Brno „vyfouklo“ Praze Kaplického chobotnici. Bude z ní zastávka

  18:03aktualizováno  18:03
Projekt diskutované Kaplického knihovny bude stát. Místo v Praze na Letné na očích turistům z celého světa vyroste na brněnské periferii. Obdivovat ji zde budou moci pouze cestující hromadné dopravy při čekání na autobus.

Vizualizace Kaplického knihovny zasazena , na periferii Brna bude sloužit jako autobusová zastávka | foto: Repro MF DNES

Oproti původnímu účelu se totiž změní velikost a funkce stavby. Bude měřit jen pár metrů a sloužit jako autobusová zastávka.

Model projektu Národní knihovny od Jana Kaplického.

Tento návrh totiž zvítězil v soutěži společnosti Pepsi o nový vzhled několika zastávek hromadné dopravy. Informaci přinesl server ihned.cz. Pořadatelé si v několika městech vybrali zanedbané, polorozpadlé a posprejované přístřešky a nyní je přestavují podle představ soutěžících.

Ty může pomocí internetové aplikace vytvořit prakticky kdokoliv. "Pokusili jsme se vyjít vstříc mladým lidem. Vycházeli jsme z toho, jak mladí vnímají své okolí a co by chtěli změnit, Mladí mají pocit, že okolní svět je šedivý, nežije to v něm. A symbolem takového světa jsou právě zastávky hromadné dopravy," popsal motivaci organizátorů marketingový ředitel Pepsi Bronislav Matyšek.

Kaplického budou míjet autobusy

V Brně zaujala pořadatele zastávky Brechtova autobusových linek 45 a 46 v městské části Brno-sever.

Toxique na EXPO 2010 v Šanghaji (Klára Vytisková)Z návrhů vybrali návštěvníci stránek deset nejlepších. Čtyřčlenná porota, ve které zasedl například výtvarník Jan Kaláb nebo zpěvačka skupiny Toxique Klára Vytisková, vybrali nakonec jako vítěze právě zmenšeninu blobu.

"V normálním případě dáváme více prostoru při realizaci autorovi návrhu. V tomto případě nám přinesl uživatel s přezdívkou Tygr spíše podnět," vysvětlil Matyšek.

Eliška Kaplický s dcerou Johankou

Pořadatelé se spojili s vdovou Jana Kaplického Eliškou Kaplicky a architektkou Evou Jiřičnou. Podle Matyška by se mohlo začít stavět už počátkem příštího měsíce. Zcela hotov by mohl být brněnský miniblob do konce prázdnin.

Elišce Kaplicky se nápad autobusové zastávky velice zamlouvá. "Byla jsem nadšená, že zvítězil nápad mladého studenta, který chce svým projektem vzdát hold někomu, koho si váží. Vnímám to jako poctu Janu Kaplickému, která tkví hlavně v jeho nesmírné síle lidi inspirovat a vyzývat ke kreativitě," neskrývala nadšení Kaplicky.

Úřad ještě nic neví

Na úřadech o vítězství blobu včera ještě nikdo netušil. "Zatím čekáme, až nás organizátoři osloví, abychom stávající zastávku odstranili," uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Pohanová. Zastávka je totiž majetkem brněnského dopravce.

Podle Pohanové se ovšem dopravákům soutěž líbí a podporují ji. Nelze tady očekávat, že by autobusová zastávka v Brně vyvolala stejně bouřlivou diskuzi jako svého času její větší předloha. Odpor nelze očekávat ani ze strany brněnského magistrátu.

Kaplická, Onderka

Primátor Roman Onderka se před několika lety o Kaplického zajímal. "Strašně mě mrzí, že to tenkrát zůstalo jen u pár skic," řekl Onderka. A nápad s oživením zastávek se mu zamlouvá (čtěte více).

"Hromadná doprava musí jako systém podléhat jasným pravidlům. Ale co se týká zastávek, tam bychom měli dá větší prostor kreativitě, aby se trochu prozářila městská šeď," uvedl primátor.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Rakousko ocenilo exprimátora Vokřála za historické smíření vyhnání Němců

Čtyřiapadesátiletý brněnský primátor Petr Vokřál a lídr místní kandidátky hnutí...

Velké zlaté čestné vyznamenání za zásluhy o Rakouskou republiku dnes dostal bývalý brněnský primátor Petr Vokřál (ANO)....

Nejstarší listina v Česku je z roku 994. Údajně ji donesl voják v botě

V Brně je k vidění kopie nejstarší dochované listiny na českém území z roku 994...

Schovanou v botě donesl voják z Itálie do českých zemí za první světové války vzácnou listinu z roku 994. Alespoň o tom...

Brněnský koncertní sál poroste bez žaloby, vrátí se k prvnímu návrhu

Nové vizualizace ukazují druhou etapu rekonstrukce a nový koncertní sál mezi...

První výrazný verdikt má za sebou nová brněnská koalice. Primátorka Markéta Vaňková oznámila, že se jí podařilo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz