Brno se připravuje na revoluci v parkování, pravidla objasní kampaň

  13:26aktualizováno  13:26
S obrázky modrého, zeleného a oranžového auta se budou v příštích měsících setkávat lidé v Brně. Tyto symboly souvisejí s rezidentním parkováním, které startuje v historickém centru už od 1. září. Obyvatele by měla s novinkou během prázdnin seznámit kampaň za dva miliony korun.

V Pekárenské ulici začalo ze silnice rychle mizet vodorovné značení – modré pruhy. První nátěr totiž ještě není z dražší a odolnější barvy, na tu se dostane na jaře, až to počasí dovolí. | foto: David Peltán, MAFRA

„Kampaň spustíme od začátku července, abychom dokázali všechny lidi, kterých se změny dotknou, dostatečně informovat,“ oznámil náměstek brněnského primátora pro dopravu Richard Mrázek (ANO).

Občané se o novém systému dozvědí na webu parkovanivbrne.cz, na sociálních sítích, v letácích na přepážkách města a Brna-střed, z billboardů a cedulí na ulicích či na tramvajích. A upozorní je i cedule na plachtách už nainstalovaných, ale zatím nefunkčních dopravních značek.

V den startu spolu s nimi začnou platit i modré vodorovné čáry v oblasti ulic Husovy, Nádražní, Benešovy, Koliště, Moravského a Žerotínova náměstí a také ulic Rooseveltovy a Za Divadlem, kde bude platit návštěvnický režim.

„V příštím týdnu si pozveme na dvě schůzky ty, kteří už měli povolenky a budou žádat o nové. Náš odhad je 1 300 lidí,“ poznamenal Mrázek.

O kampani

V červenci začne v Brně trojbarevná informační kampaň za dva miliony korun. Modrá barva je určená pro rezidenty, zelená pro abonenty a oranžová pro návštěvníky. Součástí bude například rozšířený parkovanivbrne.cz, letáky u přepážek města a v MHD, reklamní kostky v ulicích, billboardy či cedule na plachtách zatím nefunkčních dopravních značek. 30. července otevírá kontaktní kancelář na Zvonařce 5 pro registraci a nové povolenky. Ty budou platit na rok ode dne, kdy si je lidé vyřídí. Pracovníci Brněnských komunikací během léta umístí v historickém jádru nové automaty i na karty, svislé dopravní značky a namalují vodorovné modré značení zón. Ty začnou platit od 1. září.

Možnost zaregistrovat se budou mít řidiči od 30. července v kontaktním centru na Zvonařce. Potřebují občanský průkaz s trvalým bydlištěm v zóně a doklad o vztahu k vozidlu. „Vzhledem k prázdninám a zvyku nechávat vše na poslední chvíli považujeme měsíc předem za dostačující dobu,“ uvedl Mrázek.

Ti, kdo se zaregistrovat nestihnou, mají smůlu. Stacionární kamery a auta strážníků kroužící kolem zón je podle registračních značek odhalí. „O výši pokuty si ale rozhodne městská policie,“ doplnil náměstek.

A smůlu mají i ti, kdo dlouhodobě žijí v Brně, ale trvale v něm nebydlí, protože „spadnou“ do návštěvnického režimu. Za parkování budou platit, nebo se musejí přesunout do parkovacích domů, případně tam, kde zóny nejsou. Naopak rezidenti budou mít 100 hodin zdarma a mohou je přenechat svým příbuzným.

Už nyní se na novinku připravují pracovníci Brněnských komunikací. Mění staré parkovací automaty za nové - stříbrné s displejem, na kterém lidé vyťukají SPZ.  

Na silnicích se také objeví modré pruhy. „Svislé dopravní značky jsou opatřeny tabulkou se dvěma či třemi barvami. Modrá je pro rezidenty, lidi s trvalým bydlištěm nebo nemovitostí v zóně, zelená pro abonenty, tedy podnikatele s provozovnou v ní, a oranžová pro návštěvníky. V den spuštění značky odpytlujeme a v té chvíli začnou platit i vodorovné pruhy,“ upřesnil technický ředitel Brněnských komunikací Aleš Keller.

Nejčtenější

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hokejové Brno hlásí posilu, přivábilo zkušeného obránce Michálka

Obránce Zbyněk Michálek při tréninku českých hokejistů  v Praze před Channel...

Hokejisty Komety Brno posílil šestatřicetiletý obránce Zbyněk Michálek. Dlouholetý hráč NHL a držitel dvou medailí z...

Brno otevře na dolním nádraží další čekárnu, vytvoří ji osm kontejnerů

Novou čekárnu na brněnském dolním nádraží má tvořit osm mobilních kontejnerů.

Okolí dolního vlakového nádraží v Brně, které nyní používají tisíce lidí denně kvůli roční výluce hlavního nádraží,...

Brzký konec elegána. Ale splnil jsem si všechno, tvrdí Holek

Mario Holek

Z Brna, které jej před jedenácti lety vystřelilo do fotbalového světa, to Mario Holek dotáhl až do národního týmu. Ve...

Další z rubriky

Profíkům jsme vyfoukli objev století, vzpomíná průzkumník Amatérské jeskyně

Mezi dvanáctkou amatérských speleologů, kteří v roce 1969 objevili Amatérskou...

Uplynulo přesně 50 let od okamžiku, kdy se skupina dvanácti amatérských speleologů prokopala v Moravském krasu do...

Chci znovu stmelit kolektiv na jihomoravské záchrance, plánuje nová šéfka

Nastupují ředitelka jihomoravských záchranářů Hana Albrechtová.

Hana Albrechtová pracuje na záchrance přes dvacet let jako řadová lékařka. Poslední dva roky byla současně náměstkyní...

Kuřim nabobtná o třetinu, developer musí postavit také školku

V nové čtvrti Kuřimi má najít bydlení téměř 3 500 lidí. První práce developer...

Díky nové čtvrti vzroste počet obyvatel v Kuřimi o třetinu. V dojezdové vzdálenosti od Brna vznikne tisícovka bytů a...

Najdete na iDNES.cz