Další odklad. Konec heren v centru Brna se vyjasní až v novém roce

  9:07aktualizováno  9:07
Zmizí automaty z brněnského centra? To není jasné ani po středečním zasedání zastupitelstva Brna-střed. Bod o změně vyhlášky zastupitelé na poslední chvíli stáhli. I přes lhůtu od magistrátu čtvrť rozhodnutí o budoucnosti hazardu odsouvá na příští rok.
Zmizí výherní automaty z brněnského centra? Není jasno ani po středečním zasedání zastupitelstva Brna-Střed. (ilustrační snímek)

Zmizí výherní automaty z brněnského centra? Není jasno ani po středečním zasedání zastupitelstva Brna-Střed. (ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Magistrát před několika týdny totiž otevřel dva roky starou vyhlášku o regulaci hazardu a městské části se měly do Vánoc znovu rozhodnout, jestli herny na svém území chtějí (více čtěte zde).

Brno-střed i tak zůstává jedinou části, kde je osud automatů nejistý a starosta Brna-střed Libora Šťástka (ODS) nevidí v porušení termínu problém.

Jak v Brně regulují hazardní podniky

Brno má dva roky starou vyhlášku, která v téměř dvaceti městských částech zcela zakazuje hazard. - Do dubna však herny ve městě povolovalo Ministerstvo financí ČR, město nic nezmohlo. Díky dubnovému rozsudku Ústavního soudu začala vyhláška města platit a herny pozvolna mizet. - Před necelými dvěma měsíci byla na žádost městských částí Brno-Medlánky a Brno-Kohoutovice vyhláška znovu otevřena pro možnou změnu. Každá městská část byla požádána, aby potvrdila svou starou vyhlášku, nebo schválila nové znění, a to do 23. prosince. Všechny brněnské městské části v těchto dnech hlasují. Jen Brno-střed bude jednat o možné změně až 11. ledna

"Novou vyhlášku projednáme na příštím zasedání, tedy 15. ledna. Zastupitelstvo města zasedá až 21. ledna, schválit novou vyhlášku tedy stihneme. Materiál dosud neprošel všemi potřebnými orgány městské části, neprojednali jsme ho na všech úrovních," vysvětlil ve středu Šťástka.

Totální zákaz neprošel

Reagoval tak na návrh zastupitelů Strany zelených, ti se pokusili potvrdit stávající totální zákaz heren ve městě.

"Navrhujeme do programu zařadit hlasování o aktuálně platné vyhlášce, kterou jsme si schválili před dvěma lety. Nevidím důvod, proč bychom měli rozhodnutí měnit," uvedla na zasedání Jasna Flamiková (SZ).

Poslední pokus zelených však ve výsledku podpořilo pouhých osm lidí, šlo o spolustraníky a kolegy z KDU-ČSL. Ostatní zastupitelé se zdrželi. Tím souhlasili s odsunem hlasování na leden.

"Jedná se o manipulaci. Komise materiál projednaly, stažen byl až potom," dodala Flamiková.

Zelení se tak pokusili zamezit povolení hazardních strojů v centru Brna, o kterém se již delší dobu spekuluje. Šťástka tvrdí, že chce prohibici zachovat v sociálně vyloučených oblastech, třeba v brněnském "Bronxu". Co bude s hazardem v centru Brna, však není jasné.

Pro změnu vyhlášky ale starosta potřebuje podporu koaličních partnerů. Těmi jsou na Brně-střed sociální demokraté. "Prosazujeme totální zákaz. V žádném případě ČSSD žádnou změnu nechce," tvrdí zdejší místostarosta Tomáš Jilčík.

Zastupitelé TOP 09 prosazují důslednou regulaci, netvrdí však, že úplnou.

Politici jsou ve vyjádřeních opatrní. Příští rok bude volební, zastupitele čeká obhajoba komunálních křesel, regulace hazardu se tak může stát horkým tématem.

Královo pole rozhodne v pondělí

Druhou městskou částí, kde se netrpělivě čeká na výsledek jednání zastupitelů, je Brno-Královo Pole. I tady byl dosud schválený totální zákaz heren.

V podkladech na pondělní zasedání místního zastupitelstva už ale na hlasující čeká navržená změna. Provozování hazardu by mělo být povoleno v ulici Cimburkova a Sportovní.

"Nabídneme tak hazardnímu byznysu trasu o délce asi dva kilometry. Zisky z hazardu by jistě uvítal nejeden podnik v okolí, o Boby centru ani nemluvě. Kromě toho se na trase nacházejí dosud nezastavěné parcely, takže při určité snaze zde můžeme mít malé moravské Las Vegas," upozorňuje opoziční zastupitelka za zelené Helena Vařejková.

Z ulic Lidická či Štefánikova, kde je teď heren nejvíce, by však mohly blikající stroje opravdu zmizet.

Místní starosta Roman Vykoukal (ČSSD) se už před časem nechal slyšet, že si změnu dokáže představit. "Je to věc koaliční dohody. Maximálně si umím představit udělení výjimky takové lokalitě v Králově Poli, která by negativně nenarušovala život občanů v naší městské části," tvrdil.

Nejčtenější

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hokejové Brno hlásí posilu, přivábilo zkušeného obránce Michálka

Obránce Zbyněk Michálek při tréninku českých hokejistů  v Praze před Channel...

Hokejisty Komety Brno posílil šestatřicetiletý obránce Zbyněk Michálek. Dlouholetý hráč NHL a držitel dvou medailí z...

Brzký konec elegána. Ale splnil jsem si všechno, tvrdí Holek

Mario Holek

Z Brna, které jej před jedenácti lety vystřelilo do fotbalového světa, to Mario Holek dotáhl až do národního týmu. Ve...

Brno otevře na dolním nádraží další čekárnu, vytvoří ji osm kontejnerů

Novou čekárnu na brněnském dolním nádraží má tvořit osm mobilních kontejnerů.

Okolí dolního vlakového nádraží v Brně, které nyní používají tisíce lidí denně kvůli roční výluce hlavního nádraží,...

Další z rubriky

Jalta otevírá. Z ostudy Brna je VIP adresa, sídlí tam i rakouský konzulát

Podnikatel Richard Saliba nechal funkcionalistický palác Jalta zmodernizovat za...

Oprava brněnského paláce Jalta se chýlí ke konci. Stála 120 milionů a proměnila léta chátrající funkcionalistickou...

Stavědla na brněnském nádraží mají jít k zemi, památkáři o ně bojují

Stavědla, jak jim železničáři říkají, slouží na hlavním nádraží v Brně už od...

S nynější rekonstrukcí zabezpečovacího zařízení na hlavním vlakovém nádraží v Brně mají zmizet také historická stavědla...

Policie na Břeclavsku řeší vraždu, ženu k činu údajně navedla mrtvá matka

Ilustrační snímek

Policisté na Břeclavsku vyšetřují vraždu, která se stala minulý týden. Obvinili z ní ženu, která podle dostupných...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz