřed sousedního pozemku, ještě netušila, co ji čeká.

Dnes ve svahu vzniká obří stavba. Ač načerno, tak za souhlasu medláneckého stavebního úřadu, ji buduje Sergiy Doroshuk.

Využil podobnou taktiku, která už v minulosti vyšla například rodině náměstka brněnského primátora pro územní rozvoj Ladislava Macka. I on si u Brněnské přehrady zvládl vybudovat rozsáhlé sídlo, které tam územní plán vůbec nedovoloval (o Mackově chatě čtěte zde).

"Zahrádkářská chata by mi nevadila. Je jich v okolí několik. Potíž je, že mi nikdo neřekl o vztyčení několikametrových opěrných zdí kolem mého pozemku. Práce navíc zasahují i na mou zahradu. Kvůli stavění se navíc sesouvá půda svahu. Mám poddolovaný plot," popsala Schöneková, která si do Medlánek dříve jezdila odpočinout.

Z malé chatky bude velká budova

Rozložitá budova se sklepem přitom vzniká na půdě, která má být podle územního plánu zahradou. Přesto ji stavební úřad v Medlánkách povolil. Trik? Stavba dostala zelenou díky technické zprávě, kterou Doroshuk předložil. Podle ní jen rozšiřuje malou chatku, která už na pozemku dlouho stojí.

Máte podobný problém?

Pokud máte podobné zkušenosti se sousedy či stavebními úřady, napište nám na e-mailovou adresu zuzana.tausova@mfdnes.cz.

"Pokud si někdo na stavbu jako malé děcko stěžuje, je to jeho problém. Na stavbu mám papíry, které vždy doložím. Všechno dělám v souladu s právními předpisy," konstatoval Doroshuk.

Jestli se obsah dokumentu, který vedl ke schválení stavby, shoduje s realitou, ale ani přes opakované žádosti Schönekové medlánecký stavební úřad nezkontroloval.

Po měsících průtahů to konstatoval i nadřízený brněnský magistrát. "Uložili jsme stavebnímu úřadu, aby provedl na místě kontrolní prohlídku. Zjistil, že stavebník provádí stavbu v rozporu, a proto zahájil řízení o odstranění stavby a současně vydal výzvu k zastavení stavebních prací," vysvětlila mluvčí brněnského magistrátu Soňa Haluzová.

Stavebník může stavbu zlegalizovat

Konec příběhu? Ne tak docela. "Magistrát mi vytknul především formální nedostatky týkající se zpracování protokolu. Nyní je vedeno řízení o odstranění stavby, ve kterém je případně možno ji legalizovat," popsala Milena Synková z medláneckého stavebního úřadu.

Ta prý nyní nemůže v řízení pokračovat, protože hledá dědice. Stavebníkem totiž není Doroshuk, ale jeho zesnulá matka. "Doroshuk má jen plnou moc. Copak já vím, kolik je dědiců? Neznám je," dodala Synková.

Úřednice se přitom hodlá zaměřit i na Schönekovou. "Na základě podnětu půjdu šetřit poznatky právě na vedlejší pozemek. Paní Schöneková by si měla zamést před vlastním prahem," dodala Synková.

  • Nejčtenější

Tělo nalezené v řece patří hledanému mladíkovi, potvrdili policisté

Tělo, které se v úterý odpoledne objevilo ve vodách brněnské Svratky, patří pohřešovanému chlapci, potvrdili policisté....

Nastoupil, ale už nevystoupil. V Brně pátrají po muži, který zmizel z lodi

Brněnští policisté od neděle pátrají po muži, který se záhadně „vypařil“ z parníku na zdejší přehradě. Asi padesátiletý...

Vezu červený fosfor, řekl muž. Hasiči ho našli v obalu od Kinder vajíčka

Červený fosfor v obalu od Kinder vajíčka našli policisté při dopravní kontrole v neděli večer u řidiče v Gajdošově...

Ze Svratky v Jundrově policie vylovila tělo. Zatím neví, komu patří

Z řeky Svratky v brněnském Jundrově dnes vytáhli tělo. Podle policie nyní probíhá jeho identifikace a možná už ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PONEDĚLNÍK: Neprodejný Trpišovský, Sigma jedná s Jílkem a zoufalé Brno

Třetí titul v řadě patří Slavii. Bez pochyb, zaslouženě, o parník. Gratulace! Trošku symbolicky mohla začít slavit v...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

U Slavkova u Brna v neděli zemřel motorkář, vrtulník odletěl prázdný

U Slavkova u Brna na Vyškovsku se v neděli kolem 16:00 střetla dodávka s motorkou. Na místo letěl vrtulník, avšak řidič...

Památkami plnými nových taháků bude provázet méně brigádníků

Po dlouhé pauze se o víkendech konečně otevřou alespoň venkovní prostory některých jihomoravských památek. Přestože...

168. kilometr D1 uzavřela nehoda dodávky. Pruh je opět průjezdný

Na 168. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno havarovala dodávka, zůstala ležet přes oba jízdní pruhy a provoz byl...

Za ohrožování pořadatele závodů a zranění soka dostal řidič 7 let vězení

Za vydírání a těžké ublížení na zdraví poslal Krajský soud v Brně na sedm a půl roku do vězení Tomáše Chaloupka. Ten...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...