„Běžně se sochy restaurují jednou za patnáct až dvacet let. Na Zelném trhu je ale velké množství holubů, kteří bohužel sochy velmi ničí, takže je možné, že úpravy budou potřeba dřív,“ uvedla restaurátorka Radka Levínská.
Kašna, která na Zelném trhu stojí již od 17. století, prošla rekonstrukcí už minulý rok na jaře. Oprava tehdy vyšla městskou část Brno-střed na 2,4 milionu korun. Restaurátoři kašnu ošetřili takzvanou hydrofobizací, díky níž se na kamenech vytvoří vrstva, která odpuzuje vodu. Replika sochy z umělého kamene pak vyšla na dalších 700 tisíc.
Originál ale nezmizel někde v depozitáři, kde jej běžně lidé neuvidí. „Od letošního února je zrestaurovaná socha u vstupu do budovy radnice. V budoucnu chceme prostor lehce upravit, aby působil ještě reprezentativněji. Například přidáme osvětlení,“ přiblížila místostarostka městské části Brno-střed Ludmila Oulehlová (ANO).
Socha z vrcholu kašny na Zelném trhu se rozpadá, nahradí ji replika![]() |
Součástí středeční instalace na vrchol Parnasu bylo i umístění časové schránky. Ta v soše byla zabudovaná už z předchozí rekonstrukce z 90. let, nacházely se v ní dobové noviny, mince a bankovky.
„Do časové schránky jsme nyní vložili mimo jiné dopis budoucím generacím. Popisujeme v něm naši péči o kašnu a proměny, jimiž prošel Zelný trh v posledních třiceti letech,“ doplnil starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl (ODS).
Kvůli boxu, který je pod sochou, musel být upraven i způsob jejího upevnění. „Běžně se socha umisťuje na čep, který je pod ní. Zde je to specifikum, že přímo pod sochou je časová schránka, takže místo čepu jsou dvě skoby, za které je na kašnu přichycena,“ dodala Levínská.