Pondělí 28. září 2020, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. září 2020 Den české státnosti

Milicionáři a členové SNB řádili před 50 lety v Brně jako komanda nacistů

  11:28
Byl to den, kdy Češi v ulicích válčili sami proti sobě. 21. srpen 1969 je sice ve stínu událostí z předešlého roku, na život a náladu lidí v tehdejším Československu měl ovšem podobný vliv. Zvlášť v Brně byl zásah při protestech proti roční okupaci země vojsky Varšavské smlouvy mimořádně brutální.

21. srpna 1969 se postavili policejní složky, milicionáři i armáda v Brně proti vlastním občanům. Mlátili je například ve Františkánské ulici. | foto: repro: Demonstrace v Československu

„Proti Brňanům bylo tehdy nasazeno 492 členů Sboru národní bezpečnosti (SNB), 682 vojáků základní služby a 380 členů lidových milicí, tedy uvědomělých ozbrojených soudruhů, a také tanky s radlicemi, obrněné transportéry, vodní děla, nákladní auta s pískem na přehrazení ulic i cisterny, včetně jedné s chemickým roztokem,“ popisuje historik Jan Břečka z Moravského zemského muzea v Brně situaci, která se odehrávala přesně před 50 lety.

Komunistická moc byla tehdy odhodlaná potlačit protesty za každou cenu tak, aby si na ně podrobovaný národ pokud možno natrvalo nechal zajít chuť.

Brněnský architekt a někdejší disident Jan Sapák, který se hodně angažoval v dění na konci 80. let a i srpnové dění zažil zblízka, přirovnává zásahy policie a milicionářů v Brně k tvrdosti příslušníků nacistických komand SS. Strach pak podle něj v lidech přežíval až do posledních dnů komunistického režimu.

„V Brně probíhaly tyto události po dva dny a třetí den ještě slabě dohasínaly. Sám jsem se jich jako mladý chlapec částečně zúčastnil, navíc jsem z první ruky od sourozenců i velmi blízkých známých získal rozsáhlá a cenná podrobná svědectví,“ popisuje Sapák.

„Ta mě vedou ke zobecnění, proč byla společenská situace v Brně v 70., ale zejména v 80. letech natolik rozdílná od Prahy, proč až do posledních dnů před 17. listopadem 1989 v Brně nevznikly ani se nerozvinuly žádné demonstrace. Otřes ze srpna 1969 zde totiž byl dlouhodobý,“ soudí Sapák.

Na Rudém náměstí byli lidé neprodyšně obklíčeni

Celé centrum Brna se hlavně 21. srpna 1969 stalo prakticky po celý den dějištěm masakru vlastních lidí. Nejhorší střety se odehrály ve střední části Zelného trhu, v severní části náměstí Svobody, ale také na nádraží, v České ulici, na dnešním Moravském náměstí či v Běhounské ulici.

Fotogalerie

„V odpoledních hodinách se ke shromážděným lidem přidali učni a dělníci přicházející z práce,“ podotýká Sapák. V tu chvíli se rozpoutalo nejhorší násilí. Podíleli se něm policisté, příslušníci Vojska ministerstva vnitra a milicionáři. Logistickou podporu jim pak poskytovala armáda.

Zvláště systematický a důkladný zátah na obyvatele Brna se odehrál na tehdejším Rudém, dnes Moravském náměstí. „Ani v nejmenším nerozlišovali, zda jde o radikální, nebo klidné demonstranty, případně jen o přihlížející či náhodně přítomné,“ zdůrazňuje Sapák.

Lidé v parku na Rudém náměstí a před vchodem do kostela svatého Tomáše byli neprodyšně obklíčeni a postupně „zatahováni“ hustými kordony spojených jednotek, především SNB a lidových milicí.

„Kordony postupovaly z Leninovy, dnes Kounicovy, Lidické, dnešní Rašínovy, ze Žerotínova náměstí i z tehdejší třídy Obránců míru, dnes Joštovy. A jejich okruh se postupně stahoval směrem k severní straně náměstí, kde sídlila redakce Rudého práva,“ líčí Sapák.

„Lidé zde brzy postřehli závažnost i bezvýchodnost své situace a část z nich unikla do tehdejších obytných pavlačáků v místech, kde dnes stojí parkovací dům. Části z nich se po úpěnlivých prosbách podařilo dostat do bytů a skrýt se v nich,“ vypráví architekt.

Úmyslný lov s hrozbou teroru

Bezpečnostní složky následně začaly prohledávat i tyto domy, což doprovázely řevem do megafonů s výhrůžkou perlustrací všech, kteří by „živlům“ poskytli azyl.

Policisté a milicionáři navíc zběsile tloukli na dveře bytů a hrozili jejich prohledáním. Tehdy také utrpěl frakturu lebky, páteře, žeber a nohou mladý Petr Štěpaník, který ve dvoře jednoho z těchto domů šplhal v panice po okapové rouře a zasáhl ho slzný granát.

