Na kraji Brna už přes 20 let načerno roste hotel, sousedé jsou zoufalí

  10:37aktualizováno  10:37
Zní to neuvěřitelně. Podnikatel Vladimír Koubek přes dvacet let buduje hotel v brněnské městské části Líšeň, aniž by měl potřebná povolení. Od míchačky s betonem ho museli vyhnat policisté, které přivolal líšeňský starosta Břetislav Štefan (ČSSD).

Na nepovolenou stavbu hotelu, který nepravidelně roste v brněnské Líšni už přes dvacet let, si stěžují sousedi. Vadí jím žít vedle neuspořádaného staveniště i to, že jim vysoká budova stíní. | foto: Marie Stránská, MAFRA

„Stavebník pracuje v časových vlnách, nejenom bez řádného stavebního povolení, ale nedodržuje ani původní projektovou dokumentaci,“ přiblížil Štefan.

Radnici se však muže, který má trvalé bydliště vedené na brněnském magistrátu, zatím nedaří zastavit. Koubek ignoruje veškerá rozhodnutí. A lidé v okolí jsou z vysoké černé stavby zoufalí.

Redakci MF DNES se stavebníka sehnat nepodařilo. Nezastihla ho ani na stavbě, přestože tam podle starosty Štefana přebývá. „Dokonce objekt pronajímá k bydlení dalším lidem. Obyvatelé sousedních a okolních nemovitostí mě několikrát navštívili na radnici s prosbou o pomoc,“ poznamenal Štefan.

Starosta blokoval míchačku vlastním autem

Starosta na stavbě zažil divokou situaci letos 20. března, když vyrazil s tajemnicí Irenou Sehnalovou místo zkontrolovat. Našli tam auto v protisměru, které převáželo beton a čekalo na čtyři domíchávače betonu.

„Mým autem jsem zabránil připojení domíchávačů. Stavební vozidlo porušovalo dopravní předpisy. Na místo se sjely dvě desítky policistů, případ nyní dořeší příslušný úřad v přestupkovém řízení,“ dodal Štefan.

Ten už má na stole další stížnost. Na radnici dorazila v pondělí. „Před stavbou opět stojí kontejner. Podle dostupných informací nemá pán povolení ani na zábor chodníku,“ rozzlobila se jedna z místních obyvatelek.

„Doufám, že už tohle vše skončí a zaplatíte demolici, kterou budete soudně vymáhat. Jak může někdo, kdo má trvalý pobyt na Husově, tudíž by měl být nemajetný bezdomovec, stavět?“ pokračuje žena.

Sousedům se nelíbí, že stavba neustále roste do výšky a tím jim stíní. Koubek si také na pozemek umístil stavební výtah, který podle nich není dostatečně zabezpečený.

Hotel staví Koubek v ulici Neklež na okraji starší zástavby Líšně. Martyrium začalo v roce 1993. Tehdy sice stavební úřad vydal povolení, jenže s ním nesouhlasili někteří účastníci řízení. Proto nikdy nenabylo právní moci. „Ačkoliv stavebník neměl platné povolení, pustil se do prací,“ připomněl Štefan.

Odstranění stavby musejí úředníci nařídit znovu

A tak pokračovala tahanice mezi Koubkem a stavebním odborem, který nařídil zastavení prací. Stavebník se dokonce obrátil na Krajský soud v Brně a Nejvyšší správní soud. Oba soudy ale Koubkovu žalobu proti rozhodnutí líšeňského stavebního odboru odmítly.

Úředníci pak také nařídili odstranění stavby, jejich rozhodnutí ovšem brněnský magistrát zrušil. „Věc jsme vrátili stavebnímu úřadu k novému projednání,“ informovala vedoucí odboru územního a stavebního řízení magistrátu Eva Řehořková.

Líšeňští úředníci proto nyní připravují nové rozhodnutí o odstranění stavby hotelu, které podají v nejbližším možném termínu.

Stavebník Koubek tak nadále pokračuje v pracích, ačkoliv nemá povolení. „Přistoupíme ke správní exekuci ve formě ukládání donucovacích pokut, abychom zabránili další výstavbě,“ nastínila další postup vedoucí stavebního odboru v Líšni Markéta Hoskovcová.

Nejčtenější

Posekali dropí pole dřív, než měli. Vzácní ptáci neměli šanci přežít

Drop velký

Deset let se odborníci snaží o návrat dropa na Znojemsko. Na pole s šetrným hospodařením se jim už povedlo nastěhovat...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

VIDEO: Řidič couval na D1 u Vyškova, pak vyrazil proti proudu aut

Vozidlo v protisměru na D1

Zcela nepochopitelně se v polovině června choval řidič na dálnici D1 u Vyškova. Nejdříve couval připojovacím pruhem...

Další z rubriky

Brňan měl v těle smrtelnou dávku alkoholu, nadýchal 5,5 promile

Opilec měl lehká zranění, záchranáři ho převezli do Úrazové nemocnice.

Apatického muže polehávajícího na chodníku u nákupního centra v Bednaříkově ulici v brněnské části Líšeň si v sobotu...

Posekali dropí pole dřív, než měli. Vzácní ptáci neměli šanci přežít

Drop velký

Deset let se odborníci snaží o návrat dropa na Znojemsko. Na pole s šetrným hospodařením se jim už povedlo nastěhovat...

Chybným měřením úřad mění pozemky o metry. Lidé se bojí, že o ně přijdou

Jan Zavrtálek ukazuje hranice pozemků zakreslené ve starých a nových...

Majitelé pozemků ve Skryjích na Tišnovsku bojují s pozemkovým úřadem. Mají obavu, že kvůli jeho chybám přijdou o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz