Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. června 2022 Ivan

Úřednice umožnila v Brně postavit černou stavbu. Rozhoduje o ní dál

  10:41
V brněnské čtvrti Lesná místní už tři roky bojují s dřevostavbou, která vyrostla načerno. Úřednice, která stavebníkovi dala čas na dostavění budovy, stojí před soudem. Přesto o kauze dál rozhoduje. Další případ je v Medlánkách. Zahrádku tam obklopila nelegálně postavená zeď.

Nová dřevostavba v Brně na Lesné vznikla příliš blízko rodinného domu (vlevo). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Rychle postupující práce při stavbě dřevostavby proti pomalé mašinerii úřadů. Tyto dvě okolnosti se sešly při stavbě novostavby v Soběšické ulici v Brně-sever, která v roce 2011 vyrostla v rozporu s řadou předpisů i s územním plánem města.

Podle stanoviska krajského úřadu to už není možné napravit. Paradoxně navíc o sporu stále na stavebním úřadu rozhoduje úřednice Hana Rézlová, která svojí chybou a liknavostí potíže odstartovala - a dokonce kvůli tomu stojí před soudem.

Černé stavby na Lesné a v Medlánkách

Spolu s bývalým šéfem stavebního odboru, který kvůli kauze přišel o post a stal se řadovým referentem, je souzená za nedbalé vykonávání práce.

"Městský soud v Brně rozhodl, že skutek popsaný v obžalobě se sice stal, ale není trestným činem. Obžalované proto viny zprostil. Verdikt však není pravomocný, na konci března bude o případu znovu rozhodovat odvolací soud," informovala mluvčí brněnského krajského soudu Markéta Sigmundová.

Podle úřadu městské části Brno-sever však navzdory probíhajícímu trestnímu řízení není důvod přidělit případ někomu jinému. Rézlová prý není podjatá.

"Vede řízení bez toho, že by měla osobní zájem na ovlivnění jeho výsledku. Nemá k účastníkům řízení žádný bližší vztah," rozhodl nový vedoucí stavebního odboru Vlastimil Šindler.

Podle sousedů kontroverzního domu, kteří proti domu bojují, je to však nesmysl. "Vždyť má zájem na tom, jak dopadne její případ u soudu. A to záleží i na výsledku správního řízení o dodatečném povolení stavby," vysvětluje Ladislav Absolín ze sousedního domu.

Stavební povolení pro neexistující parcelu

Úřednice spustila lavinu problémů ve chvíli, kdy si neověřila, zda opravdu existuje parcela, na které chtěl majitel pozemku stavět. Kvůli tomu pak vydala stavební povolení pro místo, které tehdy úředně neexistovalo.

Novostavbu poté začal investor stavět na místě, které bylo ve skutečnosti zahradou jeho původního domu. Jenže nový dům je tak blízko tomuto starému, že to předpisy zakazují.

Co radí ombudsman

Na Kancelář veřejného ochránce práv se lidé v případech černých staveb často obracejí pro radu.

Nyní proto úřad vydal brožuru, kde se podrobně zabývá tím, jak proti černým stavbám mají postupovat stavební úřady a jak se mohou bránit dotčení sousedé.

Publikaci dostanou všechny stavební úřady v zemi, stejně jako krajské úřady a další instituce. Ostatní zájemci ji najdou v elektronické podobě na www.ochrance.cz.

I proto pak uspěli sousedé, kteří si na stavbu stěžovali na magistrátu. Ten přikázal stavebnímu úřadu chybu napravit. Jenže místo aby úředníci zasáhli co nejrychleji, poslali investorovi příkaz o zastavení stavby poštou.

Než dopis doputoval, byla už stavba rozestavěná a úřad povolil její zakonzervování. "Stavebnímu úřadu jsem už na začátku dodal všechny podklady, které po mně chtěl. Kdybych teď měl stavbu odstranit, budu se s úřadem soudit," uvedl už v minulosti investor Evžen Kletzl.

Veřejný ochránce práv kvůli tomuto případu doporučoval všem stavebním úřadům v zemi, že v případě dřevostaveb je potřeba konat rychleji a nespoléhat například na poštu. V případě Lesné to ale už nepomohlo. Stavba je dokončená a stavební úřad opakovaně vydává výjimky, kterými se ji snaží legalizovat.

Navzdory tomu, že všechny nadřízené instituce s tím nesouhlasí. "Neřekl bych, že jednáme navzdory těmto stanoviskům. Podle informací, které mám k dispozici, postupujeme podle zákona," zhodnotil tajemník úřadu Brno-sever Bohumír Kvíčala.

Obří černá stavba mezi zahrádkami v Medlánkách

Odpočinek na zahrádce v Medlánkách pro Evu Schönekovou už nepřipadá v úvahu. Obklopily ji načerno postavené zdi. Se souhlasem stavebního úřadu.

Když majitelka zahrádky v brněnských Medlánkách Eva Schöneková podepisovala před dvěma lety souhlas s vybudováním malé chatky uprostřed sousedního pozemku, ještě netušila, co ji čeká.

Dnes ve svahu vzniká obří stavba. Ač načerno, tak za souhlasu medláneckého stavebního úřadu, ji buduje Sergiy Doroshuk.

Využil podobnou taktiku, která už v minulosti vyšla například rodině náměstka brněnského primátora pro územní rozvoj Ladislava Macka. I on si u Brněnské přehrady zvládl vybudovat rozsáhlé sídlo, které tam územní plán vůbec nedovoloval (o Mackově chatě čtěte zde).

