Neomítnuté zdi a deskami provizorně zatlučené okenní otvory, nedokončený dům míjejí lidé na rohu ulic Veleslavínova a Poděbradova už roky. Objekt, který se zde začal přestavovat před šesti lety, totiž vznikal bez patřičného povolení, tedy načerno, a to dokonce pod taktovkou městské části. Ta tu chtěla z vlastních peněz vybudovat městské byty, to se ale nestalo a stavba je dodnes pozastavená.
V té době zastávala pozici starostky Králova Pole nynější náměstkyně brněnské primátorky Karin Podivinská (ANO). Tvrzení, že by městská část stavěla načerno, odmítá.
„Původní bytový dům byl ve velmi špatném stavu a my v určité fázi stavby zjistili, že nosné zdi jsou rovněž natolik poškozené, že se musela stavba pozastavit. Stavební úřad naznal, že pokud se zboří i čelní zeď, bude se jednat o novostavbu, na kterou je nutné nové stavební povolení,“ oznamuje Podivinská.
Jenže v materiálu, který dostali na stůl všichni brněnští zastupitelé, je postup líčený poněkud odlišně. A jasně ukazuje na městskou část jakožto instituci, která se neřídila tím, čím měla. Firma, kterou si Královo Pole v čele s hnutím ANO v roce 2018 vybralo, stavěla do té doby, než vedoucím politikům na radnici přistálo na stole oznámení od stavebního úřadu.
„Na základě skutečnosti zjištěné při kontrolní prohlídce, že stavba byla provedena v rozporu se schválenou projektovou dokumentací a vydaným stavebním povolením, bylo zahájeno řízení o odstranění stavby,“ stojí v dokumentu.
Teprve pár dní poté byly práce na domě pozastaveny. „V rozporu s projektovou dokumentací byly nově vystavěny obvodové stěny prvního nadzemního podlaží a rovněž i stěna prvního podzemního podlaží rovnoběžná s ulicí Poděbradova,“ upozorňuje zpráva.
Výzvy úřadu radnice ignorovala
„Když opravujete starý barák, nevíte, co tam můžete čekat. A tady se skutečně kvalita zachovaného zdiva ukázala jako velice špatná,“ vysvětluje Podivinská, proč městská část nechala zbořit a postavit i ty zdi, na něž neměla povolení.
Podle Podivinské šlo o různé pohledy jednotlivých odborů na královopolském úřadě. „Jiný názor měl odbor investiční, který stavbu řešil, a jiný názor měl stavební úřad. Samozřejmě jsme pak ale respektovali názor stavebního úřadu a stavba se zastavila,“ sděluje. Jinými slovy tak potvrdila, že městská část nepostupovala v souladu se stavebním povolením.
Právě na podzim 2018, kdy se nelegálně stavělo, se do vedení Králova Pole po bok Podivinské dostala i ODS v čele s Andreou Pazderovou, která se tehdy stala místostarostkou.
Nyní po dotazech MF DNES dává od problému ruce pryč s tím, že do té doby byla její strana v opozici. Jenže ani v následujících čtyřech letech, kdy seděla na radnici jako místostarostka, ani v dalších dvou, kdy už městskou část vede, se hrubá stavba ke zdárnému konci nijak neposunula.
„To, že se to tak dlouho vleče, jde rozhodně na vrub vedení městské části,“ kritizuje opoziční zastupitel Michal Škerle (Piráti).
Brno má fond na bourání černých staveb, miliony využijí městské části |
Na radnici přitom po celou dobu pravidelně chodily dopisy ze stavebního úřadu, aby samospráva doplnila potřebné podklady k dodatečnému povolení stavby, jinak bude pokračovat řízení o jejím odstranění. Radnice však dokumenty nikdy nedoplnila.
Situaci se nyní rozhodla vyřešit tím, že rozestavěný dům, který dosud vyšel na 10,3 milionu korun z veřejných peněz, jednoduše prodá. Dokončení by stálo minimálně dalších 16 milionů, případná demolice necelých sedm milionů.
Zájemce se najde, věří město
Podle Škerleho tím vedoucí politici utíkají od problému místo toho, aby jej řešili. „Rozhodně nesouhlasím, aby se městská část tohoto pozemku v lukrativní části zbavovala. I kdyby měl soukromý developer stávající objekt zbourat a postavit znovu, vyplatí se mu to,“ říká.
Podivinská tvrdí, že hlavní zádrhel tkví v tom, že radnice není schopna vyhovět regulativům na počet parkovacích míst na počet bytů. Původně totiž plány předpokládaly, že půjde jen o „opravu“. Tím, že jde o „novostavbu“, musí být splněny i nové normy, které paradoxně stanovuje samo město. „K osmi bytům bychom museli dodat i osm stání, což nejsme schopni,“ podotýká Podivinská. Naopak soukromník si podle ní může vypomoci vlastními nemovitostmi a kapacitami v sousedství.
Brno trápí množství černých staveb, peníze na jejich demolici ale už nedá |
To, co náměstkyně primátorky tvrdí, však od letošního léta neplatí. Nově vydané Brněnské stavební předpisy, které mimo jiné upravují minimální nutné počty parkovacích míst u novostaveb, říkají, že v této lokalitě stačí k osmi bytům čtyři stání.
Brněnští zastupitelé nicméně nedávno odsouhlasili, že se i tak půjde cestou prodeje. Radní pro oblast majetku Jiří Oliva (SOCDEM) nepochybuje, že se zájemci v elektronické aukci brzy najdou. „Co má skutečnou hodnotu, je pozemek,“ potvrzuje Oliva slova o exkluzivitě daného místa. Podle radního si vše najde kupce, otázkou je vždy pouze cena. Komplikace ani nezájem neočekává.
Nedostavěný dům se nachází na rohu ulic Veleslavínova a Poděbradova v Králově Poli.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz