Vězně z Osvětimi Bradyho ocení po aféře se státním vyznamenáním i Brno

  7:01aktualizováno  7:01
Brno se příští pondělí přidá k řadě měst a institucí, které se po aféře se státními vyznamenáními rozhodly ocenit Jiřího Bradyho. Zatímco jeho osobu a příběh zbytek republiky teprve objevuje, v Brně – a zejména pro děti – není jménem neznámým.

Jiří Brady převzal od pražské primátorky Adriany Krnáčové Klíč od obce pražské (26. října 2016) | foto: ČTK

Už deset let díky projektu Masarykovy univerzity poznávají osud Bradyho sestry Hany, která šla po příjezdu do koncentračního tábora Osvětim rovnou do plynu. Sám Jiří Brady, dnes 88letý, dva lágry přežil.

„Chceme ocenit, co pan Brady ve svém životě zažil a jak o tom dokáže podávat svědectví. Není to hon, kdo mu dá větší nebo důležitější cenu,“ prohlásil v úterý náměstek primátora Petr Hladík (KDU-ČSL).

V pondělí dopoledne by měl Brady, který má v Brně část rodiny, převzít pamětní list města. Což je vzácnější ocenění než Cena města Brna, kterou každoročně dostane od zastupitelů kolem deseti lidí.

„Je na stejné úrovni jako udělení čestného občanství města, jež má jen asi 20 lidí. Jde o velmi prestižní ocenění,“ doplnil Pavel Loutocký, tajemník brněnského magistrátu.

Mezi držiteli listu je třeba britská královna, která jej dostala při návštěvě Brna v roce 1996. Brady bude pozván i na diskusní festival Meeting příští rok na jaře, kde by měl vyprávět svůj životní příběh. Třeba to, že na svůj transport čekal v nechvalně známé trestnici na Cejlu.

V Osvětimi psal deník

Bradyho osudy už znají stovky dětí z Brna a okolí. Studenti dramatické výchovy z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity jim jej ale mohou představovat díky velké náhodě.

„Na začátku byl nečekaný nález tří velkých krabic se starými rodinnými fotografiemi, dokumenty, pohlednicemi, dopisy, deníky a časopisy,“ popsala Marie Pavlovská z katedry sociální pedagogiky. Jiřího Bradyho se jí podařilo vypátrat v Kanadě.

„Už tehdy nám velmi pomohl nynější ministr kultury Daniel Herman, jenž byl v té době katolickým knězem. Svého vzdáleného strýce zkontaktoval a nakonec se mu podařilo materiály předat. Některé z nich, třeba časopisy ručně psané dětmi v Terezíně, jsou dnes uložené v muzeu holokaustu v Jeruzalémě,“ řekla Pavlovská.

Do časopisu Vpřed přispívala i Hana Bradyová, která se pod povídky či komiksy podepisovala jako Bradička. Náhodný nález obsahoval třeba deník, který si Brady psal v Osvětimi od podzimu 1944 do jara 1945. Popisuje v něm každodenní život, svoji práci instalatéra či jak fungovala škola v táboře.

Vzdělávací program, který vznikl na brněnské pedagogické fakultě, vtáhl za posledních víc než deset let přes tisíc dětí a studentů do toho, co prožívala jeho třináctiletá sestra Hana, když do transportu nejdřív musela odejít matka, pak otec a nakonec děti, které se v Terezíně setkaly jen s babičkou. Na seřadišti do koncentráku musela malá Hanka dokonce prožít svoje narozeniny. Rodina byla na sebe velmi navázaná a odloučením od rodičů děti nesmírně trpěly.

Odjela předposledním transportem z Terezína

V hraném příběhu procházejí děti s Haničkou životem židovského dítěte za války. Radí jí například, co sbalit do kufru do koncentráku. Prožívají, jaké to je, když některé nemůžou jít s ostatními do kina, do parku nebo na kluziště, jako to zažívaly židovské děti. Hanička je také smutná, že její starší bratr odjel dřív do Osvětimi než ona, přitom jí slíbil, že se o ni postará.

„Odjela předposledním transportem z Terezína na podzim 1944 a šla rovnou do plynu. Jirka mi říkal, že chtěla jet za ním, který už v Osvětimi byl rok, chodila se ptát, kdy už pojede,“ vzpomíná Pavlovská. Celoživotním traumatem se pak pro Bradyho stalo to, že nesplnil daný slib, že se o ni postará.

„Chtěla být učitelka. Ale svým osudem popsaným v knize Hanin kufřík a těmto projektům se jí vlastně stala. Učí svým příběhem děti toleranci a vzájemnosti. Je to program pro všechny děti bez rozdílu, aby si uvědomily, co znamená zlo,“ dodala Pavlovská s tím, že ačkoli dramatizace končí Haniným odjezdem do Osvětimi, nejde o deprimující nebo smutný příběh. Podobný vzdělávací program žádná jiná univerzita v Česku nenabízí.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hoteliér si patentoval soutěž v natažení koštýře vína, konkurenti se diví

Mendelova univerzita ke svému stoletému výročí připravuje víno z vlastní dílny....

„Natažení koštýře vína na čas“ už by si do pozvánky na vinařské akce neměl dát jen tak leckdo. Hoteliér z Mikulova si...

Další z rubriky

Stavědla na brněnském nádraží mají jít k zemi, památkáři o ně bojují

Stavědla, jak jim železničáři říkají, slouží na hlavním nádraží v Brně už od...

S nynější rekonstrukcí zabezpečovacího zařízení na hlavním vlakovém nádraží v Brně mají zmizet také historická stavědla...

VIDEO: Sochaři z osmi tun ledu vytesali katedrálu i hokejového brankáře

U brněnské nákupní Galerie Vaňkovka budou přibližně týden k vidění ledové sochy...

Až dva a půl metru do výšky se tyčí ledové sochy oslavující brněnské motivy, které se v pátek objevily u nákupní...

Do cestovního ruchu pronikají roboti, představí se v Brně na výstavišti

V Brně začal veletrh Regiontour.

Brněnské výstaviště od pátku ožije cestováním. Až do neděle bude hostit veletrhy cestovního ruchu. Na české luhy a háje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz