Jsme připraveni přijmout uprchlíky, oznámil Vokřál. Extremisty odsoudil

  19:52aktualizováno  19:52
Brno je připraveno přijmout několik desítek zahraničních běženců, kteří utíkají před válkou, oznámil primátor jihomoravské metropole Petr Vokřál. Reagoval tím mimo jiné na zastrašování personálu brněnské kavárny Tři ocásky. Radní chování extremistů odsoudili.

Chuligánům se nelíbilo, že kavárna Tři Ocásci vyjádřila solidaritu uprchlíkům. | foto: Facebook Tři OcásciMAFRA

Fotbalové Brno před týdnem zažívalo svůj svátek. Třicet tisíc lidí se s fotbalistou Petrem Švancarou loučilo na lužáneckém stadionu, kteří stovky nadšených brigádníků dali do pucu.

Část fanoušků Zbrojovky se však jen neradovala. Udělala si zastávku v brněnské kavárně Tři ocásky, která předtím na sociálních sítích deklarovala solidaritu s uprchlíky. A zdejší personál zastrašovala a dokonce napadla jednoho z hostů. Posléze se fanoušci vyfotili před kavárnou s nápisem „Uprchlíky nepřijímáme, Johny Kentus Gang“ (psali jsme o tom zde).

A zastrašování se po týdnu znovu opakovalo. V pátek 3. července se podle zjištění MF DNES chuligáni přišli do kavárny fotit znovu.

Extremisté však dosáhli přesného opaku. Primátor Petr Vokřál (ANO) v pátek oznámil, že brněnští radní schválili v případě akutní nouze přijmutí až několik desítek běženců.

„Můžeme je dočasně ubytovat v ubytovnách určených pro potřeby sociálně slabých občanů a poskytnout jim hygienické zázemí, stravování a základní zdravotní péči,“ dodal Vokřál.

V Brně podle něj sídlí i státní zařízení, která disponují lůžky a zdravotnickým materiálem, jsou zde charitativní a neziskové organizace, jež mohou v případě potřeby také pomoci. Město navíc nedávno přispělo ke vzniku Potravinové banky, která schraňuje potraviny pro potřebné. V první fázi by zařízení mohlo běžencům nabídnout potraviny.

„Neusilujeme o to stát se uprchlickým centrem, ale je naivní si myslet, že se uprchlíci Česku vyhnou. Nezříkáme se odpovědnosti jim pomoci,“ dodal Vokřál.

„Důvod vyhrocení situace? Mlčení politiků“

Vokřál zároveň tvrdě odsoudil zastrašování extremisty. „To, že je tvrdé jádro fotbalových fans často tvořeno příznivci krajní pravice, není žádná novinka, ovšem je smutné, že se pozitivní energie z obnovených Lužánek okamžitě přetavila v takto nebezpečné a nepřijatelné chování. Pravicový, stejně jako levicový extremismus odmítám. Migrace uprchlíků je apolitickým tématem a jedná se v prvé řadě o pomoc lidem, kteří jsou v krizovém stavu,“ konstatoval primátor.

Personál Tří ocásků přístup brněnského magistrátu oceňuje. „Je výborné, že se primátor takto vyjádřil. Je to pro mě dost zlomové v celé situaci, protože právě mlčení politiků je podle nás jedním z hlavních důvodů současného vyhrocení situace kolem uprchlíků,“ konstatoval provozní napadené kavárny Martin Jestřábek.

Podle něj personál nebude podávat na víkendové chuligány trestní oznámení, protože by to považoval za zbytečné vyhrocení situace. Policie však i tak atmosféru v Brně monitoruje.

Nedávno zveřejněné prohlášení kavárny U tří ocásků

Jsme silně znepokojeni událostmi uplynulého týdne a především pak víkendu. V reakci na projev naší solidarity s trpícími lidmi totiž přišla nejdříve mohutná vlna nevybíravého nesouhlasu ve virtuálním prostoru plná vulgárních urážek a vyhrůžek, a ta následně eskalovala zastrašováním přímo v našem podniku a dokonce fyzickým napadením jednoho z hostů, který se ve vyhrocené situaci zastal obsluhy.

