Muzejní noc 2010 - Dům umění, výtvarně divadelní happening ke čtyřrozměrným plakátům Borise Myslivečka

Muzejní noc 2010 - Dům umění, výtvarně divadelní happening ke čtyřrozměrným plakátům Borise Myslivečka | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Brno hledá cestu, jak pustit lidi do muzeí a galerií zdarma

  • 4
Londýn, Vídeň či Berlín. K evropským metropolím, ve kterých není těžké najít muzea, galerie a podobné turistické atrakce s volným či dobrovolným vstupem, se v budoucnu zřejmě přidá i Brno.

Touhu lidí po rozšiřování vlastních obzorů potvrdila i nedávná Brněnská muzejní noc, která již pošesté zpřístupnila zájemcům muzea, galerie i kostely zadarmo. "Odhadujeme dohromady bezmála sto třicet tisíc vstupů do našich budov. Plno bylo jak u stálých expozic, tak u výstav, ale i u koncertů," popsala mluvčí Moravské galerie Lenka Vodičková (fotografie z muzejní noci zde).

Noc otevřených dveří si pochvalovali i účastníci. "Je to skvělé. Nemohla bych si dovolit vzít děti na tolik míst za peníze. Škoda že není volný vstup alespoň někam po celý rok. Peníze by se institucím určitě vrátily jinou cestou," uvedla například Karolína Němcová.

Právě Moravská galerie, pod kterou spadá hned pět budov, by jí mohla v budoucnu přání splnit. "Dlouhodobě se zabýváme úvahami o volných vstupech. Vedení by rádo zpřístupnilo stálé expozice a řeší tuto záležitost s ministerstvem kultury," řekla vedoucí oddělení vnější komunikace Moravské galerie Simona Juračková.

Více návštěvníků, větší náklady na úklid

Ideální by podle ní bylo, kdyby ministerstvo pokrylo výpadek v příjmech ze vstupného. "Takto to udělali například ve Švédsku. Bohužel dodatečně zjistili, že s vyšší návštěvností vzrostly náklady na úklid a ostrahu," konstatovala.

Nadále by se však v Moravské galerii platilo za vstup na aktuální výstavy. Dobrovolný příspěvek na ty stálé by však galerie patrně od hostů nechtěla. "Kasičky před vchodem nepovažuji za důstojné," dodala Juračková.

Brněnský primátor Roman Onderka označil přiblížení kultury občanům za jeden ze svých dlouhodobějších cílů. "Dovedu si představit, že by byly zdarma přístupné některé expozice. Mohlo by to být celoročně, ale také třeba jen po určité konkrétní období. Záleží to ale na domluvě s řediteli ústavů," řekl Onderka.

Ušlé zisky by podle něj kulturní zařízení nemusela žádat z veřejných rozpočtů. "Jistě by se zvýšil prodej suvenýrů či návštěvy souvisejících výstav. V zahraničí mají tohle velmi dobře ozkoušené a zavedené," míní primátor.

Kouzlo muzejní noci

Onderka zároveň připouští, že zdarma by nemělo být úplně všechno: "Lidem by to časem zevšednělo, navíc to není ekonomicky únosné. Kouzlo muzejní noci vidím právě v tom, že člověka něco zaujme a přijde si to znovu prohlédnout jindy, kdy má větší klid."

K bezplatnému vstupnému je skeptičtější mluvčí Domu umění města Brna Barbora Antonová. "Sice by to bylo pěkné, ale nejspíš nerealizovatelné. Ze samotného vstupného sice provoz pokrýt nelze, ale tyto příjmy potřebujeme. Jen příspěvek od města nestačí na to, aby Dům umění fungoval," míní Antonová.

Ve volném vstupném navíc vidí i morální problém. "Výstavy mají svou uměleckou hodnotu, nebylo by proto správné chodit na ně zdarma. Navíc by to bylo nesmírně složité. Stoupají ceny energií a uspořádání výstav je čím dál dražší," vypočítala mluvčí. Připomíná však, že podobný projekt se povedl například ve Vídni.

"Například tamní Museum auf Abruf takto funguje. Vídeň investuje do výtvarné sbírky současného umění a ukazuje ji zdarma. Je to ale koncepce města a pochopitelně záležitost peněz," řekla Antonová.