Moravská galerie v Brně zahájila sezonní projekt Beer is here. Na nádvoří...

Moravská galerie v Brně zahájila sezonní projekt Beer is here. Na nádvoří Pražákova paláce vznikl funkční výčep, který připomíná hospodu jako tvůrčí prostor a útočiště umělců. Podobné scény najdou lidé podle plánů radních po celém městě. | foto: ČTK

Brno pomůže nezávislé kultuře, pódia vzniknou na nádvořích i u restaurací

  • 7
Tak jako k Brnu patří výborná káva, originální hospůdky nebo tisíce studentů, je neodmyslitelně spjaté i s jedinečnou kulturou – malými scénami, kluby, divadly či muzikou. V posledních týdnech však hrozí, že ji koronavirus potopí. Radní proto vymýšlejí, jak kulturnímu krachu zabránit.

„Jde o sérii řady kroků. Postupujeme od těch nejmenších institucí, protože ty jsou nejvíce ohrožené, pak půjdeme k těm větším,“ shrnuje radní pro kulturu Marek Fišer (Piráti).

Do první skupiny patří například Divadlo Za hradbami, nejrůznější malé hudební scény, ale třeba i Letohrádek Mitrovských, soukromé taneční školy a kroužky. Právě ti mohou už v posledním květnovém týdnu až do konce července žádat o dotaci 50 tisíc na úhradu nezbytných nákladů.

„Částka je pro ně hranicí přežití, navíc ji může schválit přímo rada, takže se k nim peníze dostanou rychle,“ hlásí Fišer.

Odbor kultury ze svých zdrojů, úspor a příspěvků na akce, které se kvůli koronaviru neuskuteční, zatím „vyškrábl“ 4,6 milionu korun. Zájem o dotaci má například správce, kurátor a nájemce Letohrádku Mitrovských Petr Lukas.

„Čekáme ještě, jestli nám město promine nájem, a podle toho se o dotaci budeme ucházet,“ přemítá.

Žádost o peníze už sepisuje i Petra Chaloupková, majitelka taneční školy Balladin pro děti i dospělé. „Určitě nám pomůže. Nesídlíme v objektu města a máme velký taneční sál, za který musíme platit, i když jsme měli zavřeno,“ vysvětluje Chaloupková.

Peníze z filmů i festivalů

Dalších pět milionů, které měly jít původně Jihomoravskému filmovému fondu, má pomoci větším organizacím. Sem patří třeba Divadlo Líšeň, Buranteatr nebo Divadlo Bolka Polívky.

„Částka, která by nám teď pomohla, je kolem milionu. Vůle ze strany magistrátu je, ale záleží na tom, jaké peníze pro nás mohou uvolnit,“ naznačuje Ondřej Chalupský, ředitel Divadla Bolka Polívky.

A tři miliony, původně určené na hudební festival Pop Messe, který se měl konat koncem července za Lužánkami a uskuteční se až příští rok, půjdou na hudební kluby. S některými se už dříve město domluvilo, že jim pošle dotace přidělené na celý rok raději dříve, aby je použily na krytí nákladů.

„Jednáme s městem o individuální dotaci, protože příspěvek padesát tisíc nám pro přežití nestačí,“ přiznává nicméně šéf jednoho z nejznámějších brněnských klubů Fléda Lukáš Stara.

Klub většinu akcí přeložil na podzim – třeba koncerty kapel Mňága a Žďorp či Monkey Business, část musel úplně zrušit. „I když jsme se přihlásili k programu Antivirus kvůli dotaci na mzdy, nedostali jsme zatím ani korunu. Jediný, kdo se s námi baví, je město. Zatím žijeme z příspěvku, který nám schválilo ještě před virem. Srazili jsme náklady o dvě třetiny, přeložení akcí lidé naštěstí vzali a nechtějí vrátit vstupné. Položilo by nás to,“ přiznává.

Fléda s otevřením kvůli přísným pravidlům zatím nepočítá, ostatně jako většina jejích brněnských „kolegů“. S kritikou programu padesátitisícových dotací přišel v době, kdy ho Brno ohlásilo, exnáměstek pro kulturu Matěj Hollan (Žít Brno). Teď už je smířlivější.

„Částka necelých 13 milionů na záchranu nezřizované kultury v Brně mi přijde adekvátní. Jde o to, aby peníze šly hlavně na krytí nákladů hudebním klubům a větším scénám a ansámblům a nerozházely se po desítkách tisíc korun,“ vysvětluje Hollan.

Místo velkých festivalů menší akce

Podle něj je nejjednodušší systém darů. „Třeba Ostrava už to dělá,“ říká exnáměstek s tím, že za nejvíce ohrožené považuje právě hudební kluby a větší scény.

Podmínky, jež vláda na svém pátečním jednání nastavila s počtem do 300 lidí a zavíračkou ve 23 hodin, jsou totiž pro ně ekonomicky likvidační. „Znamená to, že budou mít dál zavřeno, a když se město nedomluví se státem a krajem, zkrachují a na podzim už neotevřou,“ tvrdí Hollan.

I přes dosud trvající omezení město přes léto na kulturu nerezignovalo. Místo velkých festivalů plánuje menší akce.

„Vedle restauračních zahrádek by mohla vzniknout menší pódia a prostranství, kde se dají pořádat vystoupení. Až to půjde, chceme nabídnout placené koncerty na nádvořích, například na Staré a Nové radnici, v Domě pánů z Kunštátu nebo na Špilberku, aby alespoň nějaké peníze organizace získaly. Počítáme i s možnou kombinací reálných a virtuálních představení, například právě ze Špilberku nebo z káznice na Cejlu, kde se nám osvědčily online pořady v rámci projektu Káznice žije,“ nabízí recept radní Fišer.

Slevy pro mediky pomohou nakopnout kluby

Znovu nastartovat činnost hudebních klubů a zároveň odměnit studenty Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, kteří se dobrovolnicky podíleli na boji s koronavirem, mají pomoct i slevy na vstupném na kulturní akce.

„Oslovili jsme společnost smsticket, která zajišťuje prodej vstupenek. Kluby tak studentům poskytnou slevu, což pořadatelům pomůže oslovit cílovou skupinu,“ popsala mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. „Věříme, že tato aktivita vzbudí zájem i dalších fakult, a studenti tak po uvolnění vládních nařízení pomohou pořadatelům a umělcům postavit se zpět na vlastní nohy,“ dodal za smsticket Oldřich Brzobohatý.

Právě studenti vysokých škol patří k hlavním návštěvníkům brněnské klubové scény. Se spuštěním akce počítají kluby na začátku srpna, slevu poskytnou samotní pořadatelé. Do podpůrného projektu se prozatím zapojilo devět brněnských klubů.