Brněnské muzeum, které poctí Mendela, se otevírá na jediný den

  10:55aktualizováno  10:55
Veřejnosti se v úterý na jeden otevírá návštěvnické centrum pro popularizaci genetiky a odkazu Gregora Johanna Mendela. Expozice za 44 milionů korun nazvaná Mendelianum je pro návštěvníky přístupná do 18 hodin. Poté bude atrakce otevřena až v létě po dokončení.

Pojďte dál. Pracovnice muzea Romana Jalůlvková před branami nového muzea na počest Johanna Gregora Mendela. | foto: ČTK

V areálu Biskupského dvora pod Petrovem se připravuje stálé návštěvnické centrum nazvané Mendelianum - atraktivní svět genetiky. Zájemce zve na den otevřených dveří od 10 do 18 hodin.

"Stavební část projektu je hotová, nyní začneme chystat expozici. Právě tu bychom chtěli veřejnosti představit," řekla Eva Pánková, mluvčí Moravského zemského muzea, pod které Mendelianum patří.

Lidé tak mohou vidět vizualizace budoucí výstavy a už nyní také některé exponáty. Například vlastnoruční zápis Mendela z roku 1873 z jednání Hospodářské společnosti, které byl Mendel od svých 33 let členem a jež v budově Biskupského dvora zasedala.

Vizualizace brněnského Mendeliana. Do půl roku by takto expozice měla vypadat.
Vizualizace brněnského Mendeliana. Do půl roku by takto expozice měla vypadat.

"Tato společnost také založila Moravské zemské muzeum, které je tedy jediným odborným pracovištěm, kde pracoval i zakladatel genetiky," podotkl odborný garant expozice Jiří Sekerák.

Na místě se bude promítat také film Johann Gregor Mendel – Neustálá výzva. Pro děti je nachystaná Cesta Mendelovým Brnem po významných budovách spojených se zakladatelem genetiky.

Mimořádně otevřená je také kaple v Biskupském dvoře se vzácnými freskami. Prohlídky mohou zájemci absolvovat sami nebo s průvodcem v 10, 13, 15 a 17 hodin.

Po úterku se brány Mendeliana zase zavřou a lidé z muzea budou chystat finální podobu expozice. Zkušební provoz je naplánovaný zhruba od července, oficiální otevření na leden 2015.

Jako v jádře buňky

Už vstupní prostor centra má v návštěvníkovi vzbudit dojem, že se ocitl uvnitř jádra buňky. Budou zde dva pětimetrové modely šroubovice DNA, které dosáhnou až ke stropu. "Představují model replikace DNA a genové exprese, tedy toho, jak se genetická informace převádí do struktur, které vytváří tělo," vysvětlil Sekerák.

Kolem šroubovic návštěvníci projedou skleněným výtahem do horní části výstavy. Další modely, tentokrát animované, se budou promítat na obrazovkách naproti výtahu. V horní místnosti se lidé seznámí se základními pojmy genetiky.

V zasedacím sále je pak čeká trocha historie. Sál bude vypadat jako v době, kdy v něm Hospodářská společnost jednala. "Chceme v něm umístit i Mendelovu figurínu a představit lidem také jeho tehdejší kolegy," dodal Sekerák.

Samozřejmostí je i seznámení návštěvníků s Mendelovými známými pokusy s hrachem a dalšími rostlinami, při kterých objevil základní zákony dědičnosti.

Jako v laboratoři kriminálky

Součástí expozice bude také vědecká laboratoř. Lidé budou mít možnost si pod vedením odborníků vyzkoušet přístroje, se kterými výzkumníci pracují. "Návštěvníci uvidí prostředí, které znají z kriminálek," usmíval se Sekerák.

Poslední část expozice pak představí historii genetiky od prvních nositelů Nobely ceny Watsona a Cricka z 60. let minulého století po současnost. V prostorách centra se budou konat také semináře a workshopy a své výzkumy zde představí regionální vědecká pracoviště.

Na Mendelianum čerpá muzeum dotace ze strukturálních fondů EU, které pokryjí 85 procent nákladů. Zbytek hradí ministerstvo školství.

Gregor Johann Mendel je jednou z nejvýznamnějších osobností spojených s Brnem a dodnes do jihomoravské metropole přitahuje světové vědce.

"Mendelovo jméno otevírá dveře. V zahraničí je považován za osobnost na úrovni Darwina nebo Newtona," zdůraznil ředitel Mendelova muzea Masarykovy univerzity Ondřej Dostál.

Na konference či přednášky zaštítěné Mendelovým jménem do Brna často přijíždějí i laureáti Nobelovy ceny, letos v dubnu třeba Izraelec Aaron Ciechanover.

Nejčtenější

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Na základní škole zakázali mobil i o přestávce. Neprávem, míní inspekce

Ilustrační snímek

Základní škola v Boskovicích na Blanensku vyhlásila úplný zákaz používání mobilů, jenže podle České školní inspekce to...

Další z rubriky

Podnikatel Rusňák prodal část investiční skupiny DRFG, chce ji posílit

David Rusňák, zakladatel finanční skupiny DRFG.

Zakladatel investiční skupiny DRFG David Rusňák už není jejím jediným akcionářem. Pětatřicetiprocentní podíl získala...

Nejstarší listina v Česku je z roku 994. Údajně ji donesl voják v botě

V Brně je k vidění kopie nejstarší dochované listiny na českém území z roku 994...

Schovanou v botě donesl voják z Itálie do českých zemí za první světové války vzácnou listinu z roku 994. Alespoň o tom...

Muž strhl ženě kabelku, druhý ji zdržoval při pronásledování zloděje

Dvojice cizinců, která sebrala ženě kabelku

Jen kousek od policejní budovy ve Vyškově si dva cizinci vyhlédli ženu, které jeden z nich strhl kabelku z ramene. Po...

Najdete na iDNES.cz