Brno se připravuje na revoluci v parkování, pravidla objasní kampaň

  13:26aktualizováno  13:26
S obrázky modrého, zeleného a oranžového auta se budou v příštích měsících setkávat lidé v Brně. Tyto symboly souvisejí s rezidentním parkováním, které startuje v historickém centru už od 1. září. Obyvatele by měla s novinkou během prázdnin seznámit kampaň za dva miliony korun.

V Pekárenské ulici začalo ze silnice rychle mizet vodorovné značení – modré pruhy. První nátěr totiž ještě není z dražší a odolnější barvy, na tu se dostane na jaře, až to počasí dovolí. | foto: David Peltán, MAFRA

„Kampaň spustíme od začátku července, abychom dokázali všechny lidi, kterých se změny dotknou, dostatečně informovat,“ oznámil náměstek brněnského primátora pro dopravu Richard Mrázek (ANO).

Občané se o novém systému dozvědí na webu parkovanivbrne.cz, na sociálních sítích, v letácích na přepážkách města a Brna-střed, z billboardů a cedulí na ulicích či na tramvajích. A upozorní je i cedule na plachtách už nainstalovaných, ale zatím nefunkčních dopravních značek.

V den startu spolu s nimi začnou platit i modré vodorovné čáry v oblasti ulic Husovy, Nádražní, Benešovy, Koliště, Moravského a Žerotínova náměstí a také ulic Rooseveltovy a Za Divadlem, kde bude platit návštěvnický režim.

„V příštím týdnu si pozveme na dvě schůzky ty, kteří už měli povolenky a budou žádat o nové. Náš odhad je 1 300 lidí,“ poznamenal Mrázek.

O kampani

V červenci začne v Brně trojbarevná informační kampaň za dva miliony korun. Modrá barva je určená pro rezidenty, zelená pro abonenty a oranžová pro návštěvníky. Součástí bude například rozšířený parkovanivbrne.cz, letáky u přepážek města a v MHD, reklamní kostky v ulicích, billboardy či cedule na plachtách zatím nefunkčních dopravních značek. 30. července otevírá kontaktní kancelář na Zvonařce 5 pro registraci a nové povolenky. Ty budou platit na rok ode dne, kdy si je lidé vyřídí. Pracovníci Brněnských komunikací během léta umístí v historickém jádru nové automaty i na karty, svislé dopravní značky a namalují vodorovné modré značení zón. Ty začnou platit od 1. září.

Možnost zaregistrovat se budou mít řidiči od 30. července v kontaktním centru na Zvonařce. Potřebují občanský průkaz s trvalým bydlištěm v zóně a doklad o vztahu k vozidlu. „Vzhledem k prázdninám a zvyku nechávat vše na poslední chvíli považujeme měsíc předem za dostačující dobu,“ uvedl Mrázek.

Ti, kdo se zaregistrovat nestihnou, mají smůlu. Stacionární kamery a auta strážníků kroužící kolem zón je podle registračních značek odhalí. „O výši pokuty si ale rozhodne městská policie,“ doplnil náměstek.

A smůlu mají i ti, kdo dlouhodobě žijí v Brně, ale trvale v něm nebydlí, protože „spadnou“ do návštěvnického režimu. Za parkování budou platit, nebo se musejí přesunout do parkovacích domů, případně tam, kde zóny nejsou. Naopak rezidenti budou mít 100 hodin zdarma a mohou je přenechat svým příbuzným.

Už nyní se na novinku připravují pracovníci Brněnských komunikací. Mění staré parkovací automaty za nové - stříbrné s displejem, na kterém lidé vyťukají SPZ.  

Na silnicích se také objeví modré pruhy. „Svislé dopravní značky jsou opatřeny tabulkou se dvěma či třemi barvami. Modrá je pro rezidenty, lidi s trvalým bydlištěm nebo nemovitostí v zóně, zelená pro abonenty, tedy podnikatele s provozovnou v ní, a oranžová pro návštěvníky. V den spuštění značky odpytlujeme a v té chvíli začnou platit i vodorovné pruhy,“ upřesnil technický ředitel Brněnských komunikací Aleš Keller.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hoteliér si patentoval soutěž v natažení koštýře vína, konkurenti se diví

Mendelova univerzita ke svému stoletému výročí připravuje víno z vlastní dílny....

„Natažení koštýře vína na čas“ už by si do pozvánky na vinařské akce neměl dát jen tak leckdo. Hoteliér z Mikulova si...

Další z rubriky

O Brně bude ještě hodně slyšet, myslí si městský architekt Sedláček

Hlavní městský architekt Michal Sedláček.

Brno má před sebou řadu velkých projektů, pro něž bude tento rok klíčový. Nová čtvrť v Jižním centru za miliardy korun,...

Sucho pomohlo kůrovci zmnožit generace, v zimě hrozí stromům vyvrácení

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Pustoprázdné holiny po velkoplošné těžbě odumřelých stromů zůstaly po loňském roce uprostřed jihomoravských lesů. Může...

VIDEO: Sochaři z osmi tun ledu vytesali katedrálu i hokejového brankáře

U brněnské nákupní Galerie Vaňkovka budou přibližně týden k vidění ledové sochy...

Až dva a půl metru do výšky se tyčí ledové sochy oslavující brněnské motivy, které se v pátek objevily u nákupní...

Najdete na iDNES.cz