Případ úzce souvisí s kauzou kolem bývalého předsedy bytové komise části Brno-střed a politika ODS Otakara Bradáče, v níž policie stíhá několik lidí. Městský soud se věcí začal zabývat loni v polovině května, rozsudek vyhlásil v polovině září.
„Vinu máme prokázanou i trest byl uložen v přiměřené výši,“ uvedla ve čtvrtek soudkyně Mária Petrovková.
Statisícovým úplatkem chtěl pomoct dceři k získání bytu, viní policistu žalobkyně![]() |
Obžalovaný policejní důstojník v letech 2021 a 2022 podle obžaloby usiloval o neoprávněné přidělení městského bytu v Beethovenově ulici. Požádal podle obžaloby svého známého, který měl kontakty na jednatele realitní kanceláře Zdeňka Červinku, potažmo na Bradáče, aby dceři pomohli byt za úplatek přednostně přidělit.
Podle obžaloby věděl, že dotyční jsou schopni ovlivnit přidělení bytu ve výrazně kratší době, než je obvyklé, což je v Brně několik let. Dcera byt získala. Bradáče i Červinku policie stíhá v hlavní větvi kauzy.
Vlček argumentoval medailemi za dobrou službu
Vlček dříve vypověděl, že jeho známý dlouhodobě pracoval na realitním trhu, proto se u něj informoval ohledně možnosti koupě či nájmu bytu, chtěl prý po něm kontakty na realitní kanceláře. Uvedl, že jeho dcera byt dostala, s ničím jiným z obžaloby ale nesouhlasí. Řekl, že k policii nastoupil v roce 1990, od té doby dostal asi 22 medailí za vzornou službu, a pokud soud dopadne dobře, rád by v práci u policie pokračoval.
Ve čtvrtek před soudem Vlček zopakoval, že se cítí nevinen. Dříve uvedl, že přidělení bytu dceři neovlivnil a žádné peníze nikomu nepředal. Obhájce navrhoval zrušení rozhodnutí. Podle žalobce bylo odvolání nedůvodné, navrhl jej zamítnout.
Případ úzce souvisí s kauzou kolem Bradáče, tato část vyšetřování dosud neskončila. Kvůli podezření z machinací s byty v části Brno-střed zasahovali policisté v Brně v říjnu 2022. Zadrželi osm lidí. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci tehdy zahájilo trestní stíhání dotyčných pro účast na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatků ve prospěch skupiny a zneužití pravomoci úřední osoby.