Bytový dům v Brně se hýbe a praskají mu zdi. Radnice si neví rady

  7:01aktualizováno  7:01
Nájemníci městského domu v brněnském Juliánově jsou zoufalí. Celá budova se hýbe, zdi opakovaně praskají a na podlahách se objevují boule. Nepomohly ani opravy.

Na první pohled vypadá čtyřpatrový bytový dům v brněnském Juliánově v ulici Krásného 2 jako každý jiný. Vnější plášť má novou fasádu, bytovka je i zateplená.

Jakmile však člověk vejde dovnitř, ocitá se v době před čtyřiceti lety. Vnitřní společné prostory jsou zanedbané, všude na stěnách jsou velké praskliny, místy i více než centimetr široké, podlaha je na několika místech vyboulená a nájemníci varují, abychom některé dveře nezavírali, nebo je už nikdo neotevře.

Lidé, kteří v domě bydlí, jsou zoufalí a bojí se, jak se jeho stav bude horšit dál. Sami jsou bezmocní, oprava je totiž na radnici Židenic, která městský dům spravuje. A ani tam si příliš nevědí rady. Do rekonstrukce domu už letos investovali, jenže to nepomohlo.

Dělníci pracovali na opravě popraskaných zdí v jednotlivých městských bytech od jara až doteď. Chodby ale zůstaly nedotčené a v bytech už se praskliny začínají objevovat znovu.

Podle obyvatel to není tím, že by byla práce odbytá. U nájemnice Veroniky Slaměníkové byli řemeslníci více než týden. „Nikdo mi to nechce věřit, že tam byli tak dlouho. Přitom celou dobu opravdu pracovali,“ uvedla.

Nájemnice se musela do bytu dobývat

Hlavní problém je totiž v tom, kde dům stojí – ve svahu a na navážce, takže podloží pod ním pracuje. „Ten dům je v pohybu. Měla jsem všechno spravené dohladka, nikde nebyla žádná prasklina,“ ukazuje Ludmila Váňová na stěnu, kde už se znovu začíná objevovat nová trhlina. Žádá si proto o jiný městský byt.

Fotogalerie

Její slova potvrzují i další nájemníci. Slaměníková popisuje, že se praskliny objevují ve všech místnostech na stejných místech. „Člověk do bytu sám ani nechce investovat, když mu zase za chvíli popraská,“ popisuje.

Drahomíra Brožková se například musela v minulosti do bytu dobývat, protože kvůli pohybu domu nemohla odemknout dveře.

S městskou částí Židenice si nájemníci dopisují už řadu let. Chtějí vědět, co bude radnice s domem dělat, a jsou naštvaní, že jim nikdo konkrétně neodpovídá ani na to, jestli jsou vůbec v bezpečí.

Milionová investice do zpevnění podloží nestačila

Podle židenického radního Martina Miholy (ANO), který má svěřenou bytovou politiku, se městská část snaží situaci řešit. Dokládá to mimo jiné právě letošní opravou. „Bohužel se však dozvídáme, že tam ty praskliny jsou znovu,“ posteskl si radní.

Stavem domu se podle jeho slov zabývali celé minulé volební období. V prvním roce sháněli firmu, která provede geofyzikální měření, což skutečně proběhlo a na základě něj se také provedla zpevnění. „Zpracovatelé měření nám řekli, že máme dva roky počkat, než si všechno sedne, a tak jsme počkali a až v letošním roce začali opravovat,“ popsal vývoj.

Jenže zpevnění podloží za zhruba 2,5 milionu v roce 2016 bylo jen částečné na nejpostiženějších místech, jak se nájemníci dozvěděli v jednom z mnoha dopisů. V něm byli zároveň ubezpečeni, že „statické zajištění proběhlo s očekávaným výsledkem“. Mylně se tak domnívali, že po zajištění domu vznikl i nový statický posudek. Ten ale zatím není.

