Brno čekají ohňostroje a velkolepá show masek

  8:00aktualizováno  8:00
Velkolepý karneval a první ohňostroj zahájí v pátek v centru Brna velký festival zábavy. Návštěvníky čeká mezinárodní přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis, lidové slavnosti či novinka v podobě Slavnosti masek. Ten začne v 18:30 a zúčastní se jej všechna profesionální brněnská divadla, která do průvodu vyšlou 150 postav.

První soutěžní ohňostroje nad Brněnskou přehradou | foto: Monika Tomášková, Monika Tomášková,  MF DNES

Jiří Morávek"Loni navštívil všechny festivalové akce v sedmnácti dnech jeden a půl milionů lidí," uvedl ředitel akce Jiří Morávek.

Největší houfy zvědavců se tradičně mačkaly v okolí Brněnské přehrady při nocích nabitých soutěžními ohňostroji. Nejinak tomu bude letos zejména o nadcházejících dvou sobotách a středách, v nichž budou o prvenství bojovat ohněstrůjci z tuzemska, Rakouska, Španělska a Portugalska.

"Stav vypouštěné přehrady vše trochu komplikuje. Lidé musí pochopit, že koryto vypuštěného jezera se spoustou bahna není správná varianta k procházkám a pozorování rachejtlí," zdůraznil Morávek.

Také letos budou kaskády jisker a oslnivých barev vybuchovat z pontonu uprostřed přehrady. Novinkou je, že tato plošina je letos pevně ukotvená a bude mít dvě boční křídla. Kvůli bezpečnosti, kterou okolní vodní prostor stále garantuje, ohňostroje nebudou vystřelovány tolik do výšky, ale rozstříknout se v menších úhlech spíše do šířky.

Japonci připravují 3. soutěžní ohňostroj festivalu Ignis Brunensis

"Máme zcela unikátní pyrodigitální odpalovací systém. Dříve musel soutěžící mačkat až stodvacetkrát jedno tlačítko. Dnes postačí jediný stisk," uvedl technický ředitel přehlídky Jaroslav Štolba. Tento bezdrátový systém umožní soutěžícím až neskutečných 1 400 odpalů v časovém limitu.

Metropole uvítá ohňostrůjné mistry

Do Brna se na festival podle Štolby sjedou firmy, které pořadatelům kvůli nesmírnému vytížení dosud unikaly. Každý ze zúčastněných je laureátem významného festivalu ohňostrojů ve světě.

Ignis brunensis

pátek 22. 5. - Denisovy sady, Prelude: Theatrum Pyroboli

sobota 23. 5. - Brněnská přehrada, Exhibice: Flash Barrandov SFX

středa 27. 5. - Brněnská přehrada, Soutěž: Pirotecnia Igual

sobota 30. 5. - Brněnská přehrada, Soutěž: Pyrovision

neděle 31. 5. - hrad Špilberk, Mendlovo náměstí: Intermezzo, Ignis Brunensis Team

středa 3. 6. - Brněnská přehrada, Soutěž: Grupo Luso Pirotecnia

pátek 5. 6. - hrad Špilberk
Grandfinále: Flash a Barrandov SFX

Soutěžní i doprovodné ohňostroje začínají vždy ve 22:30, hudební doprovod vysílá rádio KISS HÁDY 88,3 FM. Soutěžní ohňostroje trvají 22 minut, Prelude, Intermezzo a Grandfinále asi 15 minut.

Více informací - ZDE.

Dvanáctý ročník festivalu má, jak Štolba zdůrazňuje, nejpočetnější obsazení ve své historii. Není bez zajímavosti, že všechny soutěžní ohňostroje mají ve svém názvu slůvko nebe.

Soutěžní část přehlídky bude hodnotit odborná porota divadelníků, umělců, pracovníků z médií i expertů na ohňostroje a pyrotechniku. O jejich přízeň se budou ucházet vždy dvaadvacetiminutové ohňostroje.

V úvodu předvádí týmy vždy povinnou dvouminutovou kompozici na vybranou skladbu, letos to bude část Ódy na radost od Ludwiga van Beethovena.

Nevídaná podívaná v centru

Obrovský festival v pátek otevře vůbec první městský karneval nazvaný Slavnost masek. Akce slibuje Brnu dosud nevídanou podívanou, která začne o půl sedmé večer.

"Karnevalu se zúčastní všechna profesionální brněnská divadla, která do průvodu vyšlou 150 postav v profesionálních maskách, osm alegorických vozů a tři kapely," uvedla za pořadatele Bára Vrbová.

V čele pojede třicet strážníků na koních, přihlížející uvidí na padesát tanečních párů a mnoho herců na vysokých chůdách.

Vladimír MorávekTřeštění masek potrvá do 21:00, kdy bude vyhlášená vítězná profesionální, ale i laická maska. "Zveme každého, je dobré, kdyby sami lidé přišli v maskách," uvedl režisér Vladimír Morávek.

Vítězné masky budou odměněny jízdenkami do karnevalových Benátek. Průvod se poté přesune na Zelný rynk, kde začne prolog ohněstrůjné přehlídky.

Čtvrt hodiny před desátou večer slibují pořadatelé zjevení Brněnského draka a průvod všech masek na Zelný trh. Tam rachejtle rozzáří kašnu Parnas a ve 22.30 hodin se k nebi vznese déšť ohnivých jisker z Denisových sadů pod Petrovem. Půjde vlastně o úvodní část dvanáctého soutěžního festivalu ohňostrojů.

Tanec draka

Dnešní úvodní ohňostroj nese název Tanec draka. A právě jeho autor Ivan Martinek slibuje, že z ohně při patnáctiminutové show vykouzlí siluetu hlavy zvířete, které je tradičně spojováno s Brnem.

"Vykouzlíme hned tři obrazy nazvané Tanec legendární, patetický a karnevalový," uvedl k počátečnímu festivalovému ohňostroji Martinek. Tímto prelude začne už 12. soutěžní přehlídka ohňostrojů.

"Letos nabídneme špičkové ohňostrojné společností ze Španělska, Rakouska, Portugalska i z tuzemska," uvedl Jiří Morávek ze spoluorganizující společnosti Snip&Co.

Ještě zítra čeká diváky česká exhibice: společnost Flash Barrandov od půl jedenácté večer předvede na Brněnské přehradě ohňostroj s názvem Schody do nebe. První soutěžní roj rachejtlí se nad přehradu vznese ve středu. V úvodu tří soutěžních představení předvede každá společnost povinnou dvouminutovou kompozici ohnivých obrazů na část Beethovenovy Ódy na radost.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hoteliér si patentoval soutěž v natažení koštýře vína, konkurenti se diví

Mendelova univerzita ke svému stoletému výročí připravuje víno z vlastní dílny....

„Natažení koštýře vína na čas“ už by si do pozvánky na vinařské akce neměl dát jen tak leckdo. Hoteliér z Mikulova si...

Další z rubriky

Profíkům jsme vyfoukli objev století, vzpomíná průzkumník Amatérské jeskyně

Mezi dvanáctkou amatérských speleologů, kteří v roce 1969 objevili Amatérskou...

Uplynulo přesně 50 let od okamžiku, kdy se skupina dvanácti amatérských speleologů prokopala v Moravském krasu do...

Otevřeli největší vinařskou laboratoř v Česku. Zpracuje tisíce vzorků

Laborantka Žaneta Beňová přijímá nové referenční vzorky vín v nové laboratoři,...

Ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku začala fungovat největší komerční vinařská laboratoř v České republice. Pro...

Stavědla na brněnském nádraží mají jít k zemi, památkáři o ně bojují

Stavědla, jak jim železničáři říkají, slouží na hlavním nádraží v Brně už od...

S nynější rekonstrukcí zabezpečovacího zařízení na hlavním vlakovém nádraží v Brně mají zmizet také historická stavědla...

Najdete na iDNES.cz