Informaci o kyberútoku potvrdil premiér Andrej Babiš, jehož informoval Jaroslav Šmíd, který nyní řídí Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.
„Řešíme to, snažíme se zabezpečit provoz nemocnice,“ uvedl ředitel nemocnice Jaroslav Štěrba.
Po 10. hodině informoval, že základní provoz Fakultní nemocnice Brno je po útoku hackera zachovaný. Ruší se plánované operace, akutní pacienti jsou převáženi do jiných nemocnic v Brně a kraji.
„Fungují laboratoře, hematologie, mikrobiologie, biochemie a sofistikovanější laboratoře na nádorovou diagnostiku, fungují radiologické systémy, ale nefunguje možnost přenášet informace z těchto laboratoří do databázového systému,“ vyjmenoval Štěrba.
Podle něj funguje vypisování receptů rukou, psaní na psacích strojích a podobně, takže vyšetření bude trvat trochu déle. „Jsme schopní pacienty vyšetřit, ale nejsme zatím schopni ukládat data. Péče o pacienty je zachovaná a pracujeme na tom, abychom byli v řádu hodin schopni ukládat ta data,“ doplnil.
Při výpadku systémů se připravují náhradní systémy a jiné způsoby řešení, omezení provozu podle Štěrby bude asi v řádu dnů.
„Zdá se, že bude možné identifikovat původce a typ viru, takže potom budeme chytřejší. My pracujeme na zajištění péče. Věřím, že budeme schopni zabezpečit potřebnou péči o dospělé, děti i porodnickou část,“ přiblížil Štěrba. Kromě Fakultní nemocnici v brněnských Bohunicích útok zasáhl také Dětskou nemocnici a porodnici v centru.
Na odhalení problému pracuje Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Jeho mluvčí Radek Holý uvedl, že situaci řeší na místě specialisté z NÚKIB z týmu Vládního CERT a Národní centrály proti organizovanému zločinu.
Nemocnice bude také nadále provádět testování odběrů u pacientů s podezřením na koronavirus. Podle Štěrby se jim kvůli situaci v nemocnici nejspíš uvolní kapacity zaměstnanců, kteří budou k lidem s podezřením vyjíždět přímo domů.
Ráno měla pět minut telefonní výpadek také jihomoravská záchranka, rychle ho ale vyřešila. Zda to souvisí s útokem na nemocnici, neví, příčinu řeší. „ I v době výpadku nám fungovaly záložní mobily a lidé se nám mohli s určitou prodlevou dovolat,“ doplnila mluvčí záchranářů Michaela Bothová.
Útok ovlivní i chod ostatních nemocnic v Brně a okolíFakultní nemocnice u svaté Anny v Brně v reakci na kyberútok v nemocnici v Bohunicích odložila do odvolání všechny plánované operace, včetně těch, které se měly konat dnes. Svatoanenská nemocnice patrně bude muset převzít některé pacienty z Bohunic. "Posílili jsme, taktéž do odvolání, výrazně služby na vybraných odděleních a klinikách," uvedla mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny Dana Lipovská. Je podle ní nutné přizpůsobit režim situaci, stejně postupují i ostatní nemocnice v Brně a okolí. Primátorka Brna Markéta Vaňková řekla, že se obě městem zřizované nemocnice, a to Úrazová nemocnice a Nemocnice Milosrdných bratří, připravují na přijetí pacientů z fakultní nemocnice, pokud bude jejich převoz potřeba. Útok ovlivňuje i další nemocnice v kraji, kde se také připravují na převoz pacientů z Brna. Například i v Kyjově ruší plánované operace. |
„Měl jsem jít na operaci dnes dopoledne. Lékař při ranní vizitě oznámil, že se zřejmě pozdrží, možná i odloží na zítra,“ řekl MF DNES jeden z pacientů.
V Dětské nemocnici Brno je čekárna téměř vyprázdněná. Zdravotníci posílají pacienty domů.
„Přijela jsem s dcerou až z Jihlavy. Benzín a dálniční známka mě vyšla na osm stovek. A je to k ničemu. Příští týden musíme přijet znovu. Jestli je to opravdu hacker, tak to opravdu není vtipné. Vybral si teda čas,“ komentovala situaci žena z Jihlavy.
Na situaci už zareagovala Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. „Odložili jsme do odvolání všechny plánované operace včetně těch, které byly naplánovány dnes, a posílili jsme taktéž do odvolání výrazně služby na vybraných odděleních a klinikách,“ řekla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.
12. března 2020 |
Z nemocničního rozhlasu v Bohunicích ráno opakovaně znělo upozornění, aby všichni vypnuli počítače připojené do nemocniční sítě. „Sestry potvrzují, že rozhodně nejde o běžnou záležitost, s níž by měla nemocnice zkušenost,“ dodal pacient.
Kybernetickému útoku před několika měsíci čelila také nemocnice v Benešově. Její systémy zkolabovaly 11. prosince kvůli útoku počítačového viru.
Od útoku hackerů fungovala benešovská nemocnice v omezeném režimu. Několik pacientů bylo nutné převézt jinam, protože přestaly fungovat nemocniční přístroje, na které byli pacienti napojeni.
Podle kybernetického experta z poradenské firmy PwC Petra Špiříka poslední dobou právě destruktivních útoků významně přibývá. Jsou to takové útoky, kdy se pachatelé nesnaží ukrást data nebo přímo peníze, ale jen způsobit poškození oběti nebo žádat výkupné.
Špiřík se zároveň obává zneužívání aktuální pandemie koronaviru i k tzv. phishingovým útokům, kdy útočníci napíšou věrohodně působící mail, přes jehož obsah se pak nabourají do nemocnice či jiného zdravotnického zařízení.
„Zejména v případě zdravotnictví mi nepřijde ani realistické očekávat, že všichni odliší skutečný email s informacemi nebo žádostmi o informace ohledně COVID-19 pandemie od zavirovaného podvrhu,“ míní Špiřík.