Brněnská radnice zaplatí obědy chudým dětem

  12:28aktualizováno  12:28
Už žádné kručení v břiše při vyučování. Brněnští radní chtějí platit obědy dětem z chudých rodin. Městský rozpočet to ročně vyjde přibližně na milion korun. Návrh komunistických zastupitelů hnutí ANO zpočátku odmítalo jako neefektivní.

Obědy ve školních jídelnách chce dětem ze sociálně slabých rodin platit brněnská radnice. Předběžně počítá s tím, že teplé jídlo zajistí asi 200 školákům. Ilustrační foto. | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Zatím nepůjde o plošnou podporu. Platit jedno teplé jídlo denně budeme sociálně slabým dětem, které evidují sociální pracovníci,“ popsal brněnský primátor Petr Vokřál (ANO).

Radní svým rozhodnutím, které musí ještě příští týden schválit zastupitelstvo, reagují na aktivitu komunistických zastupitelů. Ti právě na schůzi před třemi týdny navrhli, aby dětem ohroženým hladem město přispívalo na jídlo. Tehdy se proti tomu ale postavila Karin Karasová (ANO). „Jako hnutí jsme začali obědy platit několika desítkám dětí. Ukázalo se ale, že asi třetina z nich nejedla, protože jim nechutnalo,“ prohlásila Karasová. „Co je zdarma, toho si lidé neváží,“ dodala.

Magistrátní úředníci ale zneužití veřejných peněz budou bránit tím, že děti vytipují učitelé přímo na školách na základě osobní zkušenosti. „Pokud zjistíme, že je ohrožených hladem víc dětí, pak program placených obědů rozšíříme,“ dodal primátor Vokřál. Za milion korun z městského rozpočtu může jíst jeden školní rok asi dvě stě dětí.

Podle Jany Skopové z nadace Women for Women je ohrožených dětí kolem deseti procent. V celé zemi tedy asi sto tisíc, v Brně pak až několik tisícovek. „Jde o ty, které mají problémy i jinde. Nenosí svačiny a školní pomůcky, neúčastní se školních aktivit. Rodiče se ale o ně starají a komunikují se školou,“ vysvětlila Skopová, jak nadace určuje, koho podpoří.

Nadace, kterou založila manželka miliardáře Pavla Tykače Ivana, platí už třetím rokem obědy chudým dětem. V současnosti podporuje v Jihomoravském kraji 44 dětí za 183 tisíc korun. V celém Česku letos podpoří asi tři tisíce dětí.

S výběrem pomohou školy

Děti vybírá podobně jako magistrát s pomocí učitelů. „Naším partnerem jsou základní školy, které nám vyúčtují, co opravdu děti projedly. Ke každému do žádosti uvedou popis rodinné situace, pak ještě individuálně probíráme rodinnou situaci s učiteli,“ upřesnila Skopová. Osmdesát procent příjemců peněz z nadace jsou rodiče samoživitelé. „Jsou to lidé, kteří ne že by nechtěli, ale opravdu nemohou platit obědy dětem kvůli tíživé rodinné situaci,“ popsala Skopová.

Nadace má od rodin i od škol kladné ohlasy. Děti se učí jíst jídla, která dřív neznaly, zlepší se jim docházka, mnohdy i prospěch, lépe fungují v kolektivu. „Děti si hodně cení, že o ně má zájem někdo cizí, a říkají, že až budou velké a budou se mít dobře, také pomůžou někomu dalšímu,“ dodala Skopová.

Nadaci Women for Women se rozhodla v letošním adventu podpořit městská část Brno-střed. Na obědy pro ohrožené děti půjde výtěžek z jednoho stánku na Zelném trhu, radnice domluvila i další sponzory. „Na jídlo pro děti půjde celkem asi 180 tisíc korun. Třicet šest dětí tak bude mít rok zaplacené obědy,“ uvedl radní Brna-střed Petr Kalousek (Žít Brno).

U částek a počtů dětí, které se za ně najedí, jde o odhady. Do konečného vyúčtování se promítají rozdílné ceny obědů na školách či skutečný počet, kolik jich děti nakonec snědí a kolik jich třeba kvůli nemocem odhlásí.

Nejčtenější

Rodiče se zlobí, že jejich děti učí exsenátorka opilá. Ředitel to odmítl

Marta Bayerová, KSČM

Po nedobrovolném ukončení politické kariéry se celoživotní komunistka Marta Bayerová vrátila ke kantořině. Na její...

Letoun Smartwings se kvůli problému s podvozkem musel vrátit do Brna

Trajektorie letu Boeingu 737-8HX mířícího na řecký ostrov Zakynthos, který se...

Boeing společnosti Smartwings, který měl namířeno z Brna na řecký ostrov Zakynthos, se v úterý ráno krátce po vzletu...

Brno ukázalo řešení bezdomovectví. Jiná města se diví, proč teď otočilo

Asi stovka lidí protestovala na zasedání brněnského zastupitelstva kvůli záměru...

Oceňovaný systém pro rychlé zabydlování bezdomovců současná vládnoucí koalice v Brně zbrzdila a místo původně plánované...

Na městském okruhu v Brně praskl vodovod, při opravě se roztrhl znovu

V brněnské ulici Gajdošova v úterý ráno praskl vodovod, kvůli čemuž byly...

V Brně na velkém městském okruhu v Gajdošově ulici praskl ráno vodovod. Dva jízdní pruhy ze čtyř jsou neprůjezdné, na...

Trenér Komety: Myslel jsem, že mi Zábranský zavolá, abych vedl béčko

Petr Fiala vede hokejisty Komety

Když to jméno zaslechne hokejový fanda, musí hodně zapřemýšlet, o koho se vůbec jedná. I on sám při rozhovoru pro MF...

Další z rubriky

Víno ředí a „moravské“ hrozny mají z ciziny, trestný čin to ale není

Mendelova univerzita ke svému stoletému výročí připravuje víno z vlastní dílny....

Ani novela vinařského zákona zcela nevymýtila podvodníky, kteří ohrožují poctivé vinaře. Zákazníci ztrácejí důvěru...

Zpracují plast a otestují českou mentalitu. Studenti staví lesní útulny

Lesní útulna ve tvaru krystalu nabídne nocleh až pro sedm lidí. Na její plášť...

Tři studenti brněnské architektury staví po skandinávském vzoru lesní útulny, v nichž může přespat až sedm lidí....

Brexit žene studenty do jiných zemí, bezstarostné cestování skončí

Odpůrci brexitu před britským parlamentem (26. 3. 2019)

Za poslední tři roky odjelo 450 studentů Masarykovy univerzity v Brně studovat do Velké Británie. Popularita země a...

Najdete na iDNES.cz