„Městská část nechala v minulosti vypracovat odborný posudek statikem. Po skončení rekonstrukce bude vypracován nový,“ ubezpečuje nájemníky brněnská bytová ombudsmanka Klára Kolbabová, že se dočkají slibovaného posudku. Konkrétní termín ale neuvedla.

Řešení budou hledat i experti z VUT

Podle Miholy chce městská část kvůli nekončícím pohybům domu oslovit brněnské Vysoké učení technické (VUT), aby jeho experti zjistili, jak na tom podloží pod bytovkou skutečně je. Měření z roku 2015 radnici nestačí.

„Budeme po nich chtít komplexnější a detailnější průzkum, a aby nám řekli, jak s domem dál postupovat a jak ho ukotvit,“ vysvětlil ovšem bez konkrétních dat, kdy se bude něco s domem dít. „Ten kopec je historicky nestabilní, letos tomu možná nepomohla ani extrémní sucha v létě,“ doplnil.

Pokud nakonec Židenice přistoupí k rozsáhlému ukotvení a velké rekonstrukci, bude muset podle radního pomoci magistrát. V rozpočtu městské části na větší opravu než tu současnou za necelý milion korun nebude dost peněz.

„Okamžitě po ustanovení orgánů města i městské části vyvolám schůzku a debatu nad tímto problémem,“ oznámil první náměstek primátora Petr Hladík (KDU-ČSL), který si udrží post i v nové koalici. O problému tak ví, nicméně tvrdí, že hlavní díl odpovědnosti a kompetencí je právě na městské části.

Autor:

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Podivín na Hodonínsku zastřelil místostarostu, ten jen doprovázel policii

Policisté zasahovali v Dražůvkách na Hodonínsku. V domě se zabarikádoval...

V Dražůvkách na Hodonínsku postřelil místní muž místostarostu a zabarikádoval se v domě. Postřelený místostarosta...

Stavbař komplikuje život sousedům, koupenou chatu předělává bez povolení

Stavbař Petr Kratochvíl se bez povolení pustil do přeměny chaty v osadě...

Mezi sousedy v jindy poklidné osadě Jitřenka se zhruba dvacítkou chat v katastru obce Nevojice na Vyškovsku to už pár...

Všem pomáhal, říkají sousedé o zastřeleném místostarostovi

Policie a starostka obce Dražůvky se vyjádřili ke střelbě

Obyvatelé Dražůvek na Hodonínsku se vzpamatovávají z pro ně nepochopitelného útoku, při kterém místní muž zastřelil...

Zoufalí cestující v ucpaném Brně prchají z MHD, v létě má být ještě hůř

V brněnských zácpách nabírají vozy hromadné dopravy zpoždění v řádu desítek...

Dopravní situace v Brně už delší dobu přivádí mnohé řidiče i cestující k šílenství, navíc se stále zhoršuje. Podepsal...

Když bude v Brně hrozit kolaps dopravy, pošlou auta z ucpaných ulic jinam

V brněnských zácpách nabírají vozy hromadné dopravy zpoždění v řádu desítek...

Pokud se doprava v Táborské ulici v Brně zhorší natolik, že by se mohl opakovat dopravní kolaps ze začátku týdne,...

Další z rubriky

Kdo má psa, je zdravý, potvrdili vědci. Klesá riziko nemocí srdce a cév

Ilustrační snímek

Pes, nejlepší přítel člověka. Brněnští vědci teď navíc potvrdili, že i nejlepší způsob, jak prospět svému zdraví....

Lepidlo z Brna může zkrátit léčbu zlomenin, na prasečí kosti funguje

Brněnští lékaři a vědci vyvíjí kostní lepidlo, které by rychleji zahojilo...

Z několika týdnů na pár dní se může zkrátit léčba tříštivých zlomenin, pokud se uchytí projekt brněnských lékařů a...

Při nehodě u Znojma zemřel muž, v době srážky byl vedle auta

Ilustrační snímek

Smrtelná nehoda na několik hodin uzavřela úsek silnice I/53 mezi Znojmem a Brnem. Při srážce dvou aut zemřel muž, který...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz