Brno se připravuje na revoluci v parkování, pravidla objasní kampaň

  13:26aktualizováno  13:26
S obrázky modrého, zeleného a oranžového auta se budou v příštích měsících setkávat lidé v Brně. Tyto symboly souvisejí s rezidentním parkováním, které startuje v historickém centru už od 1. září. Obyvatele by měla s novinkou během prázdnin seznámit kampaň za dva miliony korun.

V Pekárenské ulici začalo ze silnice rychle mizet vodorovné značení – modré pruhy. První nátěr totiž ještě není z dražší a odolnější barvy, na tu se dostane na jaře, až to počasí dovolí. | foto: David Peltán, MAFRA

„Kampaň spustíme od začátku července, abychom dokázali všechny lidi, kterých se změny dotknou, dostatečně informovat,“ oznámil náměstek brněnského primátora pro dopravu Richard Mrázek (ANO).

Občané se o novém systému dozvědí na webu parkovanivbrne.cz, na sociálních sítích, v letácích na přepážkách města a Brna-střed, z billboardů a cedulí na ulicích či na tramvajích. A upozorní je i cedule na plachtách už nainstalovaných, ale zatím nefunkčních dopravních značek.

V den startu spolu s nimi začnou platit i modré vodorovné čáry v oblasti ulic Husovy, Nádražní, Benešovy, Koliště, Moravského a Žerotínova náměstí a také ulic Rooseveltovy a Za Divadlem, kde bude platit návštěvnický režim.

„V příštím týdnu si pozveme na dvě schůzky ty, kteří už měli povolenky a budou žádat o nové. Náš odhad je 1 300 lidí,“ poznamenal Mrázek.

O kampani

V červenci začne v Brně trojbarevná informační kampaň za dva miliony korun. Modrá barva je určená pro rezidenty, zelená pro abonenty a oranžová pro návštěvníky. Součástí bude například rozšířený parkovanivbrne.cz, letáky u přepážek města a v MHD, reklamní kostky v ulicích, billboardy či cedule na plachtách zatím nefunkčních dopravních značek. 30. července otevírá kontaktní kancelář na Zvonařce 5 pro registraci a nové povolenky. Ty budou platit na rok ode dne, kdy si je lidé vyřídí. Pracovníci Brněnských komunikací během léta umístí v historickém jádru nové automaty i na karty, svislé dopravní značky a namalují vodorovné modré značení zón. Ty začnou platit od 1. září.

Možnost zaregistrovat se budou mít řidiči od 30. července v kontaktním centru na Zvonařce. Potřebují občanský průkaz s trvalým bydlištěm v zóně a doklad o vztahu k vozidlu. „Vzhledem k prázdninám a zvyku nechávat vše na poslední chvíli považujeme měsíc předem za dostačující dobu,“ uvedl Mrázek.

Ti, kdo se zaregistrovat nestihnou, mají smůlu. Stacionární kamery a auta strážníků kroužící kolem zón je podle registračních značek odhalí. „O výši pokuty si ale rozhodne městská policie,“ doplnil náměstek.

A smůlu mají i ti, kdo dlouhodobě žijí v Brně, ale trvale v něm nebydlí, protože „spadnou“ do návštěvnického režimu. Za parkování budou platit, nebo se musejí přesunout do parkovacích domů, případně tam, kde zóny nejsou. Naopak rezidenti budou mít 100 hodin zdarma a mohou je přenechat svým příbuzným.

Už nyní se na novinku připravují pracovníci Brněnských komunikací. Mění staré parkovací automaty za nové - stříbrné s displejem, na kterém lidé vyťukají SPZ.  

Na silnicích se také objeví modré pruhy. „Svislé dopravní značky jsou opatřeny tabulkou se dvěma či třemi barvami. Modrá je pro rezidenty, lidi s trvalým bydlištěm nebo nemovitostí v zóně, zelená pro abonenty, tedy podnikatele s provozovnou v ní, a oranžová pro návštěvníky. V den spuštění značky odpytlujeme a v té chvíli začnou platit i vodorovné pruhy,“ upřesnil technický ředitel Brněnských komunikací Aleš Keller.

Nejčtenější

Piják lužní se z jihu Moravy šíří po Česku, pro psy může být smrtelný

Typickým znakem pijáka lužního je pestrý štítek. Nebezpečný je hlavně pro psy,...

Ještě před rokem o existenci tohoto vzácného druhu klíštěte věděli jen odborníci. Název piják lužní obyčejným lidem...

Starší žena odhalila lež podomního prodejce a zamkla jej ve svém bytě

Ilustrační snímek

Ve vlastním bytě uvěznila starší žena z Brna podomního prodejce, který jí nabízel změnu dodavatele elektřiny. Smlouvu...

Hitlera v Brně provázely trapasy, jeho příznivci poté vypálili synagogu

Adolf Hitler zdraví německé vojáky před hlavním nádražím při své návštěvě Brna...

Přesně před 80 lety dorazil poprvé a naposledy do Brna Adolf Hitler. Bylo to „vůdcovo“ neplánované rozhodnutí, přesto...

Hvězda Skleněného pokoje při natáčení otěhotněla, prozradil producent

V brněnském kině Scala se v úterý 12. března 2019 konala premiéra filmu...

Jako producent se Rudolf Biermann podepsal pod řadu úspěšných filmů, třeba Kawasakiho růži či Masaryka ověnčeného...

POHLED: Vynášel Erat doma koš? Nebo čím si zasloužil snížit trest?

Brněnští hokejisté Zbyněk Michálek (vlevo) a Martin Erat útočí na branku Zlína.

V pondělí měl ještě coby „trestanec“ sedět na tribuně a do samotného play off naskočit až v úterý. Až ve druhém zápase...

Další z rubriky

Příjezd do Brna komplikuje rekonstrukce silnice, na D2 vznikla kolona

V Brně je nově uzavřena Provazníkova ulice. Řidiče čekají až do konce července...

Několikakilometrová kolona ráno brzdila příjezd do Brna z dálnice D2. Na vině je zúžení navazující Hněvkovského ulice,...

Kvetoucí koniklece rozzářily jižní Moravu, čilé jsou už ještěrky i žáby

Na brněnském Kamenném vrchu rozkvetly koniklece.

Na horách ještě leží sníh, ale na jižní Moravě se už výrazně hlásí jaro. Nejvíce příroda ožila díky výrazným koniklecům...

Strážníci kdysi kontrolovali natočené pivo i hazard, udavači si vydělali

Zejména při demonstracích měli výhodu strážníci z jízdního oddílu. Snímek z...

Pěšky nebo autem vyrážejí denně do ulic, aby v nich byl klid a pořádek. Městská policie patří k Brnu a patřila k němu...

Najdete na iDNES.cz