Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 4. prosince 2023 Barbora

Brno odhaluje kryt hluboko ve skále, byl připraven i na atomový útok

  14:31
Kryt Denis vyražený ve skále pod Petrovem je patrně nejbezpečnějším místem v Brně. Na tři až čtyři dny by v něm našly dočasné útočiště až tři tisíce lidí a zachránily se i v případě atomového útoku. Pokud to covidová situace dovolí, zanedlouho se do něj podívají i návštěvníci.

Denně kolem něj projdou nebo projedou tisíce Brňanů, ale většina z nich nejspíš ani netuší, že právě tady pod Kapucínskými terasami nedaleko zastávky Nové sady se Denis rozkládá. Kdyby v době studené války Brno čelilo hrozbě ze vzduchu, velmi rychle by se změnil v dočasnou skrýš 35 metrů pod zemí.

„Byl totiž spádový. Určen pro 2 500 až tři tisíce lidí, kteří by se v okamžiku leteckého útoku nacházeli v okolí hlavního nádraží,“ vysvětluje expert na brněnské podzemí Aleš Svoboda

Brněnský kryt Denis, jejž tvoří soustava 900 metrů dlouhých chodeb více než tři desítky metrů pod zemí, začali v místě tehdejší slepé Skalní ulice budovat po druhé světové válce.

Jako úkryt se ve skutečnosti využil jen při cvičeních a teď jeho dlouhé chodby slouží jako depozitář části kamenných prvků ze zničené Královské kaple, která kdysi stála na rohu Veselé ulice a Dominikánského náměstí.

Návštěvníci do krytu vstoupí hlavním vchodem naproti budově Kooperativy na nároží Husovy a Nádražní ulice. Prohlédnou si v něm elektrocentrálu, strojovnu i původní dochované vybavení. 

K němu patří třeba měřiče tlaku, filtrační komora, jež zajišťovala, aby byl vzduch uvnitř dýchatelný, rozhlas po drátě, sociální zázemí i sprchy. Lahve s kyslíkem vevnitř naopak kvůli bezpečnosti nezůstaly.

Náklady činí jen pár desítek tisíc

Kryt je soběstačný, i co se týká vody. Denis má totiž dvě studny s kvalitní, čistou vodou, zatímco již otevřený kryt 10-Z pod Špilberkem, jenž byl za minulého režimu určen pro politické představitele města a kraje, má nádrže, které bylo třeba napustit. Denis disponuje i takzvaným hermetizačním režimem, což znamená, že je použitelný také při atomovém útoku.

„Kryt chceme ukázat v celé jeho autentické kráse. Plánujeme ho zpřístupnit se startem sezony. Nyní řešíme svěření objektu, což se má stát na březnovém zastupitelstvu města Brna,“ hlásí Adéla Nováková, mluvčí Turistického informačního centra v Brně (TIC). 

Náměstek primátorky Jiří Oliva (ČSSD) potvrdil, že jakmile dorazí žádost o svěření, hned se jí budou politici na radě a zastupitelstvu zabývat.

Podzemí je na otevření v podstatě připraveno. „Nebudeme do krytu nijak zásadně zasahovat. Náklady se proto pohybují v řádu maximálně desítek tisíc korun na drobné úpravy, nákup potřebného vybavení, jako jsou čelovky, či zaškolení průvodců do nové trasy,“ přibližuje Nováková s tím, že je třeba už jen zajistit posudek BOZP a hasičů.

Kryt, jejž tvoří soustava 900 metrů dlouhých chodeb více než tři desítky metrů pod zemí, začali v místě tehdejší slepé Skalní ulice budovat po druhé světové válce. Stavěli ho natřikrát a každá etapa obnášela vyražení tří set metrů chodeb.

Úniková cesta vede do kláštera

Tři hlavní vstupy do krytu vedou z Nádražní ulice, ale má i spoustou nouzových úniků, které míří i do Kapucínských zahrad.

