Čtvrtek 6. května 2021, svátek má Radoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 6. května 2021 Radoslav

Centra duchů i drahé byty. Studie upozorňuje na bariéry rozvoje Brna

  6:21
Příští rok se Brno chystá schválit nový územní plán. Aby i nadále zůstalo dobrým místem k životu, prověřili odborníci z Kanceláře architekta města jeho nejrůznější oblasti a výsledky zveřejnili v rozsáhlé analýze. Upozorňuje na problémy, jež brzdí rozvoj Brna. Některé se dají ještě napravit, jiných je potřeba se vyvarovat.

Letecký pohled na centrum Brna. Uprostřed náměstí Svobody. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Studie srovnává dnešní Brno s tím před čtyřmi lety. „Ukazuje, kde má město své limity a na co by se mělo přednostně zaměřit. Pomáhá tak kvalitněji rozhodovat o dalším rozvoji Brna,“ shrnuje ředitel Kanceláře architekta města (KAM) Michal Sedláček.

MF DNES na základě studie vytipovala pět nejpalčivějších problémů, které brání Brnu v přerodu na město budoucnosti. Na některých už se pracuje, další je potřeba zapracovat do chystaných stavebních nebo rozvojových plánů.

1Izolovaná příroda

Málokteré město má ve svém historickém středu zalesněný kopec, jenž funguje jako jeden z největších parků. Jenže Špilberk i většina dalších zelených ploch se nachází právě v centru, zatímco okrajovým částem příroda ubývá na úkor zástavby nebo nevyužitých brownfieldů. Nacházejí se zde tak jen osamocené stromy nebo úzké pruhy zeleně.

Zatímco v severní polovině Brna se ještě výletníci mohou vydat na procházky k přehradě, výstražným příkladem je jižní zástavba s průmyslovými zónami. Nejenže stromy nemají kde růst, ale odpady z továren ohrožují i kvalitu půdy.

„Pro komunitu obyvatel v nové čtvrti je důležité, aby se měli kde setkávat. Buď můžeme rozestavět na bulváru lavičky, anebo vytvořit park. Zeleň má estetické funkce, ale také zpomaluje odtok vody, ochlazuje vzduch nebo brání víření prachu,“ vyzdvihuje Lukáš Štefl, který se městské zeleni věnuje na Mendelově univerzitě.

„Při budování zeleně je důležité, aby se s ní počítalo předem. Když přijdeme k hotovému satelitu, může se stát, že stromy neosadíme. Bude nám v tom bránit ochranné pásmo inženýrských sítí,“ upozorňuje.

2Exodus na venkov

Zásadní posun za poslední čtyři roky je podle analýzy KAM vidět především u trhu s nemovitostmi a pozemky. Z vlastního bydlení se stal téměř nedosažitelný luxus, protože ceny se rapidně zvyšují. A to i v případě nájmů.

„Vzrůstají náklady na bydlení, aniž by docházelo k adekvátnímu zlepšování ekonomické situace většiny obyvatel. Brno vychází z relativního srovnání s ostatními krajskými městy špatně,“ informuje sociální geograf Jiří Malý z KAM.

I proto se lidé čím dál častěji z města stěhují na venkov. Brno tím tratí hned dvakrát.

„Pro město takový odchod lidí za jeho hranice představuje problém. Většinou totiž do Brna dojíždějí, tedy využívají jeho infrastrukturu, městský rozpočet však přichází o peníze, které naopak musí o to intenzivněji vkládat do údržby technické i dopravní vybavenosti. Čím víc lidí má trvalé bydliště jinde a zároveň do města dojíždí, tím nepříznivější situace pro město nastává, a to hlavně v oblasti ekonomické a dopravní,“ říká Malý.

Dříve se lidé stěhovali z měst kvůli splnění snu v podobě domova blízko přírody, bydlení na předměstí jim zároveň umožnilo být blízko práci.

„To určitě platí i dnes, čím dál častěji se však hovoří také o tom, že velká část lidí se nestěhuje úplně dobrovolně. Odchod většinou mladých lidí je vynucený nákladností bydlení ve městě,“ míní sociální geograf.

3Nepřipravenost na stáří

V některých městských částech se výrazně zvyšuje věk obyvatel. Právě starší lidé si často vlastní bydlení pořídili už před strmým růstem cen, ovšem pokud musí ve vyšším věku měnit domov, ocitají se ve svízelné situaci. Podle studie Brnu chybí v nabídce vhodné a cenově dostupné byty právě pro seniory.

Stárnou navíc také zdravotníci, nejčastěji praktičtí lékaři a zubaři. „Nejvážnější problém je ale klesající kapacita praktických lékařů. Jejich průměrný věk je přitom skoro 60 let,“ sděluje ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Podle průzkumu z roku 2018 připadá na jednu ordinaci asi 1 500 pacientů a podle Duška do budoucna hrozí omezení dostupnosti zdravotnické péče.

4Centra duchů

Při plánování dalších zastavěných oblastí musí Brno pamatovat i na jejich dostupnost. Úplným tabu by do budoucna měly být levné vyloučené lokality. A ani vybudování odříznutého sídliště už dnes podle odborníků není řešením, třeba zástavba na Vinohradech nebo Kamechách by tak při novém plánování nejspíš neprošla.

„Pokud se na území města staví zóny určené pouze k bydlení, nebo naopak jenom ke kancelářskému využití, v určité okamžiky dne tato oblast prakticky nežije. Vizí funkčního města je, aby bydlení bylo v blízkosti práce, obchodů a služeb. Aby se zkrátka město nedělilo do jednolitých funkčních zón, ale bylo propojené, smíšené a obyvatelné v každou denní dobu,“ nastiňuje Malý.

S kolegy z KAM nedoporučuje třeba ani výstavbu nákupních center.

5Dopravní nedodělky

Rozvoj komplikují také nedokončené nebo nedoplánované dopravní stavby. Kromě nekvalitního propojení s Prahou či téměř nevyužívaného leteckého spojení Brnu škodí i řada vnitřních nedokonalostí. Analýza upozorňuje zejména na nedostatek parkovacích míst, ale rovněž na chudou síť cyklostezek nebo tras pro pěší.

Pomalé tempo páteřních dopravních staveb jako velký městský okruh nebo silnice R43 zase přenáší zátěž i do obytných území.

Analytici z KAM naopak kvitují, že ačkoli Brno stále nemá nové hlavní nádraží, už je alespoň rozhodnuto o jeho poloze a výstavba se tomu může přizpůsobit.

Oblasti, v nichž Brno už nyní hraje prim

Rozsáhlá studie expertů upozorňuje nejen na problémy, které je třeba co nejrychleji řešit, ale vyzdvihuje také oblasti, v nichž Brno vyniká. Pro „zářnou“ budoucnost je zásadní, že se lidé o rozvoj města starají více než před čtyřmi lety. 

„Zajímá je, kam Brno směřuje, jak bude vypadat. A není to jen zájem odborníků, ale také laiků. Začali jsme více komunikovat, takže i osvěta je větší. Záměry, nápady a plánování jsou vidět. S tím roste zájem o veřejný prostor,“ poukazuje Jiří Malý z Kanceláře architekta města Brna, která chce nejrůznější data a průzkumy nadále lidem zpřístupňovat. 

Konkurenční výhodu má Brno jednoznačně v oblasti informačních technologií, strojírenství nebo leteckém a především vesmírném průmyslu. A dál ji posiluje. Ve městě sídlí množství vývojářských firem, vědeckých institucí a funguje zde celkem deset univerzit. Brňané častěji nacházejí zaměstnání ve službách nebo právě na vědeckých a vzdělávacích pozicích. 

Kvalitně řešená je také hromadná doprava. Brno má hustou vnitřní síť tramvajových, trolejbusových i autobusových linek, které propojují také odlehlé městské části. Spoje navíc navazují na krajskou mimobrněnskou dopravu.

  • Nejčtenější

Tělo nalezené v řece patří hledanému mladíkovi, potvrdili policisté

Tělo, které se v úterý odpoledne objevilo ve vodách brněnské Svratky, patří pohřešovanému chlapci, potvrdili policisté....

Nastoupil, ale už nevystoupil. V Brně pátrají po muži, který zmizel z lodi

Brněnští policisté od neděle pátrají po muži, který se záhadně „vypařil“ z parníku na zdejší přehradě. Asi padesátiletý...

Ve 43 letech zemřel bývalý člen Janáčkovy opery v Brně Petr Císař

Minulý týden zemřel bývalý člen Janáčkovy opery v Brně Petr Císař. Bylo mu 43 let. O jeho úmrtí informovalo Národní...

Nevídaný flastr: vedení Brna napařilo hráčům pokutu jeden a půl milionu korun

K radikálnímu a naprosto ojedinělému kroku sáhlo před finišem záchranářských bojů ve fotbalové Fortuna lize vedení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vezu červený fosfor, řekl muž. Hasiči ho našli v obalu od Kinder vajíčka

Červený fosfor v obalu od Kinder vajíčka našli policisté při dopravní kontrole v neděli večer u řidiče v Gajdošově...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Místo ohňostrojů drony? Je to show budoucnosti, tvrdí brněnští politici

Premium Desetitisíce až statisíce Jihomoravanů každoročně sledují ohňostrojnou přehlídku nad Brněnskou přehradou a hradem...

Návrhářka Liběna Rochová věnovala Moravské galerii část svých kolekcí

Společenské róby pro soutěžící Miss České republiky, ale také šperky, doplňky nebo paruky věnovala módní návrhářka...

Ze Svratky v Jundrově policie vylovila tělo. Zatím neví, komu patří

Z řeky Svratky v brněnském Jundrově dnes vytáhli tělo. Podle policie nyní probíhá jeho identifikace a možná už ve...

Brno, říše zázračných robotů. Jejich vývoj urychlí chytrá továrna

Premium Už nyní brněnští vědci umí vyrobit špičkové miniaturní nanoroboty či záchranné stroje, humanoidy zase učí česky. Teď...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Absolonová oznámila rozchod s Hornou. Bohužel i to je život, vzkázala

Monika Absolonová (44) na sociálních sítích oznámila, že se rozešla s partnerem Tomášem Hornou (40). Důvodů podle ní...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...