Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

  7:17aktualizováno  7:17
První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly útočištěm bezdomovců i skupinek popíjejících alkohol. Lidé kolem chodí s obavami, radnice je bezradná.

Rozbité sklo, všudypřítomné odpadky a potkani. Tak dnes vypadá bývalý McDonald’s v Líšni, který jako první v zemi před sedmnácti lety zkrachoval. Ještě před dvěma lety zde přitom fungovala restaurace. Problémy začaly, když podnik vyhořel.

Ať už jdete na přilehlou autobusovou zastávku, tramvaj, nebo nakoupit do supermarketu, naskytne se pohled na vysklená okna a ohořelé zdi. Do nosu udeří silný zápach. K večeru se tu scházejí bezdomovci. „V noci se tam bojím chodit. Láká to tam podivné lidi a přes cestu běhají krysy,“ postěžovala si místní obyvatelka a prodavačka v nedalekém obchodě.

Není jediná, komu situace vadí. Problém se před více než rokem rozhodla řešit i radnice. Jednání ale komplikuje složitá majetková situace.

„Zchátralý objekt stojí na pozemku dvou vlastníků. Naneštěstí samotný dům patří ještě dalšímu majiteli. Dohromady jsou tam tedy tři vlastníci,“ uvedl druhý místostarosta Líšně Miloš Freiberg (ČSSD).

Radnice podpoří kohokoliv, kdo objekt opraví

Vlastník objektu je navíc v insolvenčním řízení, takže s budovou nelze nijak nakládat. Radnice ani nikdo jiný nemůže chátrající boudu zabezpečit nebo odkoupit. „I kdyby s objektem bylo možné nakládat, pro radnici by bylo komplikované ho odkoupit. Jak jsem před časem zjišťoval, vlastníci pozemků nemají o prodej zájem,“ řekl Freiberg.

Fotogalerie

Dodal, že všechny majitele je velmi těžké kontaktovat. Podle katastru nemovitostí jsou vlastníky pozemku dvě firmy s podobným názvem – Korekt Plus s. r. o. a Korekt Real s. r. o. Majitelem vyhořelého objektu, který se nachází v insolvenci, je pak firma Royal Stars s. r. o. Stejně jako radnici, ani redakci MF DNES se s nimi nepodařilo spojit.

Do budoucna chce radnice místo alespoň zkultivovat. „Jsem ve spojení s insolvenčním správcem vlastníka budovy. Ten mi dá vědět, jakmile bude insolvenční řízení u konce a s budovou bude možné nakládat. Poté objekt půjde nejspíš do dražby. Pokud by budova zůstala stávajícímu majiteli, tak se bude muset postarat o její zabezpečení,“ uvedl Freiberg s tím, že radnice uvítá každého kupce, jenž s budovou rozumně naloží.

„Určitě podpoříme kohokoliv, kdo objekt dokáže opravit a vrátit do života. Udělá tam třeba restauraci, nebo jakýkoliv provoz, který přiláká lidi a nebude ostudou,“ uvedl Freiberg. Ani po roce úsilí však podle něj není jasné, kdy se situace vyřeší.

Místo kontrolují sousedské hlídky

Podle místních obyvatel se však v posledních dnech u objektu pohybují lidé, kteří se tam snaží uklidit. Na místě už je také zpola plný kontejner. Odpadků a střepů je tam ale stále hodně. „Chodit tudy s dětmi není příjemné. Mám strach, aby se o něco nezranily. Já sama to raději obcházím delší cestou,“ řekla místní obyvatelka Dana Pospíšilová.

Právě tento objekt v Sedláčkově ulici patří podle ní k nejzanedbanějším místům v Líšni. Kromě policie, která je pravidelně kontroluje při obchůzkách, se na ně zaměřují i takzvané bezpečnostní sousedské hlídky. Když zaznamenají problémy, volají policii.

„Letos jsme sem vyjížděli jednou, zhruba v polovině srpna. Přivolali nás k ležící osobě. Jednalo se o padesátiletého podnapilého muže, kterého hlídka probudila a poslala pryč. Na začátku září zde pak strážníci při běžné kontrole nalezli injekční stříkačku,“ okomentoval situaci mluvčí městské policie Jakub Ghanem. Největším problémem je však i podle místních lidí všudypřítomný nepořádek.

Budova má zajímavou historii. Od roku 1995 zde byla pobočka řetězce rychlého občerstvení McDonald’s. Ta ale před sedmnácti lety jako první v České republice zkrachovala. Nahradila ji nonstop herna, jež zanikla po zákazu herních automatů na území Líšně.

Restauraci, která se v prostorách usídlila poté, si lidé pochvalovali. Byla prakticky jedinou v této části Líšně. Před dvěma lety ale vyhořela. „Když jsem se sem nastěhovala, těšila jsem se, že tam budu chodit na jídlo. Nějaká dobrá hospoda tady opravdu chybí,“ postěžovala si jedna z místních. Od té doby budova chátrá.

Přestože McDonald’s je už dávno minulostí, dodnes jsou zde patrné znaky typické pro budovu fast foodu – zabedněné okénko pro výdej jídla do auta nebo plochá červená střecha.

Autor:

Nejčtenější

Rakušané otevřeli poslední část dálnice do Vídně, na D52 se ještě nekoplo

Na příjezdových cestách k obchvatu Drasenhofenu jsou okružní křižovatky.

Obchvat Drasenhofenu, který se řidičům otevřel minulý víkend, vyřešil poslední dopravní špunt na rakouské straně při...

Rodiče se zlobí, že jejich děti učí exsenátorka opilá. Ředitel to odmítl

Marta Bayerová, KSČM

Po nedobrovolném ukončení politické kariéry se celoživotní komunistka Marta Bayerová vrátila ke kantořině. Na její...

Letoun Smartwings se kvůli problému s podvozkem musel vrátit do Brna

Trajektorie letu Boeingu 737-8HX mířícího na řecký ostrov Zakynthos, který se...

Boeing společnosti Smartwings, který měl namířeno z Brna na řecký ostrov Zakynthos, se v úterý ráno krátce po vzletu...

Brno ukázalo řešení bezdomovectví. Jiná města se diví, proč teď otočilo

Asi stovka lidí protestovala na zasedání brněnského zastupitelstva kvůli záměru...

Oceňovaný systém pro rychlé zabydlování bezdomovců současná vládnoucí koalice v Brně zbrzdila a místo původně plánované...

Na městském okruhu v Brně praskl vodovod, při opravě se roztrhl znovu

V brněnské ulici Gajdošova v úterý ráno praskl vodovod, kvůli čemuž byly...

V Brně na velkém městském okruhu v Gajdošově ulici praskl ráno vodovod. Dva jízdní pruhy ze čtyř jsou neprůjezdné, na...

Další z rubriky

Aromaterapie léčí zvířecí strach a stres, pomáhá šimpanzům, tygrům i psům

Šimpanzům v brněnské zoo pomáhá aromaterapie od stresu, který jim způsobuje...

Když zvířata potřebují, sama si dokážou ve volné přírodě sehnat „léky“ na své neduhy. Tak zní základní teze zvířecí...

Dva roky oprav i problém s azbestem. Brněnské kino Art už znovu promítá

Kino Art čeká rekonstrukce.

Maratonem filmů v pátek otevírá zmodernizované kino Art v Cihlářské ulici. To bylo kvůli problémům s azbestem a...

Na Svatém kopečku v Mikulově ubývá pod náporem turistů vzácných rostlin

Na Svatý Kopeček míří každý rok čím dál více turistů. Přírodní rezervace s...

Na vrcholku Svatého kopečku v Mikulově se objevilo další zábradlí. Má odradit lidi od toho, aby z cesty sbíhali do...

Najdete na iDNES.cz