„Stavebně je objekt velmi zajímavě propojený. Jedna úniková cesta vede dokonce do kapucínského kláštera. Z něj byl pod terasami vykopán sklep, datován do roku 1711. Přímo ze sklepa se přes pancéřové dveře dostanete krátkou chodbičkou do krytu,“ popisuje Svoboda.

Jedna cesta vedla zase šachtou po dlouhém žebříku až na temeno Petrova před bývalý M-klub, dnes Restauraci L’Eau Vive, v níž obsluhují misijní sestry.

„Zajímavostí také je, že severozápadní roh krytu leží přímo pod katedrálou,“ dodává objevitel brněnského podzemí.

O krytu poprvé napsal v roce 2005. A ještě musel žádat o souhlas. „Nechtěli mi to povolit, protože se pořád vedl jako strategické místo civilní obrany. Ale přesvědčil jsem je, už nemá cenu kryt tajit,“ směje se Svoboda. 

Očekává, že až se kryt otevře lidem, bude o prohlídky velký zájem. Brněnské podzemí totiž láká, a když se zpřístupní jeho další část, zvědavci se jen hrnou.

To se ukázalo i loni, kdy se v červenci zpřístupnil jeden ze čtveřice vodojemů na Žlutém kopci. Tajemné místo, připodobňované k istanbulským cisternám Jerabatan připomínajícím podzemní chrám, zatím navštívilo 2 631 lidí. Poptávka loni několikanásobně převýšila kapacitu prohlídek. 

„Zájem návštěvníků byl obrovský. Nové termíny prohlídek byly vždy vyprodané během pár minut. Kapacita je maximálně 15 lidí a kvůli pandemii fungovalo podzemí omezeně,“ podotýká Nováková.

Kryt Denis ve skále pod Petrovem pojme až tři tisíce lidí.

Kryt Denis ve skále pod Petrovem pojme až tři tisíce lidí.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

  • Nejčtenější

Pardubice ovládly derby, Sparta zase přestřelku v Liberci. Na dno klesá Kladno

Východočeské derby mezi Pardubicemi a Hradcem zakončilo program kompletního 22. kola hokejové extraligy. Hlavní nedělní...

Sparta zvládla šlágr, znovu slaví i Třinec s lídrem. Kladno rychle opustilo dno

Hned šesti duely pokračovala hokejová extraliga v úterý. Program 23. kola zakončil šlágr mezi Spartou a Litvínovem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K uplácení nás tlačí systém, nic jiného nezbývá, hájí se souzený podnikatel

Podnikatel Marcel Slováček dnes u Krajského soudu v Brně přiznal, že od roku 2015 pravidelně uplácel úředníka Správy...

Vraťte vodárny, tlačí Brno na Francouze. Jinak lidem hrozí zdražení vody

Už tři dekády vlastní ve firmě Brněnské vodárny a kanalizace necelou polovinu akcií Francouzi, nyní přes společnost...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nové hlavní nádraží dostane Brno na mapu Evropy, věří šéf příprav megastavby

Před dvěma lety jako ředitel Kanceláře architekta města Brna dohlížel na mezinárodní soutěž na podobu nového nádraží....

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Dárce krve museli rozdělit do dvou dnů, odběr zatraktivnil výhled na dominanty

Rekordní odběrový výjezd dnes absolvovali zdravotníci z transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Brno. V kancelářském...

Nové kluziště v Brně otevřela krasobruslařská show se světelnými efekty

Milovníci bruslení mohou využít zcela novou plochu v parku na Moravském náměstí v centru Brna. Kluziště vyrostlo na...

Film o Napoleonovi je zavádějící, kritizují experti a zvou do Slavkova

Do Slavkova u Brna a jeho okolí se vrací napoleonská atmosféra roku 1805, jenže tentokrát neláká pouze víkendovým...

Praktici nemůžou jen tak zavřít a poslat pacienty k nám, vadí nemocnicím

Asociaci nemocnic České republiky sdružující největší zdravotnická zařízení v zemi se nelíbí nedodržování pracovní doby...

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...