Situaci, kdy je za projev svého názoru někdo zastrašován či fyzicky napadán, považujeme za zásadní ohrožení svobodné a rovné společnosti.

Naše společnost dospěla do stavu, ve kterém může mít skupina nebo jedinec strach projevit svůj názor. Odpovědnost za něj podle nás plně nesou lidé jako Tomáš Vandas, Martin Konvička se svým spolkem IvČRN či Tomio Okamura, kteří neváhají šířit mezi lidmi strach, paniku a nenávist. Stejnou měrou se ovšem na této atmosféře podílí jednostranně informující média, mlčící politici napříč celým politickým spektrem a veřejné osobnosti – nedokáží nebo nechtějí k věci zaujmout jasný lidský a zodpovědný postoj a nechávají tak až příliš silně znít výše zmíněné nenávistné hlasy.

Tímto vyzýváme účastníky diskuze ke kultivaci projevu, veřejné osobnosti k tomu, aby šli svým jednáním příkladem, a spolek okolo M. Konvičky a ostatních populistů k převzetí zodpovědnosti za nehorázné vyhrocení situace a především ke změně rétoriky.

Brněnským i mimobrněnským násilníkům vzkazujeme, že kavárna Tři ocásci není a nikdy nebude bojištěm.

Všem, kteří nám projevili svou podporu, ať už na dálku nebo přímo na místě svou přítomností, velmi děkujeme a pevně věříme, že v budoucnu už situace nedojde takto daleko.

Nenávist a netoleranci u nás nechceme.

Solidaritu s uprchlíky #přijímáme.

Tři ocásci

Autoři: ,

Nejčtenější

Rodiče se zlobí, že jejich děti učí exsenátorka opilá. Ředitel to odmítl

Marta Bayerová, KSČM

Po nedobrovolném ukončení politické kariéry se celoživotní komunistka Marta Bayerová vrátila ke kantořině. Na její...

Letoun Smartwings se kvůli problému s podvozkem musel vrátit do Brna

Trajektorie letu Boeingu 737-8HX mířícího na řecký ostrov Zakynthos, který se...

Boeing společnosti Smartwings, který měl namířeno z Brna na řecký ostrov Zakynthos, se v úterý ráno krátce po vzletu...

Brno ukázalo řešení bezdomovectví. Jiná města se diví, proč teď otočilo

Asi stovka lidí protestovala na zasedání brněnského zastupitelstva kvůli záměru...

Oceňovaný systém pro rychlé zabydlování bezdomovců současná vládnoucí koalice v Brně zbrzdila a místo původně plánované...

Na městském okruhu v Brně praskl vodovod, při opravě se roztrhl znovu

V brněnské ulici Gajdošova v úterý ráno praskl vodovod, kvůli čemuž byly...

V Brně na velkém městském okruhu v Gajdošově ulici praskl ráno vodovod. Dva jízdní pruhy ze čtyř jsou neprůjezdné, na...

Trenér Komety: Myslel jsem, že mi Zábranský zavolá, abych vedl béčko

Petr Fiala vede hokejisty Komety

Když to jméno zaslechne hokejový fanda, musí hodně zapřemýšlet, o koho se vůbec jedná. I on sám při rozhovoru pro MF...

Další z rubriky

V dětství vyhráli nad rakovinou, dodnes se musí potýkat s následky

Pravou stranu obličeje má dnes třiadvacetiletá studentka kvůli prodělané nemoci...

Až 80 procent bývalých dětských pacientů bojuje s následky léčby rakoviny po celý život. V Brně jim se začleněním do...

Při nárazu auta do betonového mostku se u Pohořelic zranili čtyři lidé

Ilustrační snímek

Při nárazu osobního auta do betonového mostku se v pondělí nad ránem u Pohořelic na Brněnsku zranili čtyři lidé, z toho...

Brexit žene studenty do jiných zemí, bezstarostné cestování skončí

Odpůrci brexitu před britským parlamentem (26. 3. 2019)

Za poslední tři roky odjelo 450 studentů Masarykovy univerzity v Brně studovat do Velké Británie. Popularita země a...

Najdete na iDNES.cz