V Česku došlo léčebné konopí, pacienti s bolestmi přišli o účinný lék

  14:02aktualizováno  14:02
Brněnské Centrum léčby bolesti si zakládá na pokrokových metodách využívajících léčebné konopí. Jeho dodávky se ovšem zastavily a pacienti tak přišli o velmi účinnou léčbu. Nového dodavatele konopí navíc stát začal teprve hledat.

ilustrační snímek | foto: Jan Daněk, iDNES.cz

Lidé po těžkých úrazech či s chronickými ortopedickými obtížemi mívají velké bolesti. Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně (FNUSA) před rokem představili nový způsob, jak jim od nich pohodlně a účinněji než jinými metodami ulevit.

Tepelně upravené léčebné konopí začali dávat do tobolek a prodloužili tak účinnost. Pro desítky pacientů se to od té doby stalo spásou. Jenže teď o ni přišli.

Lékaři nemají ani gram léčebného konopí a není k dostání ani jinde v republice. Pacientům museli nařídit jinou léčbu, která však nemusí být tak účinná, a bolesti se proto mohou i vrátit.

Důvod, proč tato situace nastala, je prostý. Došly zásoby a další várku už Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nemohl od českého dodavatele převzít. „Nepředložili požadovaný certifikát kvality. U poslední čtvrté dodávky pak navíc nestihli konopí roztřídit do jednotlivých balení,“ vysvětlila mluvčí SÚKL Lucie Přinesdomová, jak problém nastal.

Poslední záchrana, když jiné metody selžou

Ve chvíli, kdy přerušení dodávek nastalo, se v Centru léčby bolestí svatoanenské nemocnice léčilo šedesát lidí, před rokem jich byla zhruba pětina. Pacienti mají o tuto metodu velký zájem, doktoři ji ale musí pomalu testovat na každém z nich.

Technologii přípravy konopných kapslí dokonce předávají do dalších nemocnic a lékáren po celé republice.

„Léčebné konopí bereme jako významný doplněk léčení, a to v případech, kdy byly vyčerpány všechny jiné možnosti léčby chronické neztišitelné bolesti různého původu. Zatím se ukazuje, že užívání léčebného konopí může pomoci snížit potřebu ostatních léků nebo minimálně vylepšuje kvalitu života pacientů,“ uvedla mluvčí FNUSA Petra Veselá.

Ruku v ruce s tím, že nemají konopí k léčbě, se nese i další potíž pro brněnské lékaře. Nemůžou zjišťovat, na jaké druhy zdravotních potíží ho lze ještě použít. „Měli jsme v plánu rozšířit tuto léčbu na onkologické a neurologické pacienty v naší nemocnici. Všechny aktivity jsme ale museli zastavit,“ přiblížila ještě Veselá.

Zastavit léčbu tímto způsobem museli také v Masarykově onkologickém ústavu v Brně (MOÚ). „U nás se to týkalo jen pár pacientů. Nasadili jsme jim jiné, dostupné způsoby léčby,“ sdělila mluvčí MOÚ Zuzana Joukalová.

Pacienti si konopí platí sami. České bylo levnější

SÚKL nyní hledá cestu, jak tuto situaci vyřešit. Vyhlásil sice výběrové řízení na dodávku českého konopí, ale i kdyby se nyní někdo přihlásil a tendr vyhrál, první balení se do lékáren dostanou až v posledním čtvrtletí příštího roku.

„Zatím je možné používat konopí dovezené ze zahraničí. Máme aktuálně informaci, že se k dovozu přihlásil nějaký soukromý subjekt,“ informovala Přinesdomová.

Cena konopí ze zahraničí nejspíš bude vyšší než od českého výrobce. Už v minulosti se dovážel tento léčebný materiál z Nizozemska, ale gram stál přes 250 korun. České konopí vyšlo do stokoruny.

Za těchto okolností pak jedna kapsle vyrobená ve svatoanenské nemocnici stála nejvíce 20 korun. Do každé pilule totiž lékárníci přidávají jiné množství, a to podle toho, jak ho předepíše lékař vzhledem k diagnóze konkrétního pacienta. Konopné kapsle si musí pacienti platit, zdravotní pojišťovny na ně nepřispívají.

Domácí marihuaně chybí čistota

Rozšířené je i domácí pěstování rostlin marihuany. A to jak pro relaxační, tak léčebné účely. Kromě toho, že je to nezákonné, navíc podle odborníků není takto vypěstované konopí ani zdaleka tak kvalitní jako to, které se distribuuje přes lékárny.

„Pacienti mají sice k dispozici doma větší spektrum odrůd, pokud se o to zajímají. Ale i když jsou schopní pěstovat doma konopí i velmi sofistikovaně, kvality a čistoty dodávaného léčebného nemohou dosáhnout. Navíc neznají přesně obsah hlavních účinných látek,“ upozornil lékař Centra léčby bolesti FNUSA Radovan Hřib.

„Další problém bývá v podmínkách skladování a kontaminaci bakteriemi a plísněmi. Proto mohou být výsledky samoléčby sice dobré, ovšem neodpovídají moderní medicíně a jsou špatně použitelné pro další pacienty. A to ani nemluvím o regulačních orgánech. Dalším významným rozdílem je fakt, že lékař je za léčbu pacienta právně zodpovědný, kdežto pacient za svou samoléčbu ne,“ doplnil Hřib.

Právě jím předepisované konopné kapsle mají tu výhodu, že účinek nastoupí po půl hodině, vrcholí po dvou až třech hodinách, odeznít může až po osmi hodinách. Při inhalaci přes takzvaný vaporizér je nástup téměř okamžitý, ale také odezní už do čtyř hodin.

Nejčtenější

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

VIDEO: Pořízek s tetováním v Brně surově zbil cizince, hledá ho policie

Kamera zachytila brutální útok na cizince v Brně

Surový útok na cizince vyšetřují brněnští policisté. Na jednatřicetiletého mladíka se v centru města nejprve vrhli...

Další z rubriky

Na silnici smrti vyroste obchvat, na jižní Moravě opraví také zbytek D1

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Řidiči na jižní Moravě musejí i letos počítat s opravami na dálnicích D1 a D2 a také na desítkách dalších silnic. Po 80...

Chci otevřít Provázek režisérům i dalším divákům, plánuje nová principálka

Umělecká šéfka Divadla Husa na provázku Anna Davidová.

Velké plány má nová principálka brněnského Divadla Husa na provázku Anna Davidová. Jako umělecká šéfka nastoupila na...

Není ES jako S. Firmy žalují katalog, který je napálil po telefonu

Firma ES Katalog sídlí v centru Brna

Brněnská firma ES Katalog telefonuje podnikatelům z celé republiky a kontroverzním způsobem s nimi sjednává smlouvy o...

Advantage Consulting, s.r.o.
C/C++ VÝVOJÁŘ SE ZNALOSTÍ PYTHON

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 45 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz