Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Milicionáři a členové SNB řádili před 50 lety v Brně jako komanda nacistů

  11:28
Byl to den, kdy Češi v ulicích válčili sami proti sobě. 21. srpen 1969 je sice ve stínu událostí z předešlého roku, na život a náladu lidí v tehdejším Československu měl ovšem podobný vliv. Zvlášť v Brně byl zásah při protestech proti roční okupaci země vojsky Varšavské smlouvy mimořádně brutální.
21. srpna 1969 se postavili policejní složky, milicionáři i armáda v Brně proti...

21. srpna 1969 se postavili policejní složky, milicionáři i armáda v Brně proti vlastním občanům. Mlátili je například ve Františkánské ulici. | foto: repro: Demonstrace v Československu

„Proti Brňanům bylo tehdy nasazeno 492 členů Sboru národní bezpečnosti (SNB), 682 vojáků základní služby a 380 členů lidových milicí, tedy uvědomělých ozbrojených soudruhů, a také tanky s radlicemi, obrněné transportéry, vodní děla, nákladní auta s pískem na přehrazení ulic i cisterny, včetně jedné s chemickým roztokem,“ popisuje historik Jan Břečka z Moravského zemského muzea v Brně situaci, která se odehrávala přesně před 50 lety.

Komunistická moc byla tehdy odhodlaná potlačit protesty za každou cenu tak, aby si na ně podrobovaný národ pokud možno natrvalo nechal zajít chuť.

Brněnský architekt a někdejší disident Jan Sapák, který se hodně angažoval v dění na konci 80. let a i srpnové dění zažil zblízka, přirovnává zásahy policie a milicionářů v Brně k tvrdosti příslušníků nacistických komand SS. Strach pak podle něj v lidech přežíval až do posledních dnů komunistického režimu.

„V Brně probíhaly tyto události po dva dny a třetí den ještě slabě dohasínaly. Sám jsem se jich jako mladý chlapec částečně zúčastnil, navíc jsem z první ruky od sourozenců i velmi blízkých známých získal rozsáhlá a cenná podrobná svědectví,“ popisuje Sapák.

„Ta mě vedou ke zobecnění, proč byla společenská situace v Brně v 70., ale zejména v 80. letech natolik rozdílná od Prahy, proč až do posledních dnů před 17. listopadem 1989 v Brně nevznikly ani se nerozvinuly žádné demonstrace. Otřes ze srpna 1969 zde totiž byl dlouhodobý,“ soudí Sapák.

Na Rudém náměstí byli lidé neprodyšně obklíčeni

Celé centrum Brna se hlavně 21. srpna 1969 stalo prakticky po celý den dějištěm masakru vlastních lidí. Nejhorší střety se odehrály ve střední části Zelného trhu, v severní části náměstí Svobody, ale také na nádraží, v České ulici, na dnešním Moravském náměstí či v Běhounské ulici.

„V odpoledních hodinách se ke shromážděným lidem přidali učni a dělníci přicházející z práce,“ podotýká Sapák. V tu chvíli se rozpoutalo nejhorší násilí. Podíleli se něm policisté, příslušníci Vojska ministerstva vnitra a milicionáři. Logistickou podporu jim pak poskytovala armáda.

Zvláště systematický a důkladný zátah na obyvatele Brna se odehrál na tehdejším Rudém, dnes Moravském náměstí. „Ani v nejmenším nerozlišovali, zda jde o radikální, nebo klidné demonstranty, případně jen o přihlížející či náhodně přítomné,“ zdůrazňuje Sapák.

Lidé v parku na Rudém náměstí a před vchodem do kostela svatého Tomáše byli neprodyšně obklíčeni a postupně „zatahováni“ hustými kordony spojených jednotek, především SNB a lidových milicí.

„Kordony postupovaly z Leninovy, dnes Kounicovy, Lidické, dnešní Rašínovy, ze Žerotínova náměstí i z tehdejší třídy Obránců míru, dnes Joštovy. A jejich okruh se postupně stahoval směrem k severní straně náměstí, kde sídlila redakce Rudého práva,“ líčí Sapák.

„Lidé zde brzy postřehli závažnost i bezvýchodnost své situace a část z nich unikla do tehdejších obytných pavlačáků v místech, kde dnes stojí parkovací dům. Části z nich se po úpěnlivých prosbách podařilo dostat do bytů a skrýt se v nich,“ vypráví architekt.

Úmyslný lov s hrozbou teroru

Bezpečnostní složky následně začaly prohledávat i tyto domy, což doprovázely řevem do megafonů s výhrůžkou perlustrací všech, kteří by „živlům“ poskytli azyl.

Policisté a milicionáři navíc zběsile tloukli na dveře bytů a hrozili jejich prohledáním. Tehdy také utrpěl frakturu lebky, páteře, žeber a nohou mladý Petr Štěpaník, který ve dvoře jednoho z těchto domů šplhal v panice po okapové rouře a zasáhl ho slzný granát.

Park by mohl nést jméno dívky zastřelené při protestech proti okupaci

Velká část nájemníků podlehla děsu a své chráněnce vyhnala. Všichni bez výjimky se dočkali strašlivého bití a ponižování. Už ve vchodech oněch domů je hnaly pořádkové složky takzvanými uličkami smrti, a to včetně chlapců mladších patnácti let.

„Nezatýkali se tu radikálové či aktivní vůdci demonstrace, které policejní síly dokážou obvykle odlišit a separovat. Šlo o úmyslný lov bez výběru s hrozbou teroru, která snad i převyšovala teror samotný,“ tvrdí Sapák a dodává, že všechny bez výjimky pak odvezly připravené autobusy do bohunické věznice.

„Náš soused Miloš Pazdírek tam byl spolu s devatenácti dalšími zadrženými umístěn do jedné cely, původně určené pro dva vězně. Tam strávil zhruba čtyři dny prakticky beze spánku, protože v cele nebylo možné si lehnout, ale skoro ani sednout. Vrátil se po oněch čtyřech dnech po protekčním vyreklamování z věznice s podlomeným zdravím, neskutečně zmlácený a vlastně na pokraji smrti,“ dosvědčuje někdejší disident.

Zadržené zmlátili i ve vězení

Podle zkoumání historika Břečky, který je specialistou na srpnové dění v Brně roku 1969, bylo tehdy zadrženo a zmláceno 327 demonstrantů a proti 103 z nich bylo zahájeno trestní stíhání.

Ale to byla patrně jen špička ledovce, protože mnoho postižených se v obavě z represí nenechalo vůbec ošetřit a personál nemocnic spoustu pacientů raději také nenahlásil. O brutálním bití zadržených ve vazební věznici svědčil v roce 2006 dokonce i tehdejší náčelník policejního vyšetřovacího odboru major Karel Švehla.

„Za katrem udělali bachaři uličku, kde z obou stran mlátili lidi pendreky, byla mezi nimi i nějaká žena,“ vzpomínal tento major. V Brně pak byl navíc na tři dny vyhlášen noční zákaz vycházení, vlastně jakési stanné právo.

„Psychologický dopad, spolu s tehdejším zastřelením Danuše Muzikářové a Stanislava Valehracha, byl pro Brno zdrcující. Podle mého soudu a četných pozorování se situace v Praze nebo Liberci jevila oproti Brnu rozdílná. V Brně pak bylo obyvatelstvo po celou normalizaci nejvíce oportunní,“ uzavírá Sapák a dodává, že na začátku 70. let k tomu jistě přispěla i mnohem nesmlouvavější normalizační stranická čistka.

A nejspíše také aktivity největšího odpůrce nastupujících pořádků ve vyšším vedení komunistické strany Jaroslava Šabaty, který v roce 1971 inicioval velkou letákovou akci proti prvním normalizačním volbám.

  • Nejčtenější

Muž na rozlučce se svobodou shodil turistu z hradeb, dostal 10,5 roku vězení

11. dubna 2024  10:02,  aktualizováno  11:38

Krajský soud v Brně dnes potrestal Slováka Daniela Madarásze 10,5 lety vězení za to, že loni v září...

Nehodu autobusů se 76 zraněnými způsobil zesnulý řidič. Jel příliš rychle

15. dubna 2024  14:16

Policisté uzavřeli tragický případ srážky autobusů, při níž se loni v létě na dálnici D2 u Brna...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hasiči odstřelili trhavinou vysoký strom, výjimečný postup uzavřel silnici

12. dubna 2024  16:32

Místo běžného řezání pilou odstřel pomocí trhaviny. Výjimečný postup při likvidaci velkého...

Zábranský: Uděláme maximum, aby se Vsetín cítil jako doma a oslavil postup

13. dubna 2024  10:45

Ačkoliv hokejisté brněnské Komety z extraligového play off vypadli již před časem, přísun zápasů s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak se dostat na nádraží? Budoucí brněnskou stanici obslouží třináct linek

11. dubna 2024  5:45

K novému hlavnímu nádraží, které má v Brně začít sloužit v roce 2035, se cestující ze všech stran...

Třetí výhra v přípravě. Čeští hokejisté v Budějovicích porazili Rakousko 5:1

18. dubna 2024,  aktualizováno  19:44

Aktualizujeme Čeští hokejisté zvládli i třetí přípravný duel před blížícím se mistrovstvím světa. Po dvou výhrách...

Tisíce drobných orchidejí zdobí kopec u Znojma, letos kvetou o měsíc dřív

18. dubna 2024  16:44

Populace orchideje vstavač kukačka kolem Cínové hory u Znojma, která je největší v Česku a unikátní...

Spása z divize? Asi jednorázový tah, hlásí Zbrojovka k „oživení“ veterána

18. dubna 2024  15:27

Už posun trenéra z divizního béčka bylo v podání vedení Zbrojovky Brno překvapením, když klub v...

Vranovská přehrada slaví 90 let, po výstavbě byla největší ve střední Evropě

18. dubna 2024  15:14

Patří k nejteplejším a nejčistším vodním nádržím v Česku, proto je „Moravský Jadran“ u rekreantů...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...