Ceny bytů klesají, Brňané teď ušetří i 200 tisíc korun

  14:31aktualizováno  14:31
Ceny starších bytů, ale také tržní nájemné v Brně pomalu klesají. Lidé tady při koupi třípokojového bytu ušetří průměrně 200 tisíc korun. Ne všude na jižní Moravě je ale propad stejný.
Kdo v současné době kupuje byt, ušetří, kdo prodává, prodělá. (Ilustrační snímek)

Kdo v současné době kupuje byt, ušetří, kdo prodává, prodělá. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Lískovec, Bohunice či Líšeň stárnou nejrychleji. Alespoň co se týče bytů. "Konkurence je obrovská, na těchto sídlištích je neustále něco na prodej a tomu odpovídá i cena. Byty se tady prodávají výrazně levněji než jinde," říká Jaroslav Malina, který vlastní několik brněnských realitních kanceláří.

Třípokojový byt, který ještě před čtyřmi lety kupovali lidé za milion osm set tisíc korun, teď prodávají i o tři sta tisíc levněji. "Kdo dnes bude kupovat byt 3+1, tak průměrně dvě stě tisíc ušetří," říká Michal Hadlač z Institutu regionálních informací, který srovnával ceny více než padesáti tisíc bytů v celé zemi. Za čtyři roky klesla hodnota staršího bytu v Brně o osm procent.

"Teď je chvíle, kdy kupovat"

"Chtěla jsem prodat menší byt, vzít si hypotéku a jít do většího, ale cena se mezitím o dost snížila, tak vyčkávám," říká Anna Beránková, která bydlí na bystrckém sídlišti. Prodloužila se i doba prodeje oproti předchozím rokům zhruba na čtyři měsíce.

Ceny v Brně

Cena staršího třípokojového bytu:
rok 2008 - 2 186 000 korun
rok 2010 - 2 080 000 korun
rok 2011 - 2 015 000 korun

Měsíční nájemné za metr čtvereční v třípokojovém bytě:
rok 2008 - 122 korun
rok 2010 - 123 korun
rok 2011 - 115 korun

Zdroj: Institut regionálních informací

Podle Milady Kadlecové z Institutu regionálních informací mají ale právě teď velkou šanci kupci. "Kdo kupuje, ušetří, kdo prodává, teď prodělá. Teď je rozhodně ta chvíle, kdy kupovat," míní Kadlecová.

Oproti jiným krajským městům se ale trh se staršími byty hýbe v Brně jen málo. Za stejný čas klesaly ceny bytů například v Ostravě až o čtvrtinu. Nyní tam lidé při koupi staršího třípokojového bytu ušetří 320 tisíc korun.

Místo prodeje dnes majitelé volí často pronájem

Ne všude na jižní Moravě jdou ale ceny stejným směrem. "Nejlevnější byty na jižní Moravě najdeme v Břeclavi, kde třípokojový byt v panelu seženeme už za 650 tisíc korun, v Hodoníně za 850 tisíc, ve Znojmě za 950 tisíc," vypočítává Lucie Fonioková z realitní kanceláře Sting.

Podle ní se sunou dolů jak ceny panelových bytů, tak bytů cihlových. "Prodávající, kteří koupili byt v roce 2006, kdy ceny byly na vrcholu, a jsou nuceni nyní prodávat, si prodej mnohdy rozmyslí a raději volí variantu, že byt nabídnou do pronájmu," říká makléřka.

"To svědčí o poměrně vysokém zájmu o nájemní bydlení, možná i začínající renesanci nájemního bydlení, kdy se zájemci o bydlení nechtějí zadlužovat při nákupu vlastních nemovitostí a dávají přednost flexibilnějším pronájmům," rozvažuje Kadlecová. Podle ní se začínají stírat regionální rozdíly mezi Brnem a městy na jižní Moravě.

"Překvapivý je poměrně malý pokles cen ve Znojmě, které se pomalu zbavuje své nálepky odlehlého pohraničního města," říká Kadlecová. Ještě před čtyřmi lety chtěl majitel třípokojového bytu v Brně 8 300 korun měsíčně, letos cena klesla o pět set korun.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Řidič se přes noc vyřádil na fotbalovém hřišti, zůstalo tam oraniště

Břeclavské fotbalové hřiště Pastvisko poničila kola vozidla či vozidel, které...

Několik vyrytých kruhů se objevilo na zasněženém fotbalovém hřišti v Břeclavi. Na svědomí je má jeden či více řidičů...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Další z rubriky

O Brně bude ještě hodně slyšet, myslí si městský architekt Sedláček

Hlavní městský architekt Michal Sedláček.

Brno má před sebou řadu velkých projektů, pro něž bude tento rok klíčový. Nová čtvrť v Jižním centru za miliardy korun,...

Na jižní Moravě chybí referenti i klíčoví úředníci, nezabraly ani příspěvky

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Jižní Morava má nouzi o úředníky. Radnicím chybí „obyčejní“ referenti i klíčoví vedoucí odborů, někde déle než rok....

V Břeclavi někdo u zastávky nastražil šňůru, chodkyně se o ni zranila

Mezi kmenem stromu a autobusovou zastávkou na břeclavském sídlišti Na Valtické...

Záludná past na chodce se objevila u autobusové zastávky v Břeclavi. O šňůru nataženou od stromu přes sloup k zastávce...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz