Čtvrtek 15. dubna 2021, svátek má Anastázie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 15. dubna 2021 Anastázie

Centra duchů i drahé byty. Studie upozorňuje na bariéry rozvoje Brna

  6:21
Příští rok se Brno chystá schválit nový územní plán. Aby i nadále zůstalo dobrým místem k životu, prověřili odborníci z Kanceláře architekta města jeho nejrůznější oblasti a výsledky zveřejnili v rozsáhlé analýze. Upozorňuje na problémy, jež brzdí rozvoj Brna. Některé se dají ještě napravit, jiných je potřeba se vyvarovat.

Letecký pohled na centrum Brna. Uprostřed náměstí Svobody. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Studie srovnává dnešní Brno s tím před čtyřmi lety. „Ukazuje, kde má město své limity a na co by se mělo přednostně zaměřit. Pomáhá tak kvalitněji rozhodovat o dalším rozvoji Brna,“ shrnuje ředitel Kanceláře architekta města (KAM) Michal Sedláček.

MF DNES na základě studie vytipovala pět nejpalčivějších problémů, které brání Brnu v přerodu na město budoucnosti. Na některých už se pracuje, další je potřeba zapracovat do chystaných stavebních nebo rozvojových plánů.

1Izolovaná příroda

Málokteré město má ve svém historickém středu zalesněný kopec, jenž funguje jako jeden z největších parků. Jenže Špilberk i většina dalších zelených ploch se nachází právě v centru, zatímco okrajovým částem příroda ubývá na úkor zástavby nebo nevyužitých brownfieldů. Nacházejí se zde tak jen osamocené stromy nebo úzké pruhy zeleně.

Zatímco v severní polovině Brna se ještě výletníci mohou vydat na procházky k přehradě, výstražným příkladem je jižní zástavba s průmyslovými zónami. Nejenže stromy nemají kde růst, ale odpady z továren ohrožují i kvalitu půdy.

„Pro komunitu obyvatel v nové čtvrti je důležité, aby se měli kde setkávat. Buď můžeme rozestavět na bulváru lavičky, anebo vytvořit park. Zeleň má estetické funkce, ale také zpomaluje odtok vody, ochlazuje vzduch nebo brání víření prachu,“ vyzdvihuje Lukáš Štefl, který se městské zeleni věnuje na Mendelově univerzitě.

„Při budování zeleně je důležité, aby se s ní počítalo předem. Když přijdeme k hotovému satelitu, může se stát, že stromy neosadíme. Bude nám v tom bránit ochranné pásmo inženýrských sítí,“ upozorňuje.

2Exodus na venkov

Zásadní posun za poslední čtyři roky je podle analýzy KAM vidět především u trhu s nemovitostmi a pozemky. Z vlastního bydlení se stal téměř nedosažitelný luxus, protože ceny se rapidně zvyšují. A to i v případě nájmů.

„Vzrůstají náklady na bydlení, aniž by docházelo k adekvátnímu zlepšování ekonomické situace většiny obyvatel. Brno vychází z relativního srovnání s ostatními krajskými městy špatně,“ informuje sociální geograf Jiří Malý z KAM.

I proto se lidé čím dál častěji z města stěhují na venkov. Brno tím tratí hned dvakrát.

„Pro město takový odchod lidí za jeho hranice představuje problém. Většinou totiž do Brna dojíždějí, tedy využívají jeho infrastrukturu, městský rozpočet však přichází o peníze, které naopak musí o to intenzivněji vkládat do údržby technické i dopravní vybavenosti. Čím víc lidí má trvalé bydliště jinde a zároveň do města dojíždí, tím nepříznivější situace pro město nastává, a to hlavně v oblasti ekonomické a dopravní,“ říká Malý.

Dříve se lidé stěhovali z měst kvůli splnění snu v podobě domova blízko přírody, bydlení na předměstí jim zároveň umožnilo být blízko práci.

„To určitě platí i dnes, čím dál častěji se však hovoří také o tom, že velká část lidí se nestěhuje úplně dobrovolně. Odchod většinou mladých lidí je vynucený nákladností bydlení ve městě,“ míní sociální geograf.

3Nepřipravenost na stáří

V některých městských částech se výrazně zvyšuje věk obyvatel. Právě starší lidé si často vlastní bydlení pořídili už před strmým růstem cen, ovšem pokud musí ve vyšším věku měnit domov, ocitají se ve svízelné situaci. Podle studie Brnu chybí v nabídce vhodné a cenově dostupné byty právě pro seniory.

Stárnou navíc také zdravotníci, nejčastěji praktičtí lékaři a zubaři. „Nejvážnější problém je ale klesající kapacita praktických lékařů. Jejich průměrný věk je přitom skoro 60 let,“ sděluje ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Podle průzkumu z roku 2018 připadá na jednu ordinaci asi 1 500 pacientů a podle Duška do budoucna hrozí omezení dostupnosti zdravotnické péče.

4Centra duchů

Při plánování dalších zastavěných oblastí musí Brno pamatovat i na jejich dostupnost. Úplným tabu by do budoucna měly být levné vyloučené lokality. A ani vybudování odříznutého sídliště už dnes podle odborníků není řešením, třeba zástavba na Vinohradech nebo Kamechách by tak při novém plánování nejspíš neprošla.

„Pokud se na území města staví zóny určené pouze k bydlení, nebo naopak jenom ke kancelářskému využití, v určité okamžiky dne tato oblast prakticky nežije. Vizí funkčního města je, aby bydlení bylo v blízkosti práce, obchodů a služeb. Aby se zkrátka město nedělilo do jednolitých funkčních zón, ale bylo propojené, smíšené a obyvatelné v každou denní dobu,“ nastiňuje Malý.

S kolegy z KAM nedoporučuje třeba ani výstavbu nákupních center.

5Dopravní nedodělky

Rozvoj komplikují také nedokončené nebo nedoplánované dopravní stavby. Kromě nekvalitního propojení s Prahou či téměř nevyužívaného leteckého spojení Brnu škodí i řada vnitřních nedokonalostí. Analýza upozorňuje zejména na nedostatek parkovacích míst, ale rovněž na chudou síť cyklostezek nebo tras pro pěší.

Pomalé tempo páteřních dopravních staveb jako velký městský okruh nebo silnice R43 zase přenáší zátěž i do obytných území.

Analytici z KAM naopak kvitují, že ačkoli Brno stále nemá nové hlavní nádraží, už je alespoň rozhodnuto o jeho poloze a výstavba se tomu může přizpůsobit.

Oblasti, v nichž Brno už nyní hraje prim

Rozsáhlá studie expertů upozorňuje nejen na problémy, které je třeba co nejrychleji řešit, ale vyzdvihuje také oblasti, v nichž Brno vyniká. Pro „zářnou“ budoucnost je zásadní, že se lidé o rozvoj města starají více než před čtyřmi lety. 

„Zajímá je, kam Brno směřuje, jak bude vypadat. A není to jen zájem odborníků, ale také laiků. Začali jsme více komunikovat, takže i osvěta je větší. Záměry, nápady a plánování jsou vidět. S tím roste zájem o veřejný prostor,“ poukazuje Jiří Malý z Kanceláře architekta města Brna, která chce nejrůznější data a průzkumy nadále lidem zpřístupňovat. 

Konkurenční výhodu má Brno jednoznačně v oblasti informačních technologií, strojírenství nebo leteckém a především vesmírném průmyslu. A dál ji posiluje. Ve městě sídlí množství vývojářských firem, vědeckých institucí a funguje zde celkem deset univerzit. Brňané častěji nacházejí zaměstnání ve službách nebo právě na vědeckých a vzdělávacích pozicích. 

Kvalitně řešená je také hromadná doprava. Brno má hustou vnitřní síť tramvajových, trolejbusových i autobusových linek, které propojují také odlehlé městské části. Spoje navíc navazují na krajskou mimobrněnskou dopravu.

  • Nejčtenější

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Grepl: Kdo řekne covidu rýmička, toho zbiju. Hrachovina je blb

Když mluvil o koronaviru, se kterým svedl těžký zápas, oči se mu leskly a v povídání si musel dávat pauzy. Zasáhlo ho...

Žena v Brně zemřela po pádu ze sedmého patra, podle svědků umývala okna

Smrtelná zranění si přivodila žena, která v Brně vypadla ze svého bytu v sedmém patře paneláku. Snaha záchranářů o...

Makal tvrdě, dělal chyby. Šéfové nemocnic i politici se zastávají Blatného

Dělal chyby jako každý ministr. Některé výroky nebyly na místě. Resortu se ale ujal ve svízelné situaci, a když se boj...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přestavby vil ohrožují čtvrť, která je muzeem pod širým nebem, říkají Brňané

Starousedlíci z brněnské Masarykovy čtvrti se bojí, že vlna rekonstrukcí zničí jedinečnost této lokality. Ta totiž díky...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Žena v Brně zemřela po pádu ze sedmého patra, podle svědků umývala okna

Smrtelná zranění si přivodila žena, která v Brně vypadla ze svého bytu v sedmém patře paneláku. Snaha záchranářů o...

Školy narychlo vyráběly stojánky na testovací sady, děti první den zvládly

Děti jsou opět v lavicích, testy hravě zvládly. Ty, jež rodiče nepustili, čeká samovýuka. Některým školám na jižní...

Firma od Brna bude jako první v Česku vyrábět ze starých PET lahví nové

Chtějí-li dnes výrobci nápojů v Česku využít při balení PET lahve, které vznikly recyklací těch starých, musejí hledat...

Zloděj ukradl ze zahrady celý domek, majiteli zůstal jen nábytek a základy

Majitel zahrady nedaleko Staroviček na Břeclavsku našel po víkendu místo zahradního domku jen základy a nábytek....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...