Církevní pozemky blokují privatizaci, lidé z domu ji čekají přes deset let

  15:13aktualizováno  15:13
Na slibovanou privatizaci domu v ulici Úvoz v Brně čekají nájemníci už přes deset let. Původně bezproblémový odkup od města zkomplikovala skutečnost, že objekt stojí na původně církevních pozemcích a že ho nelze prodat.

Dům číslo 118 v ulici Úvoz v Brně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Už od roku 1999 si nájemníci domu číslo 118 v Úvoze a brněnské úřady vyměňují čilou korespondenci. Tématem je privatizace devítipatrového domu, v němž desítky lidí bydlí.

Do kdy potrvá, není možné odhadnout. "Několikrát ročně jsem si dopisovala s úředníky na magistrátu, kteří chtěli stále nová doplnění k naší žádosti. Po vzniku jednotlivých městských částí se do korespondence zapojila ještě radnice Brna-střed," uvedla žena, která bydlí v domě od jeho kolaudace.

Situace přitom vypadala nadějně. Po několika letech se dokonce od úřadů dozvěděla, že jejich dům byl zařazen mezi ty, které mají doporučení k prodeji. Vše se ale změnilo v roce 2007.

Dům v Úvoze 118

Dům číslo 118 (vlevo) v ulici Úvoz v Brně

Devítiposchoďový dům (na snímku vlevo) postavily v roce 1959 pro své zaměstnance národní podniky Naftové doly a Silnice Brno. Následně je předaly městu. Nájemníci z domu požádali v roce 1999 o privatizaci. Přestože byl již v roce 2001 zařazen na seznam domů doporučených k prodeji, stále zůstává v majetku města. Je na pozemcích, které dříve patřily církvi a které podle současné legislativy nelze prodat.

"Najednou se zjistilo, že dům stojí na někdejších církevních pozemcích a nelze jej prodat," popisuje iniciátorka prodeje náhlý zvrat.

I když na katastrálním úřadu potvrdili, že pozemky vlastní už od roku 1947 město, na celé věci to podle magistrátu nic nemění.

"Podle platné legislativy nelze převádět majetek, jehož původním vlastníkem byly církve, náboženské řády a kongregace, do vlastnictví jiným osobám. To bude možné až po schválení příslušných zákonů," popsal mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Podle něho se s podobnou překážkou v prodeji potýkají obyvatelé desítek domů v celém Brně.

Město se nyní rozhodlo prodat domy doporučené k prodeji bez pozemků. "Proto začal letos náš bytový odbor připravovat také prodej domu číslo 118 v Úvoze," vysvětila magistrátní mluvčí.

Nájemníci však upozorňují, že tato forma privatizace by se netýkala jejich nebytových prostor. "Jde zejména o naše sklepy, které se nacházejí pod garážemi. Tvrdíme, že jde o jednu budovu postavenou na dvou parcelách," upozornila jedna z obyvatelek domu.

Magistrát se zabýval i touto variantou. "Městskou část Brno-střed jsme požádali o sdělení, zda doporučuje současně s prodejem domu prodat i tyto budovy. Nyní čekáme na její stanovisko," zjistil Žára.

"Jdeme do privatizace"

Očekávaná změna majitele se podle obyvatel domu projevuje na jeho nedostatečné údržbě. "Vždycky, když něco chceme, jen nám řeknou, že není třeba, vždyť jdeme do privatizace. Podle toho pak vypadají naše schránky nebo sklepy, které by potřebovaly vybílit," postěžovala si nájemnice.

Podle mluvčího radnice Brna-střed Romana Buriána však správce domu neeviduje žádné stížnosti nájemníků na stav domu nebo požadavky na konkrétní opravy.

"Za posledních pět let se do oprav domu investovalo téměř osm milionů korun. Ty se použily například na opravu elektroinstalace ve společných prostorách, rozvodů plynu a balkonů a také na novou střechu," oponoval Burián, podle něhož například stav schránek odpovídá stáří domu, který postavili před víc než půlstoletím.

Autoři:

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Další z rubriky

Ztrácejí se bariéry mezi tím, co nosí muži a ženy, ukazuje veletrh v Brně

I brněnské módní veletrhy Styl a Kabo ukázaly, že se v dnešní době ztrácejí...

Hity pro plavkovou sezonu nebo novou kolekci spodního prádla mohli obdivovat účastníci sobotní módní přehlídky na...

Brno po třech letech přišlo o leteckou linku do Mnichova. Firma zkrachovala

Brněnské letiště.

Zrušení letecké linky mezi Brnem a Mnichovem s okamžitou platností. Tuhle zprávu oznámily v sobotu britské regionální...

VIDEO: Brněnská lvice se opásala pneumatikou, mláďata k hraní nestrhla

Pneumatika

Speciální ozdobu si v minulých dnech pořídila lvice Kivu z brněnské zoo, která si přes tělo „navlékla“ pneumatiku...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz