Brno se opět ucpe auty. Začíná období uzavírek, jako první přijde Dornych

  10:01aktualizováno  10:01
Řidiče projíždějící Brnem opět čeká zkouška trpělivosti. Na letošní rok jsou v plánu čtyři velké opravy ulic. V pondělí se zavře Dornych a brzy i část Údolní, v létě se přidají práce v Žabovřeské a na podzim Zábrdovická. 

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos na podzim, se brzy připojí další. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Po mrazivých dnech začaly teploty výrazně šplhat nahoru. Přicházejícího jara si ovšem všímají také řidiči, na silnice se totiž vracejí dělníci a připravují dopravní uzavírky.

Fotogalerie

Jestliže už teď padají stížnosti, že jezdit přes Brno je hotové peklo – třeba kvůli opravě mostu na frekventované silnici na Svitavy u královopolského nádraží či zúžení na Kolišti v centru města – v následujících měsících se situace rozhodně nezlepší. Naopak. V plánu jsou čtyři obří opravy, které jen tak neskončí.

Už v neděli večer projedou na dlouho naposledy tramvaje a auta přes ulici Dornych. V pondělí se klíčová tepna v centru města zhruba na rok uzavře, řidiči se tak musí spolehnout na objízdné trasy po Plotní, Masné či Černovické ulici.

Cestující MHD by měli svou jízdu přerušit už na zastávce Úzká. „Budeme je nabádat, aby z tramvaje číslo 12 vystoupili právě tam, protože půjde o nejlepší možnost na přestup,“ sdělil provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl s tím, že při cestě na jih přesednou na autobus X12. Posílené navíc budou linky 40, 48, 50 a 63. Mezi Komárovem a Zvonařkou pojedou v dopravní špičce spoje průměrně každé tři minuty.

Jak přesně bude vypadat oprava Dornychu, jejímž cílem je přesun tramvajové trati do souběžné Plotní, je jasné již delší dobu. Stavba za 1,2 miliardy korun, která bude hotová za 2,5 roku, je pro město největší investicí tohoto volebního období.

Termíny oprav na Údolní a v Žabovřeské ještě nejsou jisté

Zato nad rekonstrukcí Údolní ulice stále visí otazníky. Začít se s ní přitom mělo už loni na podzim, jenže teprve v únoru radní vybrali zhotovitelskou firmu. Jejím úkolem je za 200 milionů a 12 měsíců opravit ulici včetně sítí a tramvajové trati od zastávky Úvoz až po odbočku na Kraví horu.

Největší letošní rekonstrukce ulic v Brně

  • Dornych: V pondělí zde začíná velká uzavírka v souvislosti s přeložením tramvajové tratě linky 12 do sousední ulice Plotní. Dokončení celé akce za 1,2 miliardy korun, jež má zlepšit a zrychlit dopravu v centru, je naplánováno na říjen 2020.
  • Údolní: Rekonstrukce nejspíš začne v dubnu nebo květnu, konkrétní termín ani objížďky zatím nejsou známé. Dělníci budou pracovat v úseku od křižovatky s Úvozem až po odbočku na Kraví horu a také v sousedních ulicích Klácelova a Lerchova.
  • Žabovřeská: Na začátku léta se dělníci pustí do práce v úseku od Kníničské ulice až k zúžení směrem k Pisárkám. Za rok v dubnu se práce rozšíří – zahrnují i ražbu tunelu ve skále, kudy poté budou jezdit tramvaje linky číslo 1. Termín dokončení je v roce 2023.
  • Zábrdovická: Plánovaná oprava je posunuta z dubna až na říjen 2018, hotovo má být za 15 měsíců. Důvodem rekonstrukce je několik let špatný stav Zábrdovického mostu přes řeku Svitavu nedaleko Vojenské nemocnice.

„Chystáme ještě projednání objízdných tras s lidmi, jako jsme to dělali u Plotní,“ poznamenala Zuzana Šrámková z tiskového odboru brněnského magistrátu.

Přesný termín zahájení oprav tak není znám, jelikož se teprve připravuje podpis smlouvy se zhotovitelem. Předběžně se počítá, že rekonstrukce začne v dubnu či květnu.

Posouvá se i začátek dlouho očekávané modernizace na velkém městském okruhu v Žabovřeské ulici. Původně avizovaný duben už je minulostí, nově Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) mluví o červnu či červenci. „Příprava stavby patří mezi projekty s vysokou náročností, a to jak po stránce technické, majetkoprávní, tak i koordinační,“ sdělila mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

V první etapě budou dělníci pracovat v severní části na úseku od křižovatky s Kníničskou ulicí po zúžení ze čtyř do dvou pruhů. Od dubna příštího roku se pak přesunou i jižněji a celou silnici rozšíří, aby zmizel letitý „špunt“, v němž se pravidelně tvoří dlouhé kolony aut.

Provoz přes Žabovřeskou zůstane po zahájení prací v maximální možné míře zachován, jinak by podle Šrámkové nastal dopravní kolaps. A jezdit zde bude i tramvaj číslo 1. Ve druhé etapě však celou trať čeká přeložení do plánovaného tunelu, který dělníci vyrazí v blízké skále.

Rekonstrukci Zábrdovické raději posunuli až na říjen

Ke zmíněným uzavírkám původně měla od 1. dubna přibýt ještě další v Zábrdovické ulici, což v městské části Židenice mnozí lidé považovali za nepovedený aprílový vtip. Nakonec se rekonstrukce spojnice Židenic a centra Brna, po níž denně projede okolo 20 tisíc aut, zdrží o několik měsíců. Silničáři se do ní pustí až na podzim.

Podle místostarosty Židenic Petra Kunce (TOP 09), jenž má ve vedení městské části na starosti právě oblast dopravy, je to kvůli tomu, že začaly práce na Dornychu a navíc se stále pracuje na Valchařské. „Takže kvůli těmto dvěma uzavírkám se posouvá termín rekonstrukce Zábrdovické až na říjen,“ vysvětlil Kunc

Hlavním důvodem oprav je několik let špatný stav Zábrdovického mostu přes řeku Svitavu. Ten bude v době rekonstrukce vyřazen z provozu a všechna doprava pojede okolo Dělnického domu přes Líšeňskou a Jamborovu ulici. Aby se řidičům alespoň trochu ulevilo, zkouší radnice vyjednat otevření mostu v Gargulákově ulici, který je součástí areálu Zbrojovky. „Teoreticky by se pak část dopravy mohla poslat právě tudy,“ naznačil Kunc.

Ačkoliv vítá, že opravy nezačnou už na jaře, vyhráno podle něj není. Práce v ulici totiž potrvají 15 měsíců. Původní harmonogram přitom počítal s ukončením k 30. září 2019 a hned v říjnu měla navázat rekonstrukce vodovodů a kanalizace ve vytížené Gajdošově ulici.

„Tím, že se Zábrdovická posouvá na říjen, se dostáváme do časové kolize. Gajdošovu mají rozkopat hned od 1. října 2019 a v jednom směru uzavřít pro auta,“ připomněl Kunc.

Nejčtenější

Piják lužní se z jihu Moravy šíří po Česku, pro psy může být smrtelný

Typickým znakem pijáka lužního je pestrý štítek. Nebezpečný je hlavně pro psy,...

Ještě před rokem o existenci tohoto vzácného druhu klíštěte věděli jen odborníci. Název piják lužní obyčejným lidem...

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Suverénní Kometa je v semifinále, Plzeň srovnala sérii s Olomoucí

Hráči Komety slaví postup do semifinále extraligového play off.

Brněnská Kometa je prvním semifinalistou hokejové Tipsport extraligy. Úřadující mistr zůstal v sérii s Hradcem Králové...

Olomouc slaví obrat v sérii s Plzní, Kometa je krok od semifinále

Olomoucký Petr Strapáč (vlevo) bojuje s Janem Kovářem z Plzně.

Hokejisté Olomouce otočili sérii s Plzní a vedou 2:1 na zápasy. Zvládli totiž třetí duel v domácím prostředí, kde...

Řidič vystoupil kvůli kameni na cestě, zánovní SUV se skutálelo ze srázu

Muž zapomněl na lesní cestě zajistit svou škodu proti pohybu, auto se tak...

Chvilková roztržitost připravila padesátníka na Brněnsku o jeho zánovní vůz Škoda Kodiaq. Když při cestě na chatu...

Další z rubriky

Po dceři vážně onemocněla i matka, díky rakovině však začala znovu žít

S vážným onemocněním dcery Kristýnky, o kterém se dozvěděli po jejím narození,...

Když Denisa Krkošková z Brna čekala své druhé dítě, zjistili lékaři, že dcerka bude mít srdce posunuté na pravou...

V moravském táboře umírali Romové, po letech průtahů jim otevřou památník

Hodonín u Kunštátu. Bývalý romský tábor

Tábor v Hodoníně u Kunštátu byl první zastávkou na cestě do Osvětimi. Stovky moravských Romů odtud odvezli na smrt....

Nehoda uzavřela dálnici D1 u Brna, kolona měřila čtyři kilometry

Motocykl se při střetu rozpůlil, muž neměl naději na přežití. (21. srpna 2013)

Nehoda motocyklu a osobního auta uzavřela v sobotu asi na hodinu a půl dálnici D1 u Brna mezi sjezdem 194 a 196 ve...

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?
Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích prodávají dětská líčidla. V Česku už dokonce najdete i specializované salony, kde dětem udělají manikúru nebo pedikúru. Jak vysvětlit dnešním dětem, že na líčení mají dost času?

Najdete na iDNES.cz