"Zahrádkářská chata by mi nevadila. Je jich v okolí několik. Potíž je, že mi nikdo neřekl o vztyčení několikametrových opěrných zdí kolem mého pozemku. Práce navíc zasahují i na mou zahradu. Kvůli stavění se navíc sesouvá půda svahu. Mám poddolovaný plot," popsala Schöneková, která si do Medlánek dříve jezdila odpočinout.

Z malé chatky bude velká budova

Rozložitá budova se sklepem přitom vzniká na půdě, která má být podle územního plánu zahradou. Přesto ji stavební úřad v Medlánkách povolil. Trik? Stavba dostala zelenou díky technické zprávě, kterou Doroshuk předložil. Podle ní jen rozšiřuje malou chatku, která už na pozemku dlouho stojí.

Máte podobný problém?

Pokud máte podobné zkušenosti se sousedy či stavebními úřady, napište nám na e-mailovou adresu zuzana.tausova@mfdnes.cz.

"Pokud si někdo na stavbu jako malé děcko stěžuje, je to jeho problém. Na stavbu mám papíry, které vždy doložím. Všechno dělám v souladu s právními předpisy," konstatoval Doroshuk.

Jestli se obsah dokumentu, který vedl ke schválení stavby, shoduje s realitou, ale ani přes opakované žádosti Schönekové medlánecký stavební úřad nezkontroloval.

Po měsících průtahů to konstatoval i nadřízený brněnský magistrát. "Uložili jsme stavebnímu úřadu, aby provedl na místě kontrolní prohlídku. Zjistil, že stavebník provádí stavbu v rozporu, a proto zahájil řízení o odstranění stavby a současně vydal výzvu k zastavení stavebních prací," vysvětlila mluvčí brněnského magistrátu Soňa Haluzová.

Stavebník může stavbu zlegalizovat

Konec příběhu? Ne tak docela. "Magistrát mi vytknul především formální nedostatky týkající se zpracování protokolu. Nyní je vedeno řízení o odstranění stavby, ve kterém je případně možno ji legalizovat," popsala Milena Synková z medláneckého stavebního úřadu.

Ta prý nyní nemůže v řízení pokračovat, protože hledá dědice. Stavebníkem totiž není Doroshuk, ale jeho zesnulá matka. "Doroshuk má jen plnou moc. Copak já vím, kolik je dědiců? Neznám je," dodala Synková.

Úřednice se přitom hodlá zaměřit i na Schönekovou. "Na základě podnětu půjdu šetřit poznatky právě na vedlejší pozemek. Paní Schöneková by si měla zamést před vlastním prahem," dodala Synková.

  • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

Zahrádky v Olešnici vypadají jako po bitvě, kroupy na nich ležely do rána

Jestliže ve čtvrtek večer to v Olešnici vypadalo jako při sněhové vánici v zimě, v pátek dopoledne ulice připomínaly...

Vina za smrt není jednoznačná. Soud vyhověl řidičce SUV, která přehlédla dítě

Nejvyšší soud vyhověl dovolání řidičky, která dostala podmínku a dlouhý zákaz řízení za sražení a smrt ani ne...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Náhodný chodec nalezl tělo pohřešované pětatřicetileté ženy z Brna

Po více než týdnu skončilo pátrání po pětatřicetileté ženě z Brna. V sobotu ráno její bezvládné tělo nalezl náhodný...

Mafiánské chování, hodnotí soudce kroky policie při vyšetřování politiků ODS

Premium Městský soud v Brně řeší maření vyšetřování politiků ODS, které se týká i ministra spravedlnosti Pavla Blažka....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chci i titul Mgr. Procházka o výzvách, dětství bez táty i paradoxu šampiona

Premium Procházel kolem zarámovaných titulních stran MF DNES a zaujala ho černobílá hokejová z roku 1998. „To je Nagano, viď?“...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Úpravy u řeky slouží developerovi, vadí lidem v Brně. Bojí se vyvlastnění

V nejhorším případě až vyvlastnění pozemků hrozí více než 45 majitelům zahrad u řeky Svitavy v brněnských Maloměřicích....

Archeologové vykopali v zámecké zahradě potrubí ze 600 let starého dřeva

Při rozsáhlé obnově zámecké zahrady v Lysicích na Blanensku narazili archeologové na nevšední objev. Mimo jiné vykopali...

Aqualand Moravia láká na nové dětské atrakce, otevře Nafouknutý svět

Se začátkem letních prázdnin čeká návštěvníky Aqualandu Moravia v Pasohlávkách na Břeclavsku novinka. Otevře se jim...

Dodávka svištěla Brnem stovkou, opilý řidič ujížděl hlídce stylem brzda plyn

Více než dvojnásobně překročil povolenou rychlost řidič dodávky, který v noci v centru Brna prosvištěl kolem...

Agáta Hanychová chodí s Jaromírem Soukupem

Bývalá modelka a moderátorka Agáta Hanychová (37) má po nedávném rozchodu se slovenským lékařem Andrejem Nikovem nový...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Největší turistické lodě na světě vůbec nevyplují, jedna zamíří do šrotu

Největší turistická loď Global Dream z dílny německé společnosti MV Werften vůbec nevypluje a míří do šrotu, druhá je...

RECENZE: Koncert Guns N’Roses táhl ke dnu falešně kňourající Axl

Jít na koncert kapely Guns N’Roses je jako sázka do loterie. Na instrumentální výkony se můžete spolehnout, ale co se...