Čekal jsem, že odpor proti šetření bude větší, říká brněnský primátor

  15:59aktualizováno  15:59
Velká koalice sociálních demokratů a ODS v Brně má za sebou první rok ze čtyřletého volebního období. "Nyní panuje větší shoda než před loňskými volbami. S nikým se nehádám," uvedl primátor Roman Onderka. V bilančním rozhovoru se rozpovídal o koalici a nejtěžším sestavování rozpočtu.

Primátor města Brna Roman Onderka. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

V minulém období byl vaším viditelným soupeřem v koalici zastupitel za Stranu zelených Martin Ander. S kým se špičkujete teď?
To nemám ve zvyku. Ale viditelný lídr je v každé politické straně. V minulém období byli čtyři. Současná koalice dvou stran se nese v duchu větší shody než minulé období. Navíc nemáme žádný bod, který by nás rozděloval. Na rozdíl od minulého období a přestavby železničního uzlu.

I přesto vám trvalo deset měsíců, než jste podepsali programové prohlášení rady.
Nebyla to priorita. V prvé řadě je nutné pracovat a potom až řešit věci, které jsou méně důležité. Na začátku tohoto volebního období jsme měli čtyři týdny na to, abychom sestavili rozpočet. A to není - v tomto období balancování na hraně nože - jednoduchá záležitost. Programové prohlášení jsme dělali tehdy, až na něj byl čas.

Nastává čas řešení rozpočtu. V čem se váš pátý rozpočet bude lišit od těch předchozích?
Letošní sestavování je ze všech nejtěžší. Od roku 2008 každoročně přicházíme o 900 milionů korun, které nám nechodí z daní. Brno se navíc dříve dlouhodobě zadlužovalo. Dluh asi osm miliard jsme teď snížili zhruba o miliardu. A do třetice tu jsou stavby, které se dlouhá léta plánovaly, a my chceme využít období na dotace z Evropské unie. Do roku 2015 je výjimečné období, kdy může Brno získat velmi levné peníze. Například do opravy vily Tugendhat za 150 milionů dalo město jen asi dvě procenta. Zbytek šel z Evropských fondů a z ministerstva.

Primátor města Brna Roman Onderka.

Stejně zdůvodňujete i stavbu kanalizace...
Ať si říká kdo chce, co chce, bez kanalizace se město nemůže rozvíjet. Stojí 2,5 miliardy a my z Evropské unie získáváme devět set milionů. Bohužel to musí být postaveno do dvou let, tudíž částku kolem osmi set milionů ročně musíme v rozpočtu najít. Když jen sečtete tyhle tři částky - výpadek z daní, splácení dluhu a spoluúčast na investicích - tak vám vyjde, že už před tvorbou rozpočtu jsou tři miliardy z jedenácti pryč. A proto musíme snížit podporu příspěvkovým organizacím o dvacet procent.

Překvapil vás odpor umělců?
Ne, čekal jsem, že bude rychlejší a větší. A je to pochopitelné, když je někdo od roku 1990 zvyklý na nějaké peníze a plánuje si podle toho činnost. Nemůžu se za to na ně ani zlobit.

Mnozí škrty považují za likvidační...
Dvacet procent jsme nastavili proto, aby byly výdaje vyrovnané. A organizace se s tím dokážou vyrovnat. Jde jen o dvouleté přechodné období.

Přesun nádraží je nekonečný příběh

Co považujete za úspěch prvního roku koalice?
První rok je specifický v tom, že v něm dokončujete věci z minulého období. Opravu Joštovy ulice nebo hvězdárny či vily Tugendhat. Jsem také rád, že jsme, doufám, vyřešili parkovací dům v Panenské a Kopečné. S těmito položkami v rozpočtu počítám a doufám, že se kopne v příštím roce do země.

Jak to aktuálně vypadá s přesunem nádraží?
Pořád to je otázka územního rozhodnutí a soudů. Očekávám, že v únoru příštího roku bychom měli mít územní rozhodnutí. Ohledně dokončení už si netroufám říci skoro nic, protože to je nekonečný příběh.

Nepřišlo už Brno o peníze z Evropské unie na přestavbu?
V rozpočtovém období do roku 2013 se to nestihne. Zda o těch zhruba osm miliard přicházíme definitivně, to neví nikdo. Ale myšlenku bych nezatracoval. Brno to buď vyhraje a přesune nádraží, nebo bude mít v budoucnu problémy s železniční dopravou.

A co další body programu, například stavba multifunkční sportovní haly a fotbalového stadionu?
Rozpočet je napjatý. Pokud se nám nepodaří sehnat soukromého investora, tak nevěřím, že v tomto období se tyhle dva projekty podaří. Ve volebních programech jsme slibovali zajištění podmínek.

Nejčtenější

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Místo důchodu do extraligy. Mistři z Brna dál lanaří matadory

Zbyněk Michálek na tréninku Komety Brno.

Opustil Arizonu, kde nechal manželku a tři děti. Chtěl se poprat o olympijskou nominaci a extraligový úspěch. Do Koreje...

Není ES jako S. Firmy žalují katalog, který je napálil po telefonu

Firma ES Katalog sídlí v centru Brna

Brněnská firma ES Katalog telefonuje podnikatelům z celé republiky a kontroverzním způsobem s nimi sjednává smlouvy o...

Další z rubriky

Muž zkolaboval s nohou na plynu. Z hořícího auta ho s dítětem vytáhl soused

Hasiči na Vyškovsku v pondělí ráno likvidovali požár auta, škoda je je patnáct...

K hořícímu autu vyjížděli hasiči v pondělí ráno na Vyškovsko. Senior do vozu naložil dvouletou dívku a zkolaboval. Měl...

Číňané podepsali smlouvu o lázních v Pasohlávkách, na stavbu mají sedm let

Sü Ťie z čínské společnosti RiseSun podepsal smlouvu o vybudování lázní v...

Třemi podpisy stvrdili zástupci čínské společnosti RiseSun a krajské firmy Thermal Pasohlávky prodej pozemků pro...

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

Najdete na iDNES.cz