Park by mohl nést jméno dívky zastřelené při protestech proti okupaci

Velká část nájemníků podlehla děsu a své chráněnce vyhnala. Všichni bez výjimky se dočkali strašlivého bití a ponižování. Už ve vchodech oněch domů je hnaly pořádkové složky takzvanými uličkami smrti, a to včetně chlapců mladších patnácti let.

„Nezatýkali se tu radikálové či aktivní vůdci demonstrace, které policejní síly dokážou obvykle odlišit a separovat. Šlo o úmyslný lov bez výběru s hrozbou teroru, která snad i převyšovala teror samotný,“ tvrdí Sapák a dodává, že všechny bez výjimky pak odvezly připravené autobusy do bohunické věznice.

„Náš soused Miloš Pazdírek tam byl spolu s devatenácti dalšími zadrženými umístěn do jedné cely, původně určené pro dva vězně. Tam strávil zhruba čtyři dny prakticky beze spánku, protože v cele nebylo možné si lehnout, ale skoro ani sednout. Vrátil se po oněch čtyřech dnech po protekčním vyreklamování z věznice s podlomeným zdravím, neskutečně zmlácený a vlastně na pokraji smrti,“ dosvědčuje někdejší disident.

Zadržené zmlátili i ve vězení

Podle zkoumání historika Břečky, který je specialistou na srpnové dění v Brně roku 1969, bylo tehdy zadrženo a zmláceno 327 demonstrantů a proti 103 z nich bylo zahájeno trestní stíhání.

Ale to byla patrně jen špička ledovce, protože mnoho postižených se v obavě z represí nenechalo vůbec ošetřit a personál nemocnic spoustu pacientů raději také nenahlásil. O brutálním bití zadržených ve vazební věznici svědčil v roce 2006 dokonce i tehdejší náčelník policejního vyšetřovacího odboru major Karel Švehla.

„Za katrem udělali bachaři uličku, kde z obou stran mlátili lidi pendreky, byla mezi nimi i nějaká žena,“ vzpomínal tento major. V Brně pak byl navíc na tři dny vyhlášen noční zákaz vycházení, vlastně jakési stanné právo.

„Psychologický dopad, spolu s tehdejším zastřelením Danuše Muzikářové a Stanislava Valehracha, byl pro Brno zdrcující. Podle mého soudu a četných pozorování se situace v Praze nebo Liberci jevila oproti Brnu rozdílná. V Brně pak bylo obyvatelstvo po celou normalizaci nejvíce oportunní,“ uzavírá Sapák a dodává, že na začátku 70. let k tomu jistě přispěla i mnohem nesmlouvavější normalizační stranická čistka.

A nejspíše také aktivity největšího odpůrce nastupujících pořádků ve vyšším vedení komunistické strany Jaroslava Šabaty, který v roce 1971 inicioval velkou letákovou akci proti prvním normalizačním volbám.

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

  • Nejčtenější

Dálnici D1 uzavřela u Brna hromadná nehoda, zemřeli dva dospělí a dítě

Na dálnici D1 se ve středu na okraji Brna na 188. kilometru srazilo několik aut. Tři lidé zemřeli. Při nehodě začal...

Dálnici D1 za Brnem zablokovala nehoda šesti aut, dva řidiče vyprošťovali

Dálnici D1 ve směru na Prahu na 210. kilometru u Holubic na Vyškovsku v pondělí na osm hodin zablokovala hromadná...

U nádraží v Kyjově se střílelo, policie na místě zadržela dva muže

Střelba se ve středu večer ozývala poblíž autobusového nádraží v Kyjově. Hádku dvou mužů chtěl totiž jeden z nich řešit...

VIDEO: Auta na D1 hořela tak silně, že k nim hasiči zprvu nemohli

Dvouapůlmilionovou škodu způsobila středeční hromadná nehoda na D1, jejímž následkem vypukl mohutný požár. Hasiči...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Strážníci nám zavřeli po 22. hodině i okénko, tvrdí majitel baru v Brně

Po desáté večer se musely ve čtvrtek hospody v celém Česku vylidnit. Brněnský Bar, který neexistuje se rozhodl, že bude...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Pokroková hraběnka. Vládla perem a odmítala zkostnatělé pořádky

Nedávno uplynulo 190 let od narození spisovatelky Marie von Ebner-Eschenbach. Byla také vyučenou hodinářkou, mravnou...

Zdrogovaný šofér jel po D2 v protisměru, po osmi kilometrech havaroval

Řidiče jedoucí na jih po dálnici D2 v okrese Brno-venkov ohrožoval ve středu v podvečer řidič černého fordu. Ten totiž...

Politici v kampani selhávají, shodují se experti. Lidé tvoří vtipné koláže

Premium Slogany na billboardech a plakátech do krajských a senátních voleb na jižní Moravě? Nejčastěji nicneříkající, občas...

Na strážníka se tisklo ztracené sele, doma ho vypiplal a vypustil do obory

Při jarním nouzovém stavu kvůli epidemii koronaviru našel brněnský strážník opuštěné sele divokého prasete. Věděl, že...

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...